Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Krem Merhem ve Pomad Terimleri Arasındaki Fark Nedir?

28.02.2023
13.803
Krem Merhem ve Pomad Terimleri Arasındaki Fark Nedir?

krem merhem pomad nedir

Çeşitli cilt problemleri başta olmak üzere, kozmetik amaçla ya da sağlık sorunlarının harici olarak giderilmesi amacıyla kullanılan, cildiyeciler tarafından reçete edilebildiği gibi, hastaların ezbere de sık sık kullandıkları, deri üstüne sürülebilen formdaki ürünlerin hepsine genel olarak krem ismini veriyor olsak da; ya da krem, merhem ve pomad terimlerini çeşitli yer ve zamanlarda ve farklı marka isimlerinin önüne ya da arkasına getirerek bire bir aynı manayı kastederek kullansak da aslen krem ile merhem-pomad terimleri arasında hatrı sayılabilir bir fark var. Bakalım en belirgin farklar nelermiş?

Krem Merhem ve Pomad Arasındaki Farklar

Merhem ve pomad terimlerini tamamen aynı manada kullanabileceğimizi belirttikten sonra, genel olarak kremlerin su bazlı olduğunu ve daha yüzeysel cilt sorunları ya da günlük bakım v.b. amaçlarla kullanılırken, merhemin genelde yağ bazlı ve yoğun kıvamda, derinin epidermisinden de aşağıdaki tabakalarına ulaşarak etki eden, daha çok tıbbi amaçlarla kullanılan ürünler olduğunu da söyleyerek, daha detaylı olarak incelemek için krem ve merhem arasındaki farklara madde madde değinelim;

  1. Merhemler daha çok tıbbi amaçla ve tedavi amacıyla kullanırken kremler daha çok kozmetik amaçla tüketiliyor.
  2. Kremler; deriye yüzeysel olarak etki eden, hafif cilt sorunları ya da cilt bakımı amacıyla günlük rutinlerde kullanılan ürünler iken merhemler derinin alt katmanlarına kadar ulaşabilen, etki alanı daha geniş ve içeriği açısından tedavi edici olduğu için daha çok tıbbi amaçla kullanılan şiddetli cilt sorunlarının giderilmesinde etkili ürünlere verilen isimdir.
  3. Merhemler yağlı ve yoğun kıvama sahip olduklarından, su ile yıkanmadıkları sürece cilt üzerinde kalmaya ya da leke bırakmaya daha meyilli oluyor. Temizlemeleri bile, su bazlı olan ve çoğu kez kendi kendine cilt tarafından emilen ya da uçan kremlere göre daha karmaşık ve zorlu olabiliyor.
  4. Kremlerin kullanımı genelde çok alerjik ciltler dışında herhangi bir ciddi yan etkiye yol açmadığı için doktor tavsiyesi olmaksızın kullanılırken, pomadların kullanımı ve etkin olabilmeleri için doktor önerisi tavsiye ediliyor hatta bazı merhemler sadece reçete ile alınabiliyor.
  5. Krem kullanımında doz aşımı ya da ciddi deri reaksiyonları söz konusu olmazken, merhemler ciltte soyulmalara, kabarmalara, kaşıntıya, yanmaya ya da pul pul dökülmeye sebebiyet verebiliyor.
  6. Merhemler içerdikleri ajanlara göre çeşitli renkte olabilirler, kremler genelde tek renktir. Hatta dillere destan krem rengi tanımı da bu noktadan çıkmıştır.
  7. Kremlerin gebelikte kullanımı GENELLİKLE sakıncalı değilken, merhemler deri altına işleyerek kana karıştıkları ya da süte geçtikleri için hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı genelde daha sakıncalı bulunuyor.

Pek çok insan krem, pomad ve merhem kelimelerinin aynı manaya geldiğini ve merhem kelimesinin, krem kelimesinin daha eski bir versiyonu, anne babalarımız tarafından kullanılan şekli olduğu yanılgısıyla bu terimleri birbirine eş değer olarak kabul etmeye ve kullanmaya devam ediyor ancak merhem kelimesi de artık sizlerin de bildiği üzere, gayet güncel ve kremden daha farklı bir manaya gelen ve kullanım-etki alanı içeren bir terim.

En kısa tanımıyla farkını belirtmek istersek kremler daha çok kozmetik amaçlı kullanılırken merhemler tıbbi amaçlı olarak kullanıyor diyebiliriz. Merhem kelimesi yine de kulağınıza demode geliyorsa, pomad ya da pomat kelimelerini yerine tercih ederek kullanabilirsiniz.

Son olarak; Merhemlere ve Kremlere Örnekler verecek olursak da;

Fito Krem; deri üstü hafif yaralanmaların tedavisinde yardımcı su bazlı ve deri altına işlemeyen bir ürün olarak krem ismini alırken

Hametan Pomad; daha derinlemesine yaraların tedaviside, tahrişlerde ve yanıklarda cildi iyileştirmesi etkisi olan, yağlı ve yoğun kıvamlı bir merhem olduğu için pomad ismiyle anılmaktadır. Hametan krem adıyla da sık sık kulağımıza gelse de aslında Hametan Pomad ve Hametan krem birbirinden farklı şeyler değildir ve içerik ve etki alanı açısından merhem niteliği taşıdığından Hametan bir pomaddır.

Ya da bir başka örnek olarak Bepanthol ve Bepanthene ürünlerini örnek verebiliriz. Aynı markanın çıkardığı benzer ya da yakın etkili ürünlerin bazıları gliserinli bazıları da antibiyotiklidir ve bu bağlamda da merhem ya da krem diye farklı isimler taşırlar. Ürünlerin tüplerinde ilgili ibareleri görebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.