Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Hametan Krem Hamamelis Virginiana Krem Ne İşe Yarar?

28.02.2023
10.301
Hametan Krem Hamamelis Virginiana Krem Ne İşe Yarar?

Hametan krem ne işe yarar?

Hametan Hamamelis Virginiana Krem Ne işe Yarar

hametan krem nedir? ne işe yarar? cilde faydaları

Dermatologların gözdesi Hametan krem; ya da daha yağlı pomad formu, hametemis virgininia özütü içeriği  sayesinde kanama durdurucu, pıhtılaştırıcı, iltihap önleyici ve cildi onarıcı etkileri sayesinde cilt yanıklarından, tahrişlere, pişiklerden, yara izlerine kadar cildin üst katmanındaki her türlü deri tahribatını hücreleri yenileyerek ve dokuları onararak gideren üstün etkili bir pomadtır.

Hametan pomad, içeriğinde Hamemelis Virgina ekstresi adı verilen bir etken madde sayesinde etki eden, eczanelerde reçeteli ve reçetesiz bir şekilde, 30 gramlık alüminyum tüpler içerisinde satılan bir hücre yenileyici, doku onarıcı merhemdir. Cilt lekelerinden, yanık izlerine, akne izlerinden, deride oluşan tahrişlere, isilikten, bebeğinizin genital bölgesinde oluşan pişiklere, yatalak büyüğünüzün yatak yaralarından, kendi yüzünüzdeki sivilcelerin oluşumunu engellemeye kadar geniş bir etki alanına sahip Hametan krem, Türkiye’de en çok satılan ve en sevilen cilt onarıcı pomadlardan bir tanesidir.

Nerede Satılır ve Fiyatı Nedir?

Tüm eczanelerde bulabileceğiniz ve reçeteli reçetesiz satın alabileceğiniz Hametan Krem’in 2019 yılı itibariyle satış fiyatı 8.18 TL’dir ve oldukça ekonomik bu cilt kreminin ücreti, SGKlı doktorunuz tarafından yazılmış dahi olsa sigorta tarafından karşılanmaz.

Hametan Krem Ne İçin Kullanılır?

Hametan krem; halk arasında hametan pişik kremi ya da hametan yanık kremi şeklinde anılsa da, cilde olan faydaları pişikleri geçirmesi ya da yanıklara iyi gelmesi ile sınırlı değildir. Geniş bir yelpazede cilt tahrişlerini gideren merhemin, sivilce oluşumunun önüne geçmesinden tutun, lekeleri giderici özelliğine kadar tüm kullanım alanlarına ve cilde faydalarına birlikte detaylıca göz atalım;

Özellikle Hametan kremi, Madecassol krem ve E vitamini ile karıştırılarak elde edilen kür sayesinde muazzam bir hücre yenileyici elde ettiğinizi de hatırlattıktan sonra, pomadın en sık kullanıldığı alanlara geçelim;

 • Yanık için Kullanımı:

Hametan krem başta güneş yanıkları olmak üzere, ciltteki hafif ve orta dereceli yanıkların hızlı bir şekilde iyileşmesinde etkili bir merhemdir. Cildi onararak yanıkların ve yanık izlerinin kısa süre içerisinde ortadan kaldırılmasına yardımcıdır.

 • Sivilceler için Kullanımı

Cildi yağlandırmadan beslediği ve ciltteki nem seviyesini düzelttiği, antiseptik özelliği sayesinde cildi kirden ve mikroplardan arındırdığı ve akne oluşumuna yüz tutmuş eski dokuları onararak yenilediği için, çok ciddi olmayan sivilce problemi yaşayan kişilerin düzenli Hametan kullanımları sonucunda, sivilce oluşumunun daha meydana gelmeden önüne geçer.

 • Pişikler için Kullanımı

Çocuk doktorları tarafından sıklıkla tavsiye edilen Hametan Krem; altı bezlenen bebeklerin genital bölgesinde çiş ve kakanın asidine bağlı ve havasızlığa bağlı olarak oluşan genital bölge pişiklerine çok kısa süre içerisinde çare olan mucizevi etkili bir kremdir. Hem erkek hem de kız bebeklerin özel bölgelerinde güvenle kullanılabilecek olan Hametan krem, günlük bebek bakımı ve alt bakımı için çok uygun değildir. Ağrılı ve acılı pişikler oluştuğu dönemlerde kullanmanız tavsiye edilir.

Ayrıca bilhassa şişman kişilerde yaz döneminde bacakların birbirine sürtmesinden kaynaklı meydana gelen bacak arası- apış arası – pişiklerinde de etkili bir şekilde fayda gösterir. Pişik sorunu ile karşı karşıyaysanız, diğer alternatifler için en iyi pişik kremleri adlı yazımıza bakabilir, annelerin tercihi en etkili pişik önleyici ve tedavi edici krem markalarını birbiriyle karşılaştırabilir, Hametan’a alternatif bulabilirsiniz.

 • İsilik için Kullanımı

Yine bebeklerde daha sık görülmekle birlikte, yetişkinlerde de ortaya çıkabilen, çoğunlukla sıcağa bağlı olarak, kapanmış yeterince nefes almayan gözeneklerin tepki göstermesi sonucu ciltte oluşan kaşıntılı ya da acılı kızarıklıklar ve isiliklere Hametan merhem uygulayarak çare bulabilirsiniz.

 • Yatak Yaraları için Kullanımı

Yatalak hastaların uzun süre aynı vücut bölgesi üstüne yatması dolayısıyla ciltlerinde oluşan tahriş ve yatak yaralarının tedavi edilmesinde etkili bir biçimde kullanılır.

 • Sivilce İzleri için Kullanımı

Çok derin olmayan sivilce izleri ve akne lekelerinin tedavisinde ya da sivilcelerin kırmızı görünümünün azaltılmasında faydalı bir krem olan Hametan, daha şiddetli sorunlarda ve eskiden kalma izlerde zayıf kalmaktadır. Sivilce izi sorununuz ciddi ise sivilce izlerini gideren kremler adlı yazımıza bakarak daha kuvvetli merhemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Cilt Lekeleri için Kullanımı

Ciltte oluşan güneşin zararlı ışınlarına ve yaşlanmaya bağlı koyu renkli lekelerin renginin açılmasında etkilidir ancak çok yaygın cilt lekeleriniz varsa, Hametan’a alternatif olarak kullanabileceğiniz diğer kuvvetli ürünler için en iyi leke giderici kremler adlı yazımıza da bakabilirsiniz.

 • Sıyrık Zedelenme Tedavisindeki Yeri

Düşme, çarpma gibi travmalardan sonra oluşan, sıyrık zedelenme gibi ufak yaralanmalara iyi gelir.

 • Ameliyat Yaraları için Kullanımı:

Ameliyat sonrası yaraların özellikle de açık yaraların iyileşmesinde etkili ayrıca erken dönemde kullanımında ameliyat dikiş izlerinin kalmasını da engelleyen bir pomaddır.

 • Çatlaklar için Kullanımı:

Hamilelik, doğum çatlakları gibi derin çatlaklarda değil de, emzirme sırasında oluşan meme ucu çatlakları, soğuktan meydana gelen dudak çatlakları gibi hafif deri çatlamalarında üstün faydalıdır. Hamilelikte kullanılabilecek en iyi çatlak kremleri yazımızda ilgili önerileri bulabilirsiniz.

 • Nemlendirici olarak Kullanımı

Cildinizde bir tahriş ya da tahribat yoksa, olmasını beklemeden, cildinizi doğru şekilde nemlendirerek pek çok sorunun önüne geçebilirsiniz. Hametan pomadı, tüm bu sorunlar ortaya çıkmadan önce günlük nemlendirici olarak yüzünüze, ellerinize ve vücudunuza sürerseniz, sonuçlardan mutlaka ki memnun kalacaksınız

 • Cilt Beyazlatıcı olarak Kullanımı

Hafif cilt tonu eşitsizlikleri ve yüzdeki karartılar, gölgeler gibi sorunları ortadan kaldırarak, cilt beyazlatma işi görür. Ten renginizin olduğundan daha açık görünmesi için lekeleri, izleri ve gölgeleri giderek yüzünüzü aydınlatan diğer krem markalarını ve isimlerini görmek için cilt beyazlatıcı kremler adlı yazımıza da bakabilirsiniz.

 

 

Nasıl Kullanılır?

Hametan pomadı kullanmadan önce kremin deri altındaki gözeneklere iyiden iyiye nüfus ettiğine emin olabilmek adına, cildinizi makyaj ve günlük kirlerden, tercihen doğal bir temizle jeli ya da sadece su sabun kullanarak arındırınız ve cildinizi kurulayınız.

Kremi bir nohut tanesi büyüklüğünde alarak doğrudan cildinizin sorunlu bölgelerine ya da tümüne tatbik ediniz.

Uygulama bölgesindeki kremi hafifçe ovalayarak dağıtınız ancak bastırmayınız.

Kremi sürdükten sonra cildiniz tarafından emilmesi için saatler boyunca tutabilirsiniz. Yıkama gerektirmez.

Kullanım Sırasında Dikkat Edilecekler ve Yan Etkileri Nelerdir?

Hametan krem, ağır bir içerik ve yaygın yan etkilere sahip bir merhem değildir. Cildi hassas kişiler tarafından dahi gayet iyi tolere edilen merhemin, çok nadir olarak alerjik bünyeli kişilerde gösterdiği yan etkiler olabilir.

Sadece harici yolla, cilt üstüne sürerek kullanmanız gereken pomadın kullanımı sonrası, nefes almada zorluk, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, bayılma, nefes borusunun tıkanması, dilde ve dudakta şişme, morarma, yutkunmakta zorluk, deride kızarma, yanma, iğne gibi batma, aşırı kaşıntı ve kırmızı döküntü, ciltte kabarma gibi ciddi yan etkileri ortaya çıkarsa, şikayetlerinizin ciddiyet durumuna bağlı olarak en yakın acil servise ya da uzman bir dermatoloğa başvurmalısınız.

Yüze Sürülür mü?

Hemen hemen her türlü cilt onarıcı ve hücre yenileyici krem için karşımıza çıkan bu sorunun cevabı da yine aynı. Hametan kremi, ince bir tabaka halinde yüzünüze sürebilirsiniz. Gözünüzle ve ağzınızla temastan kaçındığınız sürece, herhangi bir alerjik reaksiyon da göstermezseniz, Hametan’ı cildinizdeki lekeler, sivilceler ve izler için kullanabileceğiniz gibi günlük yüz nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz.

Bebeklerde Kullanılır mı?

Altı bezlenen bebeklerin genital bölge bakımında ve pişiklerde kullanıldığı için, Hametan kremin bebeklerde ve çocuklarda kullanımının tamamen güvenli olduğunu varsayabiliriz ama ilaç nitelikli herhangi bir merhemi bebeğiniziz cildinde denemeden önce yine de uzman çocuk doktorunuzun onayını almalısınız.

Hamilelerde ve Emzirme Döneminde Kullanılır mı?

Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı konusunda yeterli çalışma olmamakla birlikte, yenidoğan bebeğinize ya da fetüse zarar vermesi beklenen bir içeriğe sahip olmadığı için Hametan pomad deri yoluyla kana ya da süte karışsa da, doktorunuzun önerisi doğrultusunda hamilelik ve anne sütü verme döneminde de güvenle kullanılabilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.