Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Ciltte Yanık İzi Kalmaması İçin Krem Önerileri

Ciltte Yanık İzi Kalmaması İçin Krem Önerileri

yanık izi giderici kremler

İz giderici kremlerden yardım alarak, cildinizdeki yara ve yanık izlerinden daha hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Cilt üstündeki yüzeysel deri yanıklarının izlerini gidermek için; cildin yanan bölgedeki ölü deriden arındırılması, hücrelerin yenilenmesi ve cilt onarımının sağlanarak sağlıklı derinin geri çıkarılması gerekir. Yara ve yanık izleri oluştuktan ve kapandıktan bir süre sonra doğal süreç halindeki doku yenilenmesi sayesinde, ilk zamanlarda ortaya çıkan izler silikleşmeye başlar ancak derin yara oluşturan yanıklarda iyileşme süreci bir süre sonra durarak, kalıcı yanık izlerinin oluşmasına sebebiyet verir. Bu gibi durumlarda, hemen her eczaneden reçetesiz bir şekilde alıp güvenle kullanabileceğiniz yanık izi giderici kremler vardır.

Yüzünüzde ve vücudunuzda oluşan yanıklardan kalan izlerinizin geçirilmesinde en etkili ve sık kullanılan yanık izi kremlerini sizler için derleyerek, tedavi sürecinizde fikir edinmenizi sağlamaya çalıştık ancak yanık izi merhemlerinden en üst düzeyde verim alabilmek için, cilt tipinize ve yaranızın durumuna göre uygun merhemi önermesi üzere, ezbere krem satın almak yerine, uzman bir dermatoloğun derinizdeki yanığın derecesini değerlendirmesi açısından danışmanızı tavsiye ediyoruz

En Etkili Yanık İzi Giderici Kremler

Sizin için listelediğimiz merhem markaları, kullanıcılar tarafından en iyi geri bildirimleri almış, düzenli kullanımda yanık izlerini tamamen gidermeyi başarabilmiş krem markalarından oluşmakla beraber, listedeki bazı kremlerin birincil amaçları yanık izlerini gidermek olmadığı için, hafif ve orta derecede yanıklardan sonraki tedavi sürecinde, yeterli onarım ve hücre yenilenmesi sağlarken bir diğerleri özellikle yanık sonrası ciltteki izlerden kurtulunması amaçlı üretildiğinden maksimum etkilidir. Bakalım bu pomadlar hangileri ve her biri ne işe yarıyor?

Yanıklarınızın enfeksiyon kapmaması için ilk müdahalede kullanacağınız Silverdin krem v.b. bir pomadın kullanılmasını takiben, izlerinizi gidermek için aşağıda tavsiye ettiğimiz ürünlerden deneyebilirsiniz;

 • Madecassol Yanık İzi Giderici Krem

Madecassol kremi; yanıklar oluştuktan ve geçtikten hemen sonra, erken dönemde kullanacak olursanız, doğal iyileşme sürecinin de katkısıyla, yanık izleri derinize daha yerleşmeden önüne geçebilir, Gotu Kola ekstresi Centalla Asiatica bitkili etken maddesi ile cildinizi baştan aşağıya onararak hiç iz kalmadan yanıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Ancak deriyi soyucu özellikte bir merhem olduğundan, kullanımı sırasında dikkatli olmak gerekiyor. Daha ayrıntılı bilgi ve tüm kullanım alanları ve faydaları için Madecassol merhem adlı yazımıza bakabilirsiniz. Madecassolün bir muadili olan WLab Madaleb krem de sıklıkla aynı işin gören yara ve yanık izi, cilt lekesi giderici türevi merhemlerden biri.

 • Contractubex Krem

Contractubex jel; Heparin ve Allantoin içerikli kuvvetli bir doku onarıcı ve hasar giderici krem olarak, yara izleri ve sivilce izlerinin giderilmesinde etkili olduğu kadar, yanıklardan sonra oluşan izlerin giderilmesinde de etkili bir jeldir.  Cildinizdeki deformasyon yıllar öncesinden kalmış bile olsa, dokularınızda hızlı ve etkili bir iyileşme sağlayan Contractubex Jel; eskiden kalma yanık izlerinin giderilmesi ve yeni oluşmuş yanıklardan iz kalmaması için kullanılabilecek en iyi kremlerdendir.

 • Hametan Krem

Hammelis Virgina ekstresi sayesinde cildin üst katmanındaki deri tahripatlarını gideren, sıklıkla pişik kremi olarak kullanılan Hametan krem; derideki hücreleri yenileyerek görev görüyor. Pişiklerin de bir çeşit asit yanığı olduğunu düşünecek olursak, hem yanıkların giderilmesinde hem de iz kalmasının engellenmesinde oldukça etkili krem hakkınd daha detaylı bilgiye Hametan Pomad adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 • Fito Krem

Cilt yüzeyinde oluşan derinin üst tabaka tahribatlarını gideren, çok derin yanık izlerinde etkisi sınırlı olmakla beraber, henüz oluşmuş yara ve yanık izlerinin ciltte kalmaması için etkili olarak kullanılan bir merhemdir. Fito krem hakkında daha fazla detay öğrenerek, yara ve yanık izlerinize, cildinize nasıl uygulamanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

 • Fucidin Jel

Mikrop öldürücü bir anti-bakteriyel özellikli merhem olan Fucidin Jel; ciltteki hasarları gidermesi ile ünlü, daha çok sivilce kremleri kategorisne girse de yanık izlerinin tedavisinde de etkili olarak kullanılan bir üründür.

 • Expigment

Hidrokinon içerikli ve cildin üstündeki ölü deriyi soyarak yenilenmiş hücrelerin çıkmasını sağlayarak cilt dokusunu onaran ve oldukça etkili bir merhem olan Expigment jel krem; derin akne izlerinin giderilmesinde de kullanılan kremlerden, cildi büsbütün soyan ve yenileyen muazzam kuvvetli ve dikkatli kullanım gerektiren bir iz giderici pomaddır.

Benzer niteliklere sahip, cildi onarıcı, hücre yenileyici ve doku tahribatlarını tamir ederek ya da ölü deriden arındıraran cildi temizleyen ve yanık izi kalmamasını sağlayan diğer ünlü krem markaları da şunlar;

 • Fenirepair
 • Mederma Krem
 • Scarex Jel
 • Pohli
 • Regenia
 • Scarzone
 • Xeragel
 • Oksitin
 • Dermatix C Jel
 • Zdrave

Yanık İzi Giderici Kremlerin Kullanımı

 • Kremlerden bazıları, açık yarayı sulandırma özelliği sebebiyle yanık yarası tamamen iyileştikten sonra kullanılmaya başlanmalıdır ancak kullanacağınız merhem hangisi olursa olsun, yara kapandıktan hemen sonra başlamanız, izler derinleşmeden ve cilde yerleşip kalıcı olmadan önce tedavi sürecine girmeniz, cildinizin daha hızlı onarılmasına, hücrelerinizin daha süratli yenilenmesine ve yanıkların derinizde oluşturduğu tahribatın minimuma indirilmesine yardımcı olacak ve bazıları sayesinde, yanık izinizin durumuna ve şiddetine bağlı olarak, yandığınızı unutturacak dereceli etkiler görerek, izlerden tamamen kurtulabileceksiniz.
 • Merhemlerin çoğu ciddi yan etkiler göstermemekle birlikte, bir kısmı vitamin ve minerallar, bir kısmı içeriğindeki hücre yenileyiciler ile etki ederken, diğer kısmı cildi soyarak yanmış ve ölmüş deriden kurtulmanızı sağladığı için özellikle güneşe çıkıldığından istenmeyen etkilere ve hatta daha büyük yanıkların oluşmasına sebebiyet verebilirler. Dikkatli ve mümkünse hekim önerisi ve kontrolü altında kullanılmalarında fayda vardır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.