Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Expigment Krem Nedir Ne İşe Yarar? Expigment Nasıl Kullanılır?

28.02.2023
12.623
Expigment Krem Nedir Ne İşe Yarar? Expigment Nasıl Kullanılır?

expigment krem ne işe yarar

Expigment mucizesi ile taşınmadıysanız, sizi cilt lekeleri, yüzdeki güneş lekeleri, çiller ve sivilce izlerinin giderilmesinde etkili en etkili leke kremleri arasında baş sıralarda yerini alan Expigment krem ile tanıştıralım. İtinalı kullanım gerektiren ancak Expigmenti nasıl kullanılır biliyorsanız, doğru ve düzenli kullanımında yüksek etkili bir merhem olan bu ürün ve ciltte kullanımı hakkında merak edilen her şeyi yazımızda topladık

Expigment Krem Nedir?

Expigment; cildin üstündeki ölü deriyi soyarak, cildi yenileyen ve tazeleyen, derideki peeling etkisi sayesinde cilt üstünde bulunan her türlü güneş lekesi, yara izi, yanık izi, sivilce izi gibi, yaşlılık ve doğum lekesi v.b. sorunu gideren üstün etkili ve kuvvetli bir leke giderici kremdir.  (Diğer yara izlerine iyi gelen kremler

Hiperpigmentasyon sorununa çözüm olarak ciltteki renk tonunu da dengeleyen krem, dikkatli kullanılması gereken bir üründür.

Expigment 4 ve Expigment 2 şeklinde; içerisinde %4 ve %2 etken madde yoğunluğuna göre sınıflandırılarak tüpler içerisinde tüm eczanelerde bulabileceğiniz Expigment krem’in ana etken maddesi Hidrokinondur.

Eczanelerde 9 lira civarında satılan Expigment, reçetesiz olarak alınabilen ancak doktor tavsiyesi ve gözetiminde kullanılması tavsiye olunan bir pomaddır.

Expigment’in Cilde Faydaları Nelerdir? Ne işe Yarar?

İz, leke ve cilt tonu eşitsizliği deyince ilk akla gelen leke kremi markalarından biri olan Expigment’in kullanım alanları da oldukça çeşitli

 • Derideki de dokudaki pigmentlerin aşırı artması sonucu oluşan cilt lekelerini gidermekte etkili olarak kullanılır.
 • Yaşlanmaya bağlı yüzde özellikle de şakak ve yanak bölgesinde oluşan koyu renkli lekelerin giderilmesini sağlar
 • Güneşin cilde zarar veren UV ışınlarının deride yarattığı lekelenmeleri geçirir
 • Sivilce izi gibi, eskiden kalan aknelerden kalan çukurlaşmamış izlerin ve cilt kırmızılıklarının giderilmesinde etkin rol oynar. Expigment dışında sivilce lekeleri için uygun tedavilere göz atmak için burada bulacağınız yazıya bakabilirsiniz.
 • Yüzdeki melazma ve kloazmaları geçirir
 • Yaralanmalardan arda kalan kapanmış yara izlerini geçirir
 • Ütü yanığı, çaydanlık yanığı, sıcak su yanığı gibi yanık izlerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Ameliyat izi, dikiş izi ve düşme çarpmalarda oluşan travma izlerinin ortadan kaldırılmasını sağlar.
 • Tırnak izleri, jilet izleri, façalar, kaşıt kesikleri ve kedi tırmalamaları sonucu oluşan ince kesik izlerini giderir.
 • Çillerin görünümüzü ciddi şekilde azaltır.
 • Cilde gençlik, güzellik ve tazelik verir
 • Lekelerin ve siyahlıkların giderilmesini, cilt rengindeki ton eşitsizliklerinin dengelenmesini sağlayarak cilt beyazlatma görevi görür.

Expigment Nasıl Kullanılır?

 • Expigment krem, doktor tavsiyesi ile ve doktorunuzun önerisi dahilinde talimatlarına uygun şekilde kullanılmalı aksi durumda da kullanmadan önce krem kutusu içinden çıkan prospektüs iyice okunmalıdır.
 • Çeşitli yan etkileri bulunan ve cilde tahribat verebilecek nitelikte bir çalışma mekanizması olan Expigment’in dikkatli ve itinalı kullanımı esastır.
 • Doktorunuz veya eczacınız tarafından aksi önerilmemişse, Expigment kremi günde 1 ya da 2 kez tercihen sadece bir kez ve akşamları olmak üzere, cildinizde yanık, yara izi, leke ve sivilce izi gibi sorunlar bulunan bölgeye ince bir tabaka halinde sürünüz.
 • Kremi uygulamadan önce cildinizin temiz ve kuru olduğuna, gözeneklerinizin açık olduğuna emin olunuz.
 • Expigment’i yüzünüzde en fazla 2-3 saat, diğer vücut bölgelerinizde 5-6 saat tutunuz ve ardından yüzünüzü yıkayıp hafif bir nemlendirici krem sürünüz.

Ne Kadar Süreyle Kullanılır? İzler ne Zaman Geçer?

Krem kullanımından maksimum verim alabilmek için en az 2 ay kadar, günde en az 1 kez olmak kaydıyla, doğru ve düzenli kullanmalısınız ancak Expigment’in ilk etkileri kullanmaya başladıktan hemen sonra görülebilir.

BONUS: Sivilce izlerinin ve lekelerinin geçmesinde daha hızlı etkili Acnelyse Krem, Expigment krem kadar uzun süreli kullanılmasa da başlangıçta süratli bir iyileşme sağlamak için kullanabileceğiniz etkili bir merhem ve sadece 2-3 günlük bir kullanımdan sonra, Expigment jel ile tedavinize devam edebilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuvvetli bir etken maddeye sahip olması ve cildi soyarak iyileştiren kremlerden bir tanesi olması sebebiyle Expigment çeşitli ciltlerde çok ciddi yan etkilere sebebiyet verebilir. Yan etkileri minimuma indirmek için kremi mümkünse uzman bir dermatoloğun talimatları doğrultusunda kullanınız.

Expigment kullanmadan önce cildinizi arındırınız ve mutlaka kurutunuz.

Expigment kullandıktan sonra kesinlikle güneşe çıkmayınız. Mutlaka çıkmanız gerekiyorsa, yüksek faktörlü güneş kremleri tercih ediniz ve yüzünüzü ve cildinizi korumak için şapka, şemsiye gibi yardımcı bir ürün kullanınız.

Expigment kullanımından sonra yüzünüzde hafif bir yanma meydana gelmesi tamamen normal kabul edilmekle birlikte, cildinizde şiddetli ağrılı bir yanma, aşırı kızarıklık, pul pul dökülme, iğne gibi batma gibi yan etkileriyle karşılaşırsanız, merhemi kullanmayı derhal bırakıp doktorunuza danışınız

Daha hassas bünyelerde çeşitli alerjik etkileri de olabilen Expigment krem; nefes almakta, yutkunmakta zorluk,,baş dönmesi, mide bulantısı, şiddetli baş ağrısı, görmede bulanıklık gibi ciddi yan etkilere sebebiyet verirse en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşunun acil servisine başvurmalısınız.

Expigment Muadili Diğer Merhemler

Etken maddesi ortak olduğu için eşdeğer sayılabilecek muadil kremler ve etki mekanizması ve kullanım amacı açısından benzerlik gösteren kremleri dahil ederek hazırladığımız listemizdeki diğer merhemlerden ve leke gidericilerden de Expigment’e alternatif olanları bulabilirsiniz.

 

Expigmenti yara iz

 

Expigment ile ilgili Sık Sorulan Sorular

 

Göz Altı Morlukları için Göz Altına ve Çevresine Sürülür mü?

Göz altı bölgesindeki koyu halkaları gidermekte etkili olsa bile, ince deriye sahip olan bölge hassas olduğu için kullanılması tavsiye edilmez.

Genital bölgede Kullanıma Uygun Mudur?

Vajina bölgesinde Expigment krem kullanılması çok uygun değildir. Hassas ve ince derili bir bölge olan genitalin çevresinde bulunan bikini bölgesine ince bir tabaka halinde ve dikkatli şekilde sürerek, bikini bölgesi kararmalarına karşı tedavi sağlayabilirsiniz ancak rahim içine Expigment kaçırmamalısınız

Koltuk Altı Beyazlatma İşlevi Görür mü?

Doktor tavsiyesi ile koltukaltı bölgesinde uygulanabilir ve Expigment krem koltukaltı beyazlatma işlevini başarı ile yerine getirmemektedir.

Çocuklarda Kullanımı Uygun Mudur?

Çocuklarda kullanıma uygun değildir

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanılır mı?

Gebelik ve emzirme döneminde Expigment kullanımı ile yeterli çalışma olmadığı için doktorunuza danışarak kullanmalısınız

Expigment kullananların yaptıkları yorumlar ve krem hakkındaki görüşlerine yazımızdan ulaşabilirsiniz ve siz de bir Expigment kullanıcı iseniz, fikirlerinizi beyan etmek üzere yorumlar aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Yorumlar
 1. Fatma dedi ki:

  Slm bu kremi lazer epilasyon yapan kişiler kullanabilir mi

  1. Dr. Manhattan dedi ki:

   lazer epilasyon sonrası gözenekler kapandıktan sonra kullanımı oldukça yaygındır ancak doktor tavsiyesi ile kullanmanızı öneriyoruz. Sadece expigmenti değil, bu tip güçlü içerikli her türlü merhemi reçeteli olarak kullanmanız yan etkilerinden minimum etkilenmeniz manasına gelecektir.

 2. Fatma dedi ki:

  Expigment krem lazer epilasyon yapan bir kişi kullanabilirmi

 3. Hilal dedi ki:

  Merhabalar bu kremi bana doktor kullanmamı söyledi boynumda olusan koyu lekeler için ama düzenli kullandığım halde hiç bi etkisini görmedim hiç soyulmada olmadı. Doktor değiştirdiğim halde sürekli aynı kremi veriyorlar acaba sizin bunun hakkında fikriniz var mı ya da önereceğiniz bi krem leke olusalı 2 yıl oldu hala geçiremiyoruz.

  1. Dr. Manhattan dedi ki:

   lekelerinizi tamamen geçirmese de hiç bir etkisi olmamış olmasına şaşırdım açıkçası çünkü expigment jel oldukça etkili bir leke giderici merhemdir. Madecassol ve contractubex alternatiflerini de deneyebilirsiniz ancak çok fazla yorum yapacak bir şey de bulamıyorum açıkçası.

 4. Merve dedi ki:

  Expigment, tretin ve hikoport kremi birlikte kullanıyorum yedi gün oldu ve yüzümde ki deriler çok fazla dökülüyor ve burnumun etrafı, çenem çok fazla yanıyor normal midir?

  1. Dr. Manhattan dedi ki:

   bu üçlüyü doktor tavsiyesi ile mi kullanıyorsunuz yoksa okuduklarınızdan yola çıkarak sorunlarınızı gidermek için bu 3 merhemi karıştırmanız gerektiği kanısına mı vardınız zira her biri kendi içlerinde zaten yüksek etkili kremler. Cildinizin tepki vermesi doğal gözüküyor.

   1. Kevser dedi ki:

    9 aylik bebegim var emziriyorum expigment %4 lekeler icin kullanabilirmiyim sutume gecer mi bebege bir zarari olur mi

  2. Nurgül dedi ki:

   Merhaba bende kullandım soyulmalar ve kızarıklar oluyorsa 3 ünü 2 günde bir kullanın. Bu arada cild tahribatı gitmesi için sadece hipokort kullanın kızarıklık geçince tekrar devam edin

   1. Dr. Manhattan dedi ki:

    katkınız ve önerileriniz için teşekkür ederiz.

 5. Gamze dedi ki:

  Dudak üstü ve çevresi karartılarında etkili midir acaba

  1. Dr. Manhattan dedi ki:

   uygun dozda ve doğru kullanımda dudak üstü – bıyık bölgesi – kararmalarında son derece etkili olduğunu bildiren kullanıcılar olmuştur. Kuvvetli içerikli bir krem olan expigmentin doktor önerisi ve reçetesi ile kullanılması tavsiye edilir.

 6. Esra dedi ki:

  Doktor bana günde 2 kez dedi ama eczaneye gittiğimde doktorunuz 2 defa demiş ama bence 1 defa kullanın dedi.napsam.gittigim doktorda uzmandı araştırma hastanesiydi. Bilemedim

  1. Dr. Manhattan dedi ki:

   eczacıların ilaçların kullanım şekilleri üstünde doktor önerisinden daha üstün hakları yoktur. Uzman doktorunuza güvenmenizi ancak kremi ince bir tabaka halinde sürerek dikkatli kullanmanızı tavsiye ederiz. Cildinizi dinleyin bakalım ne reaksiyon verecek. İstenmeyen bir durumla karşılaşırsanız süreci doktorunuz ile paylaşmalısınız. Expigment krem cidden kuvvetli içeriği olan bir ürün ancak yeterli ve düzenli kullanımda fayda sağlayacaktır.

   1. Tugce dedi ki:

    Benim boynumda kararma var acaba gecermi

 7. Ahmet dedi ki:

  Hocam yüzümde traştan kalma jilet izleri var ancak kesilerek oluşmadı nasıl oluştuğunu dahi anlamadım bu kremi kullanıyorum ancak cildimde herhangi bir soyulma vs olmuyor ne kadar süre sonra etkisini hissedebilirim ve izler gider mi ?

 8. Ahmet dedi ki:

  hocam yüzümde traştan kalma jilet izleri oluştu. Nasıl oluştuğunu anlamadım kanama fln olmadı bu izler için işe yarar mı ?

  1. Dr. Manhattan dedi ki:

   Expigment krem ince jilet çizikleri için oldukça etkilidir ancak diğer yandan da daha hafif bir ürün olan Madecassol ile başlayabilir alternatif olarak bu ürünü deneyebilirsiniz.

 9. Betül dedi ki:

  Merhaba
  Yüzümde çiller var kullanmaya başladım %2ile fayda göremedim
  %4ile devam ediyorum
  Faydasını görürmüyüm

  1. Dr. Manhattan dedi ki:

   fayda görme ihtimaliniz daha fazla elbette ancak daha yoğun etken madde içerdiğinden doktor kontrolünde kullandığınızdan emin olunuz.

   1. sema dedi ki:

    alnımda fazlaca leke oluştu ayrıca dudak üstünde de, cildiye doktoruna gittim kullanmaya başladım azalma oldu lekelerde kremin % lik çeşidi olduğunu burda gördüm benimki kaç olan bilmiyorum şuan.Ben mayıs ayında kullanmaya başladım doktorum bir ay kullanabilirsin dedi hazirandan sonra güneş koruyucu kullanıp kışın devam etmeyi düşünüyorum. bir öneriiniz olur mu?

    1. Dr. Manhattan dedi ki:

     aslında ara vermeden, uygun dozda ve düzenli kullanım sayesinde maksimum verim alabilirsiniz. Bu yüzden ekim ayı gibi başlayıp nisan sonuna kadar cildinizde bir reaksiyon oluşmadığı sürece düzenli kullanmayı düşünebilirsiniz. Tavsiyelerimiz hekim tavsiyesi niteliğinde değildir. Lütfen doktorunuza danışınız.

     1. İrem dedi ki:

      Merhaba, bu krem sivilce yada komedon oluşumuna sebep olur mu? Çünkü maalesef geçen yıl madecassol yüzünden yüzümün her tarafında beyaz komedonlar oluştu

     2. Dr. Manhattan dedi ki:

      Expigmentin doğru kullanımında sivilce ya da komedon oluşması beklenmez lakin doğru kullanım talimatları için mutlaka uzman bir dermatolog ile iletişim halinde olmalısınız.

 10. Faik yüksel dedi ki:

  Bende güneş yanlılarına ve lekelere çok iyi geldi sizce expigmentin vitiligo ya faydası varmı yada zararı varmı

  1. Dr. Manhattan dedi ki:

   Vitiligo bildiğimiz lekelenmelerden ve güneş izlerinden tamamen farklı bir durum. Lütfen uzman bir dermatolog ile görüşerek onun önerileri doğrultusunda hareket ediniz.

 11. Güven dedi ki:

  Iyi bayramlar hocam doktorumun onerisiyle bu kremi kullaniyirum daha ilk gunden morariklik oldu yuzum de 2 tane kizariklik izi var ve mosmor oldu o izler soyulma vs de yok yan etkimi yapti acaba

  1. Dr. Manhattan dedi ki:

   Merhabalar. Lütfen konuyu doktorunuza danışınız. Herhangi bir bilgi vermemiz hekim kontrolündeki hastalar adına doğru olmaz. Tavsiyelerimiz doktor tavsiyesi değildir.

 12. deniz dedi ki:

  selamlar bu kremi 3 ay kullandim doktor 3 ay sonra birak dedi kremi kestim 2 aydir kullanmiyorum lekelerim gunesten dolayi tekrar olusmaya basladi yazin bu kremi kullanabilirmiyim sadece geceleri olmak kaydiyla gunduz koruyucu sursemm zaten korumasiz cikmiyorum tessekkurler

  1. Dr. Manhattan dedi ki:

   bu tip kremler sürekli kullanım için uygun değildir. Yazın kullanımı istenmeyen çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Lekelerin nüksetmemesi için güneş koruyucunuzu değiştirip daha etkili bir ürün kullanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca güneşli havalarda rüzgara da maruz kalmamalısınız. Expigment gibi ürünlerden çare beklemek yerine, şapka gibi koruyucularla ekstra koruma tabakası sağlayabilirsiniz.

 13. aycan dedi ki:

  ilk doğumumdan kalan doğum lekelerim var ve şuan gebeyim bu lekeler için ne önerirsiniz leke alın bölgesinde çok belirgin ve rahatsız edici bir türlü gitmiyor yardımcı olurmusunuz

  1. Dr. Manhattan dedi ki:

   hamileliğiniz sona erene dek, expigment ya da bir başka kremi kullanmayı düşünmeyiniz.

  2. celal dedi ki:

   Agzimin etrafinda ciddi kizariklik olustu normal midir devam etmeli miyim bir de yuzde kac saat kalmali

   1. Dr. Manhattan dedi ki:

    Expigment gibi ürünleri doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız. Tatbik etmeyi derhal bırakınız.

 14. ASLİ dedi ki:

  SAKIN KULLANMAYIN BERBAT BİR KREM BEN KULLANDIM BEŞ KURUŞA YARAMIYO KESİNLİKLE KULLANMAYIN

 15. Ozlem dedi ki:

  Merhaba
  Expiment4 yazin kullanilabilirmi?
  Ellerimde yaslilik lekesi gibi lekeler var,bunlarda faydasi olurmu acaba?
  Tesekkur ederim

  1. Dr. Manhattan dedi ki:

   Expigment güneş ışığı ve sıcağa maruz kalabileceğiniz saatlerde kış aylarında bile kullanılmamalıdır. Yaz ayları için sakıncalı olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

 16. Naile Bengi dedi ki:

  Expigment haarika bir Krem.. fakat kullanmasını bilirsen…. Yeterli ve uygun sekilde kullanılır da mutlaka etkisini göreceksiniz. Lâkin kullanilma süresince güneş kremi kullanmalısınız

 17. Esma dedi ki:

  Yaklaşık bir hafta oldu kullanmaya başlayalı (%4). Yüzüm önce kızardı sonra her yeri minik kabarcıklarla doldu devam etmeli miyim bu normal mi ? Yardımcı olur musunuz?

 18. Sule dedi ki:

  Hocam akşam expelent kremi sürdükten sonra sabah bepanthol kullanıyorum iyimi sizce.

 19. Sena dedi ki:

  Merhaba bu kremi bikini bölgesine kullandıktan sonra ağda yaptırabilir miyiz yani tahriş yada yakma yapar mı

 20. Züleyha dedi ki:

  Bende bugün expigment’in %2 olanını kullandım. (Doktor tavsiyesi ile)Yanında imex ile birlikte sivilce ve lekeler üzerinde etkisi hızlı olur mu? Teşekkürler

 21. Hülya dedi ki:

  Merhaba ben lazere gıdıyorum lazer sonrası kremleri kullanmam uygun olurmu sizce kullanabilirmiyim

 22. Evren dedi ki:

  Ben kullandım yüzümde yıllardır geçmeyen kahverengi büyük bir leke vardı. Sadece o bölgeye sürdüm yaklaşık iki ay sonra deride yanık yarası gibi biley oldu ardından yıkarken soyuldu leke gitti o kadar sevindim ki. Ama aska gündüz kullanmadım ve hep güneş kremi kullandım mevsim kıştı.