Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Expigment Kremin Oluşturduğu Kızarıklık Normal Mi? Yüzümü Yaktı Nasıl Geçer?

28.02.2023
35.566
Expigment Kremin Oluşturduğu Kızarıklık Normal Mi? Yüzümü Yaktı Nasıl Geçer?

expigment jel kremin yüzde oluşturduğu kızarıklık, kimyasal yanık , acı ve batma hissi, soyulma, kuruma, dökülme

Expigment kızarıklığıyla karşı karşıya kaldıysanız yalnız değilsiniz! Expigment krem kullandıktan sonra cildiniz tepki verdiyse, yüzünüz yandıysa, acıyorsa, kıpkırmızı oldu, iğne batıyor gibi bir his yarattıysa, panik yapmayın! Çok normal!

Ciltteki akne skarlarını, güneş lekelerini gideren, yara ve yanık izlerini geçiren, cildin rengini açan, beyazlatan, ten rengini eşitleyen, hücreleri yenileyen, dokuları onaran leke giderici krem markaları bu işlemleri yaparken cildi soyan, kurutan ajanlar ile işlev görürler ve bu tip kremlerin özellikle de Expigment jel gibi yoğun içeriğe sahip olanlarının doz aşımı yapılması ya da yanlış kullanılması, yüzde kızarıklık, yanma, batma gibi rahatsızlık verici durumlara yol açabilir. Hemen korkmayın!

Expigment Kremin Yüzümde Oluşturduğu Kızarıklık Normal Mi?

Expigment jel krem; içeriğinde hiperpigmentasyon, akne skarları ve melazma tedavisinde etkin olarak kullanılan, leke açıcı nitelikteki Hidrokinon maddesini yoğun olarak barındırdığından, kullanımı sonrası cildinizde hafif bir kızarıklık oluşturması tamamen normaldir ve bu kızarıklığa yine hafif olmak kaydıyla yanma, batma, kaşınma, karıncalanma gibi hisler eşlik de ediyor olabilir. Bu durum da oldukça normal olarak kabul edilir ve Expigment’in cildinize uygulanmasından bir kaç saat sonrasında, bu tip kızarıklıklar, yanmalar, acı ve batma kısa süre içerisinde ek bir önlem almaya gerek kalmadan kendi kendine geçer.

Ancak merhemin hatalı, haddinden fazla kullanılması durumunda ya da kremi sürdükten sonra, tüm Hidrokinon içeren kremlerde olması gerektiği üzere, güneş ışığından korunulmadıysa, ciltte daha ciddiye alınması gereken, oldukça ağrılı yanıklar oluşabilir, kızarıklık çok aşırı olabilir, cildiniz kabarabilir, soyulabilir, dökülebilir, iğne batma hissi çok daha yoğun olabilir. Her ne kadar nahoş bir durum olsa da Expigment kaynaklı bu tip bir kızarıklık ve yanma da yanlış kullanımda tamamen normal kabul edilir ve çaresiz değildir.

BONUS BİLGİ: Expigment’in yan etkilerinden ve muhtemel komplikasyonlarından kaçınmak için jeli saf olarak uygulamak yerine Madecassol merhem ile karıştırarak yüzünüze sürmeyi deneyebilirsiniz. Yüzünüzün yanma riski dramatik bir şekilde düşecektir.

Ayrıca Expigment krem’in yüzünüzde kimyasal yanıklara sebep olmasını istemiyorsanız alacağınız önlemleri genel olarak şu başlıklar altında toplayabiliriz;

 • Expigment sürdükten sonra güneşe çıkmayınız. Mutlaka çıkmanız gerekiyorsa, yüzünüze bol miktarda bir güneş koruyucu kremi tatbik ettikten sonra şapka şemsiye gibi ek bir koruyucu da kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Expigment kremi kış ayında bile olsa, gece yatmadan önce cildinize sürün ve sabah yüzünüzü mutlaka bol duru su ile yıkayın
 • Expigment’in %2 lik ve %4 lük formları mevcuttur. %4lük Expigment çok daha yoğun bir etmek madde içerdiğinden, kullanımından çok ciddi lekeler ve akne skarları dışında kaçının.
 • Merhemi cildinize oldukça ince bir tabaka halinde sürün.
 • Alerjik bir bünyeye sahipseniz, doktora danışmadan kullanmayın. Doktor şansınız yok ise doğal leke giderici yüz maskelerini tercih edin

Expigment Yüzümü Yaktı! Nasıl Geçer?

Yukarıdaki önlemleri almayı ihmal ettiyseniz ve yüzünüzde Expigment krem kullanımından kaynaklı yanıklar oluştuysa, öncelikli olarak yüzünüzdeki yanıklar geçene kadar kremi kullanmayı sonlandırın. Ardından cildinizin daha çabuk toparlaması için, iyileştirici özellikte Fito krem v.b. hafif bir krem uygulamayı deneyin.

Ayrıca yanıklar ciddi boyuttaysa, daha kuvvetli yanık kremleri de kullanmayı düşünebilirsiniz lakin çoğu kez kızarıklığın geçmesi için beklemek dışında ek bir önlem ya da tedaviye gerek yoktur. Ancak cildinizdeki tahriş olmuş bölgeleri yatıştırmak için doğal yöntemler uygulamak isterseniz expigment kullanımı sonrası için tahriş olan cilde ne iyi gelir adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Ayrıca kullanım sırasında ilk zamanlarda lekelerinizin ve izlerinizin eskisinden daha beter hale geldiğine, arttığına şahit olabilirsiniz. Bu da tedavi sürecinin normal bir parçasıdır. Endişeye mahal yoktur.

Yorumlar
 1. irem dedi ki:

  merhaba dün gece bu ilaçtan kullandım ama sabah uyandığım zaman tüm karnım kıpkırmızı olmuştu ve kızarıklıklarda sabahtan beri azalma olmadı kalıcı olur mu bu izler kahverengiye dönüp kalmasından korkuyorum ne yapmalıyım ?

 2. Tuana Araz dedi ki:

  Bende de durum şuan bu şekilde sürdüğüm bölge kıpkırmızı ama doktorum zamanla bu derinin soyulacağını söyledi normalmiş sorun etmeyin kullandığınız süre zarfında hep kızarıklık yaşayacaksınız deriyi kuruttuğu ve soyduğu için. fakat nohut tanesi kadar sürün fazlası zararlı

  1. Nurcan dedi ki:

   merhaba. burnumdaki dikiş izine kullanayım derken dozunu fazla kaçırdım yanık oldu orası bayağı kızarık. doktorunuz kızarıklık ı soyulur geçer dedi yoksa yanmışsa bile o da soyulur geçer dedi mi

  2. Hevi dedi ki:

   Tek kullanımda dağıtmadan fazla kullanmışım(çok ince kullanmam grrektıgını bilmiyordum) sabah aşırı kızarıklık oluştu üç gün oldu geçmedi ne yapabilirim kalıcı bır durum olur mu doktora mı gıtmelıyım

 3. Ebru dedi ki:

  Sadece yüzümüzdeki lekenin üstüne mi sürüp iyice emilene kadar yedircez,yoksa bütün yüzümüze mi surcez

  1. editor dedi ki:

   sadece lekeli bölgeye sürmeniz gerekir.

  2. Arda dedi ki:

   Ben tüm yanağıma sürdüm pişmanlık yaptım 10 gündeyim bide bana expigment ile hipokrot verdi doktor 5 dakika ara ile sürüyorum sürdüm tüm yanağıma 1 kereliğine kırmızı oldu o bölge inşallah geçer

   1. Arda dedi ki:

    Arkadaşlar benim de 10 gün oldu süreli soyulmalar var ama kızarıklıkda var lekeye sürüyorum artık normalde tüm yanak sürdüm 1 kere kızardı orasda şimdi ben lekeye mi süreyim bunu sürdüğüm bölgelere sürmeye devam mi edeyim yoksa izin olduğu bölgeye mi süreyim bide bu kızarıklık giderr mi gitmez mi cevap bekliyorum gitmezse ne yapmam gerekiyor gece yatmadan önce sürüyorum kremi sabah bol su ile yıkıyorum güneşe maruz kalacaksam ise güneş kremimi sürüyorum ve güneşten kaçınıyorum

 4. Zülfe dedi ki:

  Merhaba 2 haftadır expigment. 4 kremi kullanmaktayım yüzümde ciddi anlamda güneş lekeleri var insanlar sokakta yürürken ne olmuş derecesinde yüzümden alamıyorlar kendilerini şimdi bu kremi deniyorum ccildimi şuan tamamen soydu güzel temiz bir deri geldi ama soyulma ya daha devam ediyor bu krem i 2 ay devamlı kullanmam söylendi. Sizce ne yapmalıyım?