Ana Sayfa / Kremler / Expigment Kremin Oluşturduğu Kızarıklık Normal Mi? Yüzümü Yaktı Nasıl Geçer?
expigment jel kremin yüzde oluşturduğu kızarıklık, kimyasal yanık , acı ve batma hissi, soyulma, kuruma, dökülme

Expigment Kremin Oluşturduğu Kızarıklık Normal Mi? Yüzümü Yaktı Nasıl Geçer?

expigment jel kremin yüzde oluşturduğu kızarıklık, kimyasal yanık , acı ve batma hissi, soyulma, kuruma, dökülme

Expigment kızarıklığıyla karşı karşıya kaldıysanız yalnız değilsiniz! Expigment krem kullandıktan sonra cildiniz tepki verdiyse, yüzünüz yandıysa, acıyorsa, kıpkırmızı oldu, iğne batıyor gibi bir his yarattıysa, panik yapmayın! Çok normal!

Ciltteki akne skarlarını, güneş lekelerini gideren, yara ve yanık izlerini geçiren, cildin rengini açan, beyazlatan, ten rengini eşitleyen, hücreleri yenileyen, dokuları onaran leke giderici krem markaları bu işlemleri yaparken cildi soyan, kurutan ajanlar ile işlev görürler ve bu tip kremlerin özellikle de Expigment jel gibi yoğun içeriğe sahip olanlarının doz aşımı yapılması ya da yanlış kullanılması, yüzde kızarıklık, yanma, batma gibi rahatsızlık verici durumlara yol açabilir. Hemen korkmayın!

Expigment Kremin Yüzümde Oluşturduğu Kızarıklık Normal Mi?

Expigment jel krem; içeriğinde hiperpigmentasyon, akne skarları ve melazma tedavisinde etkin olarak kullanılan, leke açıcı nitelikteki Hidrokinon maddesini yoğun olarak barındırdığından, kullanımı sonrası cildinizde hafif bir kızarıklık oluşturması tamamen normaldir ve bu kızarıklığa yine hafif olmak kaydıyla yanma, batma, kaşınma, karıncalanma gibi hisler eşlik de ediyor olabilir. Bu durum da oldukça normal olarak kabul edilir ve Expigment’in cildinize uygulanmasından bir kaç saat sonrasında, bu tip kızarıklıklar, yanmalar, acı ve batma kısa süre içerisinde ek bir önlem almaya gerek kalmadan kendi kendine geçer.

Ancak merhemin hatalı, haddinden fazla kullanılması durumunda ya da kremi sürdükten sonra, tüm Hidrokinon içeren kremlerde olması gerektiği üzere, güneş ışığından korunulmadıysa, ciltte daha ciddiye alınması gereken, oldukça ağrılı yanıklar oluşabilir, kızarıklık çok aşırı olabilir, cildiniz kabarabilir, soyulabilir, dökülebilir, iğne batma hissi çok daha yoğun olabilir. Her ne kadar nahoş bir durum olsa da Expigment kaynaklı bu tip bir kızarıklık ve yanma da yanlış kullanımda tamamen normal kabul edilir ve çaresiz değildir.

BONUS BİLGİ: Expigment’in yan etkilerinden ve muhtemel komplikasyonlarından kaçınmak için jeli saf olarak uygulamak yerine Madecassol merhem ile karıştırarak yüzünüze sürmeyi deneyebilirsiniz. Yüzünüzün yanma riski dramatik bir şekilde düşecektir.

Ayrıca Expigment krem’in yüzünüzde kimyasal yanıklara sebep olmasını istemiyorsanız alacağınız önlemleri genel olarak şu başlıklar altında toplayabiliriz;

  • Expigment sürdükten sonra güneşe çıkmayınız. Mutlaka çıkmanız gerekiyorsa, yüzünüze bol miktarda bir güneş koruyucu kremi tatbik ettikten sonra şapka şemsiye gibi ek bir koruyucu da kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Expigment kremi kış ayında bile olsa, gece yatmadan önce cildinize sürün ve sabah yüzünüzü mutlaka bol duru su ile yıkayın
  • Expigment’in %2 lik ve %4 lük formları mevcuttur. %4lük Expigment çok daha yoğun bir etmek madde içerdiğinden, kullanımından çok ciddi lekeler ve akne skarları dışında kaçının.
  • Merhemi cildinize oldukça ince bir tabaka halinde sürün.
  • Alerjik bir bünyeye sahipseniz, doktora danışmadan kullanmayın. Doktor şansınız yok ise doğal leke giderici yüz maskelerini tercih edin

Expigment Yüzümü Yaktı! Nasıl Geçer?

Yukarıdaki önlemleri almayı ihmal ettiyseniz ve yüzünüzde Expigment krem kullanımından kaynaklı yanıklar oluştuysa, öncelikli olarak yüzünüzdeki yanıklar geçene kadar kremi kullanmayı sonlandırın. Ardından cildinizin daha çabuk toparlaması için, iyileştirici özellikte Fito krem v.b. hafif bir krem uygulamayı deneyin.

Ayrıca yanıklar ciddi boyuttaysa, daha kuvvetli yanık kremleri de kullanmayı düşünebilirsiniz lakin çoğu kez kızarıklığın geçmesi için beklemek dışında ek bir önlem ya da tedaviye gerek yoktur. Ancak cildinizdeki tahriş olmuş bölgeleri yatıştırmak için doğal yöntemler uygulamak isterseniz expigment kullanımı sonrası için tahriş olan cilde ne iyi gelir adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Ayrıca kullanım sırasında ilk zamanlarda lekelerinizin ve izlerinizin eskisinden daha beter hale geldiğine, arttığına şahit olabilirsiniz. Bu da tedavi sürecinin normal bir parçasıdır. Endişeye mahal yoktur.

Bunlara da bakabilirsin!

En Etkili Uçuk Kremi

Dudak uçuklarını geçirmek için en etkili uçuk kremi markalarını sizler için derledik. Uçuklar genellikle virüslerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir