Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Ciltteki İltihapı Tahrişi ve Yaraları Gideren en İyi Yara Merhemleri

28.02.2023
25.896
Ciltteki İltihapı Tahrişi ve Yaraları Gideren en İyi Yara Merhemleri

Yara merhemleri sayesinde, derinizde oluşan yanıklardan, yaralardan, tahrişlerden hızlıca ve güvenli bir biçimde kurtulabilirsiniz.

Cildinizde, çeşitli travmalara bağlı olarak oluşmuş yaralarda kullanabileceğiniz; yaraların hızlıca iyileşmesini sağlayan, hem antibiyotik içerikli kremler hem de hücre yenileyici, doku onarıcı özellikteki kremleri derleyerek, yaralanmalarda, iltihaplı deri hastalıklarında ve cilt tahrişlerinde kullanabileceğiniz en iyi yara merhemlerini sizler için derledik;

En İyi Yara Merhemleri:

 • Madecassol Yara Merhemi: Gotu kola bitkinin özütünden yapılan, hem açık yaralarda hem de kapanmış yaraların izlerinin tedavisinde etkili bir şekilde kullanılan, kuvvetli içerikli bir hücre yenileyici özellikte yara ve yanık merhemi Madecassol krem, açık ara rakiplerine fark atan, hem ekonomik hem de cilde muazzam faydaları olan bir kremdir.
 • Teramisin Yara Kremi: Teramisin deri kremi; makat çatlaklarından, sivilce yaralarına kadar, ufak kağıt kesiklerinden derin yaralara, ameliyat dikiş yaralarından, cilt tahrişlerine kadar pek çok alanda kullanılan, en etkili deri onarıcı yara merhemlerinden bir tanesidir. Göz pomadı ve kaş kremi olarak da kullanılan Teramisin pomad; açık yaralarda da güvenle kullanılabilecek nadir merhemlerdendir.
 • Hametan Krem: Daha çok pişik kremi olarak satılsa da, her türlü deri üstü travmanın tedavisinde etkili, yara, yanık ve tahrişlerde son derece etkin bir şekilde işlev gören Hametan krem ise; isilik, yatak yaraları, sıyrık, zedelenme, sivilce yaraları gibi pek çok alanda cildin iyileştirilmesine yardımcı özelliktedir.
 • Fito Krem: Piyasadaki en iyi yara kremlerinden bir tanesi olan Fito Krem ise kullanım alanları açısından oldukça çeşitlilik sağlayan bir ürün. Pişikler için Hametan ile karıştırılarak kullanılmasından tutun, dudak kenarında çıkan yaralar için kullanılan bir merhem olmasına, doğum çatlaklarından, meme başı tahrişlerine, sünnet derisinin iyileşmesinde rol oynamasından, lazer epilasyon sonrası tahrişlerindeki etkisine kadar kullanımı çok geniş antiseptik bir krem markası. Ağda yanığına iyi gelen yöntemler arasında yerini alan Fito krem oldukça başarılıdır.
 • Mederma: Mederma Scar Cream Plus adlı ürünü, ameliyat yaralarından, kağıt kesiklerine, tırnak çiziğinden oluşan ince kesik yaralarından, ciltteki faça izleri ve jilet yaralarına kadar geniş bir alanda etki eden, fiyatı biraz tuzlu ama etkisi tartışılmaz yara merhemlerinden bir tanesi.
 • Bepanthol Krem: Özellikle bebekler ve çocuklar ve hassas cilt yapısına sahip kişilerde güvenle kullanılabilecek, anti alerjik özellikli bir yara merhemi olan Bepanthol krem, yara, yanık ve pişik gibi deri üstü tahrişlerinde kullanılan bir pomaddır.
 • Expigment Krem: Açık yaraya kullanımı son derece sakıncalı olmakla beraber, yara kabuk bağladıktan sonra iz kalmaması için kullanabileceğiniz, Hidrokinon içerikli, kuvvetli bileşenlere sahip ev dikkatli tüketilmesi önerilen Expigment Jel,  aslen bir sivilce izi giderici krem olmasına rağmen yara izi tedavisinde son derece etkilidir.
 • Travazol Deri Kremi: Aslında mantar kremi olarak bilinse de deride meydana gelen iltihap ve şişlikleri, ödemleri indirerek kızarıklıklara ve yaralara iyi gelen etkili bir cilt kremidir.
 • Fucidin: Özellikle iltihaplı sivilce tedavisinde oldukça sıklıkla kullanılan antibiyotik kremler grubundan bir krem olan Fucidin ve muadilleri ise, yaranın enfeksiyon kapmaması ve aynı zamanda daha çabuk iyileşmesi için kullanılan merhemlerden en etkililerinden bir tanesi.
 • Silverdin Yara ve Yanık Merhemi: Silverdin ve Silverdin Plus merhem de, ciltteki yara dokusunun enfekte olmasının önüne geçerek, yaraların iltihap kapmadan iyileşmesini sağlayan başarılı bir pomaddır. Daha fazla bilgiye Silverdin Krem adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Diğer Sık Kullanılan Yara İyileştirici Merhem Markalarına Şu İsimleri de Dahil Edebiliriz;

 • Furacion Soluble Dressin:
 • Zdrave Krem:
 • Advantad Pomad:
 • Scarex Gel:
 • Pohli:

Açık Yara Kremleri:

Özellikle antiseptik özellikli olan kremler ve antibiyotik Bactrobran ya da Fucidin, Fucicrot gibi merhemler, yaralı bölgenin kapanmadan önce enfeksiyon kapmaması için güvenle açık yara üstüne uygulanabilecekken, daha çok cilt dokusu onarıcı ve hücre yenileyerek iyileştirici nitelikte olan kremlerin, hekim tavsiyesi olmadan açık yara üstüne uygulanması doğru olmayabilir. Yara kabul bağladıktan sonra, çok daha hızlı iyileşmesini ve hemen hemen hiç bir iz kalmadan derinin kendini yenilemesini sağlayan bu tip merhemler, açık yara üstüne uygulandıklarında yaranın sulanmasına neden olarak, iyileşmeyi geciktirebilirler.

Açık Yara Üstüne Bal Sürülür mü?

Dermatologların dahi kesin olarak karşı çıkmadıkları ve altta yatan mekanizması kesin olarak bilinemese de açık yaraların hızlıca kapanması konusunda son derece etkili olduğu bilinen bal; pek çok yara kreminden daha sık kullanılıyor ancak yaraya bal sürmenin travmalı bölgenin iltihap kapıp daha ciddi sonuçlar doğurmasına sebebiyet verebileceği konusunda uyaran doktorlar, bu tip kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Yara Kremlerinin Kullanım Alanları ve Şekli

 • Sivilce yaralarında ve izlerin tedavisinde
 • Derideki kesiklerde
 • Ameliyat dikişlerinin iyileştirilmesi amacıyla
 • Pişik, yanık gibi deri tahrişlerinde cildi onarmak için
 • Lazer Epilasyon sonrası ciltte oluşan minik yaraların iyileştirilmesi amacıyla
 • Düşme ve çarpma sonucu oluşan yaralarda
 • İltihaplı sivilce gibi akne sorunlarında yara merhemlerini kullanabilirsiniz.

Merhemlerin kullanım şekilleri, nitelikleri ve sizin var olan rahatsızlığınıza göre değişkenlik gösterecek olmakla beraber genelde günlük olarak doğrudan yaranın üstüne uygulanırlar ancak en doğru ve sağlıklı bilgiyi yine hekiminizden edinebilirsiniz.

Yara merhemleri, yara izlerinin geçirilmesinden ziyade açık yaranın enfekte olmadan sağlıklı bir şekilde iyileşmesine ve dokuların tamir edilmesine yardımcı olur. İz sorunundan kurtulmak istiyorsanız, yara izi kalmaması için en iyi kremler adlı yazımıza bakmalısınız.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.