Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Cilt, Yanak ve Yüz Sarkması Neden Olur Nasıl Giderilir?

Cilt, Yanak ve Yüz Sarkması Neden Olur Nasıl Giderilir?

Ciltteki gevşeme ve yer çekimine bağlı olarak gelişen yanak sarkması bilhassa ilerleyen yaşlarda sıklıkla görülen bir problemdir ve kişiyi olduğundan yorgun ve bitkin gösteren yüz sarkmasını durdurmak ya da geri döndürmek için başlıca başvurulan yöntemler; sarkma önleyici maskeler, yüz yogası egzersizleri, ya da yüz germe, yüze yağ enjeksiyonu v.b. cerrahi yöntemlerdir.

Yanak ve yüz sarkmaları ileriki yaşlarda özellikle kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. Yanak sarkması neden olur, nasıl durdurulur ve ev yapımı sıkılaştırıcı maske tariflerinden bahsedeceğimiz bu makalemizde sarkmalardan bir türlü kurtulamayan bayanlar için ekstradan yüz sıkılaştırmak için egzersizler ve yüz için yoga teknikleri de bulunmaktadır. Evde uygulayabileceğiniz bu doğal yöntemler ile siz de bu sorundan kurtulabilir, yaş almanın getirdiği olumsuz etkileri minimum seviyeye indirgeyebilirsiniz çünkü yüzümüz biz insanların en güzel vitrinidir. Yüz ve yüzümüzü oluşturan her şey bizi dış dünyaya tanıtır. Gülümseme, somurtma, şaşırma gibi tüm eylemlerimizi yüzümüz sayesinde belirgin hale getiririz. Ayrıca bizim güzellik olgumuzu büyük oranda yüz güzelliği meydana getiriyor diyebiliriz. Bizler için böylesine önem arz eden bir şeyi elbette ki hep taze tutmak isteriz.

 

Hemen her şeyin belirli bir ömrü vardır. Ömrünün belirli bir kısmını yitiren tüm canlı organizmalar kendilerinden bazı şeyleri feda etmek zorunda kalabilir. Bunun sonucunda ise görüntüde farklılaşmalar meydana gelmektedir. İşte biz buna yaş kazanımı diyoruz. Bizler de her yaş kazanımı ile birlikte yeni şeylere kavuşuyoruz. Belirli bir yaşa kadar güzelleşen yüz ve diğer yüz faktörlerimiz, özellikle 30’lu yaşların ortalarından itibaren gerileme dönemine girmektedir. Özellikle bayanların muzdarip olduğu yüz sarkması & yanak sarkması, gerileme döneminin en net belirtisidir. 35’li yaşlardan sonra kendini gösteren bu olgunun etkilerini hafifletmek ya da biraz daha ertelemek bizim elimizde.

Yüz ve yanak sarkmasını ötelemek için evde uygulayabileceğimiz maskeleri sizler için derledik. Öncesinde çok kısa yüz sarkmasının sebeplerinden bahsederek başlayalım.

 

 

Yüz Sarkması Neden Olur?

Yaşlanma ile birlikte doğal bir şekilde gerçekleşen yüz sarkması & yanak sarkmasının başka nedenleri de bulunuyor. Bu nedenleri şöyle sıraladık;

 

Aşırıya Kaçan Yüz İfadesi: Yapılan araştırmalara göre, yüz kaslarını sürekli olarak aşağıya çeken yüz ifadeleri yüz sarkması & yanak sarkmasına zemin oluşturabiliyor. Bu hareketlerin sürekli yapılması halinde yüz kasları o yönde bir yumuşamaya gidebiliyor. Bu hareketlerden birisine somurtmayı örnek verebiliriz.

 

Yatma Pozisyonu: Uyku esnasındaki yatma pozisyonumuz, başımızın o bölgesine fazlaca yük binmesine sebep olabilir. Özellikle başımıza nazaran daha narin yapıda bulunan yüz derimiz böyle bir baskıya maruz kaldıkça, yüz sarkması & yanak sarkması kaçınılmaz olacaktır.

 

Ani Kilo Verme Durumları: Kilo aldığımız zaman bu etki yüzümüze de yansıyacaktır. Daha çok dolgunlaşan yağ tabakasına uyum sağlayan yüz derisi, ani olarak kilo kaybı aşamasında boş kalacaktır. Bunun sonucunda ise yüz sarkması & yanak sarkması yaşamamız gayet doğaldır. Bu sebepledir ki kilonun sporla birlikte verilmesi tavsiye edilir.

 

Şeker Kullanımı: Saf şeker cildimizin en büyük düşmanlarındandır. Saf şekerin en büyük kötü etkisi glikasyondur. Glikasyon aşamasında şeker, cildi besleyen proteinlere saldırarak yüzdeki dokuların yumuşamasına sebep olur. Bunun neticesinde de yüz ve yanak bölgesindeki derilerde sarkmalar meydana gelebilir.

 

Via: Maips.com

 

Telefon ve Tablet Bağımlılığı: İngiliz kozmetik cerrahı olan Meryvn Patterson‘un incelemelerine göre telefon ve tablet kullanımı yüz sarkması & yanak sarkmasına neden olabiliyor. Bu cihazların kullanılması esnasında yüzün yere dönük duruşu sarkmaları tetiklemektedir.

 

Sigara Kullanımı: Sigara ve sigara benzeri tütün ürünleri, cildimizin zamansız bir şekilde tahribatına neden olur. Özellikle yüz bölgesini kurutma yoluyla etkileyerek daha yaşlı görünmemize sebep olur.

 

Güneş Işınları: Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan cildimiz sarkmalar ile karşı karşıya kalabilir. Yüzümüzün olması gerekenden fazlaca güneş ışınlarına maruz kalması, yüz sarkması & yanak sarkmasına neden olabiliyor. Bu durum aynı zamanda güneş lekelerine de sebebiyet verebilir.

 

 

Yüz Sarkmasını Nasıl Durdurabilirim?

Yüz sarkması & yanak sarkmasını tersine çevirmek için öncelikle bu durumu durdurmamız gerekiyor. Bunun için uygulanabilecek basit ama hayati yöntemleri sizler için araştırdık.

 • Kilo değişiklik aralığımızı minimuma indirgemeliyiz.

 • Kahve tüketiminin aşırısından kaçınarak cilt kuruluğunu tetiklememeliyiz.

 • Sigara ve alkol tüketimlerinden mümkün mertebe uzak durmalıyız.

 • Yüz bölgesinin yeterli nem kazanımı için günde en az 2 lt su içmeliyiz.

 • Yüz sarkması & yanak sarkmasında belki de en az önemsenen konu uyku düzenidir. Günde ortalama 7-8 saat uyumalıyız.

 • Şeker ve karbonhidrat tüketimini minimuma çekmeliyiz.

 • Sabahları, cilde uygun bir nemlendirici yardımı ile aşağıdan yukarı yönde yüzümüze masaj yapmalıyız.

 • Gün içerisinde uzun süre güneşe maruz kalabileceğimiz durumlarda, yüzümüze güneş kremi sürmeliyiz.

 • Yüz sarkması & yanak sarkmasını durduracak ve etkilerini terse çevirebilecek maskeler uygulamalıyız.

 

 

Yüz & Yanak Sarkmaları için Ev Yapımı 5 Sıkılaştırıcı Maske

 

1) Bal Maskesi

Antioksidan özelliği sayesinde bal, nemlendirici özelliği sayesinde yüz sarkması & yanak sarkmasını engelleyici niteliktedir.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 – 2 damla kadar limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Uygulaması:

Yukarıdaki tüm malzemeler bir kap içerisinde macun kıvamını alıncaya dek karıştırılmalıdır. Karışım elde edildikten sonra elimiz ile yüzümüze masaj yaparak karışımı uygulayabiliriz. Ovma şekli aşağıdan yukarı olmalıdır. Ortalama 30 dk bekledikten sonra yüzümüzü ılık su ile yıkayabiliriz. Bu tarifi hergün uygulamakta fayda bulunur.

 

 

2) Yumurta Akı Maskesi

Protein bakımından oldukça zengin olan yumurta akı, cildi gererek daha sıkı durmasını sağlar. Ayrıca nemlendirme hususunda da yardımcıdır.

Malzemeler:

 • 2 adet yumurta akı
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Uygulaması:

Malzemeleri bir kap içerisinde macun kıvamını alıncaya kadar karıştırmalıyız. Karışım elde edildikten sonra elimiz ile yüzümüze masaj yaparak karışımı uygulayabiliriz. Masaj şekli aşağıdan yukarı olmalıdır. Ortalama 30 dk bekledikten sonra yüzümüzü ılık su ile yıkayabiliriz. Bu tarifi haftada 2 kez uygulayabiliriz.

 

 

3) Salatalık Maskesi

%90 oranında sudan meydana gelen salatalık, yüz sarkması & yanak sarkmasına karşın gerdirici bir özelliğe sahiptir.

Malzemeler:

 • 1 adet salatalık
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Uygulaması:

Malzemeleri karıştırmadan önce salatalığı küçük küçük rendelemeliyiz. Sonrasında yoğurt ve salatalık karıştırılabilir. Sonra elimiz ile yüzümüze masaj yaparak karışımı uygulayabiliriz. Ortalama 30 dk bekledikten sonra yüzümüzü soğuk su ile yıkayabiliriz. Bu tarifi hergün uygulayabiliriz.

 

 

4) Limon Maskesi

Yaşlanma karşıtı antioksidanlar ile dolu olan limon, yüz sarkması & yanak sarkması konusunda oldukça başarılıdır. Cildin kolajen üretimine destek olan limon, içeriğindeki yoğun C vitamini ile de yanak ve yüz bölgemizi gerginleştirir.

Malzemeler:

 • 1 adet limon

Uygulaması:

Limon maskesinin uygulanışı oldukça basittir. Bu sayede gün içerisinde kolayca uygulayabiliriz. Avuç içimize sıkacağımız ortalama 5 – 6 damla limon suyunu, yüzümüzü yıkar gibi sürmeliyiz. Sürme işlemini avuç içlerimizle aşağıdan yukarıya doğru masaj şeklinde yapmalıyız.

 

 

5) Nane Maskesi

Kurutulmuş nane yaprakları sarkmış olan yüz ve yanaklarda oldukça etkilidir. Bu nane yapraklarını yüz gibi diğer vücut bölümlerimizde de aynı amaçla kullanabiliriz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı kuru nane
 • 1 su bardağı sıcak su

Uygulaması:

Kuru naneler sıcak suyun içerisine eklenerek demlenmesi sağlanır. Demlendikten sonra naneleri iyice süzmemiz gerekir. Süzdükten sonra kalan naneleri iyice ezerek merhemimsi bir kıvama getirmeliyiz. Bu kremimsi naneyi yüzümüze masaj yaparak sürebiliriz. Yarım saat bekletilen nane maskesi ılık su yardımı ile durulanmalıdır.

 

 

Sarkmaları Önlemek İçin Yüz Egzersizleri
Via Maips.com

Yüz ve yanak sarkmasını engellemek için yapılabilecek tek şey maskeler değildir. Maskelere ek olarak egzersizleri de uyguladığımız takdirde, bu sorunu olabildiğince çok ertelemiş oluruz. Evde ya da iş yerinde kolayca uygulayabileceğimiz 5 yüz egzersizi…

 

 • Ağız Açma Egzersizi: Ağzımızı açabildiğimiz kadar açarak uzun bir süre bekletmeliyiz. Akabinde ağzımızı yavaşça kapatabiliriz. Yanaklarımızın gerildiğini hemen hissedeceğiz.

 • “O” Egzersizi: Dudaklarımızı “O” harfi yaparcasına şekillendirerek dışarıya hava üflemeliyiz. Bu hareketi gün içerisinde yaklaşık 10-15 kez uygulayabiliriz.

 • Elmacık Kemiği Egzersizi: Elmacık kemiklerimizin üzerine orta parmaklarımızı koymalıyız. Akabinde orta parmaklarımızı kaldırmadan, bulunduğu yerden gözümüze kadar derimizi çektirmeliyiz. Sonrasında bu vaziyette ağzımızı açarak ortalama 5 – 10 sn kadar bekleyebiliriz. Gün içerisinde birkaç kez uygulayabileceğimiz bu hareketi, birkaç dk dinlendikten sonra tekrarlamak uygun olacaktır.

 • Kaş Egzersizi: Gözlerimizi olabildiğince açarak kaşlarımızı yukarı kaldırmalıyız. Bu vaziyette ortalama 10 sn bekledikten sonra eski halimize dönebiliriz. 1 noktaya odaklanılarak yapılan bu hareketi yaklaşık 5 kez tekrarlayabiliriz.

 • Hava Egzersizi: Ağız yolu ile mümkün olduğunca çok derin nefes alarak içimizi hava ile doldurmalıyız. Ağız yolu ile hava alınırken yanaklar da dişlere yapışacak ve gerilecektir. Sonrasında havayı yavaşça geri vermeliyiz.

 

 

Yanak Sarkmasını Gidermek İçin Yüz Yogası

Yüz sarkması & yanak sarkmasını engelleyecek olan egzersizlerden birisi de yüz yogasıdır. Bu yüz yogası, yoga eğitmeni olan Lourdes ÇABUK tarafından bizlere öğretilmektedir.

Yüz yogasının temel hareketleri;

 • Avuç içlerimizle kaşlarımızı yukarıya kaldırmak
 • Aynı anda kaşlarımızı olabildiğince çatmak

Bu hareketi 10 sn kadar yapabiliriz. Biraz dinlendikten sonra da tekrarlamak mümkündür. Gün içerisinde ortalama 3 kere yapılabilecek olan bu hareket, yüz sarkması & yanak sarkmasının ilerlemiş olmasına bağlı olarak daha da çok yapılabilir.

 

Diğer bir yüz yogasına göre ise; yüzümüzü alttan ve üstten çektirmiş gibi olacak şekilde gerdirmeliyiz. Akabinde parmak uçlarımızla yüzümüzün her yerine vurma masajı yapabiliriz.

Yüz yogasına dair tüm teknikleri ise aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

 

Yüz Sarkması Tedavisi

Yüz sarkması & yanak sarkmasını giderecek ve erteleyecek olan egzersiz ve ev yapımı maskelerden bahsettik. Birçok insanın bunlardan sonuç aldığı tespit edilmiş bir gerçektir fakat her insan ve her beden birbirinden farklıdır. Bu yüzden bazı insanlar bu uygulamalardan sonuç alamayabilir. Ev yapımı maske ve evde yapılabilecek olan egzersizlerden sonuç alamayanlar tıbbi yöntemlere yönelebilirler. Günümüzde tıbbi yöntemler çoğalmış olup, tek çare ameliyat değildir.

 

Ameliyat ile yüz sarkması & yanak sarkmasını giderme yoluna gitmenin bazı dezavantajları bulunuyor. Bunlar;

 • Ameliyat sonrası belli bir süre sosyal yaşamdan uzaklaşmak
 • Ameliyatın bazı yan etkiler doğurma ihtimali

 

Bu yüzden sizlere ameliyatsız yüz sarkması & yanak sarkmasını giderme operasyonlarını sıralayacağız.

 • Fokuslu Ultrason
 • Yüz Mezoterapisi
 • Botoks
 • Saten Yüz Germe
 • Radyofrekans
 • Mikro İğneleme
 • Lazer
 • PRP Cilt Gençleştirme
 • Dolgulama
 • İp ile Yüz Askılama

[learn_more caption=”Yararlanılan Kaynaklar”] http://www.ciltx.com/cilt-yuz-sarkmasi-icin-evde-cilt-bakim-maskeleri/ http://www.kucukbirdokunus.com/zamanin-etkileri/yanaklariniz?gclid=Cj0KCQjw3v3YBRCOARIsAPkLbK73AZTZuUBA6J7TyAaSIp2Bk7vmfV0I9UUcwPKmxn9EHa_AzZ2iWZYaAowXEALw_wcB https://multiyasam.com/yuz-sarkmasi-nedenleri-ve-tedavisi/ https://multiyasam.com/yanak-sarkmasi-nedenleri-ve-tedavisi/ https://www.ciltguzellik.com/yuz-sarkmasi-nasil-gecer/ https://hthayat.haberturk.com/guzellik/haber/1017387-cilt-sarkmasini-onlemenin-puf-noktalari https://sagligabiradim.com/sarkik-yanaklari-kaldirmak-icin-4-oneri/ http://www.kadinvekadin.net/yalin_ve_genc_bir_yuz_icin_14_yuz_egzersizi.html http://www.mddermatoloji.com/cilt-genclestirme/yuz-sarkmasi/ http://www.daisypoliklinik.com/saten-yuz-germe-fiyat/ https://www.inlifehealthcare.com/2016/09/21/sagging-cheeks-no-more-worries-follow-these-simple-exercises-to-lift-up-the-sagging-cheeks/ http://www.maips.com/facial_volume_loss_aging.html [/learn_more]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.