Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Bebeklerde Bir Türlü Geçmeyen Pişiklerin Nedeni Mantar Olabilir!

Bebeklerde Bir Türlü Geçmeyen Pişiklerin Nedeni Mantar Olabilir!

iyileşmeyen pişiğin nedenleri ve tedavi yöntemleri

Bebeğinizin poposunda ve genital bölgesinin çevresinde, kullandığınız en iyi pişik kremleri ile bile tedavi edemediğiniz, bir türlü geçmeyen pişikler varsa, bebeğinizin cildindeki rahatsızlık aslında pişik değil, mantar olabilir!! Pişik ile mantarı karıştırmayın!

Bebeğin poposunun arasında ve özellikle kız bebeklerin genital bölgelerinde yaygın olarak bulunan, önce klasik bir cilt tahrişi, çiş ve kakadan kaynaklı bir pişik durumu gibi ortaya çıkan ancak en etkili pişik giderici merhemlerle bile bir türlü geçmediği gibi, git gide yayılan, etkilenen bölgede kırmızı kabarcık şeklinde yara benzeri oluşumlara neden olan bir cilt sorunu varsa, bebeğinizin sorunu pişikten ziyade büyük ihtimalle mantar ve tedavisi ise Travazol krem v.b. bir anti-fungal krem kullanmak..

Bebeklerde Geçmeyen Pişiklerin Nedenleri ve Tedavisi

Bebeğinizin altı sürekli pişikse, minik yavrunuz bu durumdan son derece muzdarip olabilir. Altını değiştirmek istemiyor ve sürekli huysuzluk ve ağlama halinde olabilir. Bebeğin alt temizliğinin ve popo bakımının düzgün ve muntazam şekilde yapılmaması, bebeğin ya da emziren annenin dikkatli beslenmemesi, çişin ve kakanın asit miktarının çoğalmasına ve bebekte sürekli tekrarlayan pişiklere yol açıyor olabilir ama bildiğimiz cilt tahrişi olan pişik, oldukça acı verici bir durum olsa da, Hametan cilt tahriş kremi gibi basit cilt onarıcı kremlere bile oldukça iyi cevap vererek zaten hücre yenilenmesi de hızlı olan bebeğinizin süratle iyileşerek atlatabildiği bir durumdur ancak bazı durumlarda bakım sağlayıcı, bebeğin alt temizliğini ne kadar iyi yaparsa yapsın, iyileşmek bir yana dursun, gittikçe büyüyen ve yayılan bir türlü geçmek bilemeyen pişik görüntüsünde bir deri problemi ortaya çıkabilir. Bu sorun, her ne kadar bebeğinizin ciddi bir cilt sorunu olabilme ihtimalini de atlamamanız gereken bir problem de olsa, çoğunlukla sadece vajinal candidatise bağlı ve çoğunlukla kız bebeklerde görülen bir mantar sorunudur ve basit mantar giderici merhemler ile kolaylıkla tedavi edilir ve son derece hızlı iyileşme gösterir.

Geçmeyen Pişikler için Kullanılabilecek Kremler

Bebeğinizin hassas bölgesinde kullanacağınız mantar kremine karar vermeden önce mutlaka çocuk doktorunuza danışmanızı tavsiye etmekle beraber, anne babalar tarafından en sık kullanılan bebekler için mantar giderici kremleri de sıralayalım;

 • Travazol Krem
 • Travacort Kreö
 • Travogen Krem
 • Ketoral Krem
 • Trosyd Krem
 • Zalain Krem
 • Hipokort Krem

İyileşmeyen Pişik Görünümlü Mantarın Önüne Geçmek İçin Alınacak Önlemler

 • Mantarlar sıcak ve nemli bölgelerde ortaya çıkmaya ve üremeye, büyümeye müsait yapıda oluşumlar oldukları için, olası bir mantar durumunda, merhem tedavisine ek olarak bebeğinizin altının uzun süre ıslak kalmamasına özen göstermeniz lazım.
 • Bebeğinizi yıkadıktan sonra poposunu iyice kuruladıktan sonra altını bağlayınız.
 • Gece yatmadan önce bebeğin ayına bağlı olarak mecbur değilseniz bebeği emzirmeyiniz ya da sıvı gıdalar vererek gece boyu fazlaca çiş yapmasına sebep olmayınız.
 • Kaliteli, ıslaklığı ve nemi iyi emebilen, likit absorbe gücü kuvvetli bir bebek bezi kullanınız.
 • Mantarlar tamamen geçene kadar pomad tedavisine devam ediniz.
 • Bebeğin altını genel olarak temiz ve kuru tutmaya özen gösteriniz.

 

Bu ufak önlemleri alıp uygun tedavisi disiplinli bir şekilde uyguladığınızda, günlerdir tüm çabanıza rağmen bir türlü geçmeyen pişik sandığınız cilt kabarcıklarının süratle ortadan kalktığını göreceksiniz. Bu arada bebeğin altının öyle adeta cılk yara gibi pişik görüntüsü sebebiyle üzülen annelere seslenmek istiyorum ki mantar, pişik gibi ağrıya yol açan bir durum değildir. Kötü göründüğüne bakmayın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.