Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Zona Hastalığının Tedavisi için Kullanılan Şifalı Bitkiler ve Yiyecekler

Zona Hastalığının Tedavisi için Kullanılan Şifalı Bitkiler ve Yiyecekler

zona için şifalı bitkiler ve ibrahim saraçoğlunun önerdiği tarifler

Zona hastalığına iyi gelen şifalı bitkiler konumuzda, ünlü herbalist İbrahim Saraçoğlu’nun önerilerinden tutun, Feridun Kunak ve Ender Saraçoğlu’na kadar zona konusunda bilgili pek çok uzmanın önerdiği, cilt rahatsızlığına iyi gelen bitkiler, doğal ürünler ve yiyecekleri sizler için derleyerek, ilaç kullanmadan doğal yöntemlerle en hızlı şekilde, ciltte tutulum gösteren herpes zoster virüsü kaynaklı Zona hastalığı dermanlarını derledik.

Zonaya ne iyi gelir ? Bitkisel tedavi

Bitkisel tedaviler ve zona ağrılarının nasıl dindirileceği konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

 1. Zona bölgesine soğuk ile pansuman yapılması
 2. Bitkisel tedavi yulaf ezmesi,
 3. Zona bölgesine elma sirkesi,
 4. Zona bölgesine uygulanacak bitki türü Aloe vera – Meyan kökü,
 5. Saf zeytinyağı tedavisi,
 6. Sarmısak, bal, deniz tuzu tedavileri,

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu

Zona Hastalığı bitkisel Tedavisi Ender Saraç

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi Feridun Kunak

Soğuk su tedavisi en bilindik yöntemler arasındadır. Zona ağrısı (gece yanığı) çeken kişi öncelikle bölgenin olduğu yeri temiz bez ile siler. Ardından soğuk su içerisinde biraz süre bekletilmiş bezi ağrının olduğu yere doğru bırakır. Yaklaşık 5 dakika bu bölgede kaldıktan sonra 3 tekrar yaparak aynı işlemleri tekrarlar.

Bitkisel tedavi evrelerinden yulaf ezmesini incelediğimiz zaman, ağrı çekilen bölgeye uygulaması yapılır. İnce yulaf ezmesi alınarak bir bardağın içerisinde konur. Üzerine biraz sıcak su ilave edilir. 10 dakika bekledikten sonra ağrı bölgesine sürülmek suretiyle işlemler 2 kez tekrarlanır.

 Zona Hastalığı (Gece Yanığı) Sarımsak Tedavisi

Doğal antibiyotik görevi gören sarımsağın, antibakteriyel işlev görmesi ve cildi yatıştırması için zona tedavisinde de aktif olarak kullanılabilecek bir bitki olduğunu bildiren uzmanlar izlenecek yol için şunu tavsiye ediyorlar;

 • Öncelikle taze 5 diş sarımsak kabukları soyularak hazırlanır.
 • Daha sonra hazırlanan Bu sarımsaklar bir kabın içine konularak bir tokmak yardımıyla ezilir.
 • Hamur haline gelene kadar bu işlemi devam ettirilir.
 • Daha sonra insan vücudunda çıkan Zona bölgelerini üzerine sürülerek beş dakika bu şekilde bekletilir.
 • Ardından ılık su ile yıkanarak Tedavinin sonlanma aşaması gerçekleştirilir.

Elma sirkesi şifa kaynağıdır. En etkili çözümleri arasında gelmektedir. Döküntü, kaşıntı gibi cilt hastalıklarının ağrılarını dindirmek amacıyla kullanılır. Zona için elma sirkesi kullanımına baktığımız zaman 1 bardağın içerisinde elma sirkesi ve su ekleyin (ikisinin oranı da eşit şeklinde) Bir miktar bekledikten sonra ağrı bölgesine doğru bez yardımıyla pansuman yapılır. Haftalık 3 – 4 kez tekrarlanabilir.


Sirke ile Zona Tedavisi

Elma sirkesi başta olmak üzere, hem üzüm hem de elma sirkesinin zona yaraları üstünde etkili olabileceğini bilmelisiniz. Asidik yapısı sebebiyle etkilenen cilt bölgesini doğrudan sirke ile yıkamak yerine, temiz bir pamuğa sirke damlatarak zona kabarcıklarının üstünü silebilirsiniz.

Çağımızın cilt sorunları arasında zonagelmektedir. Bu hastalık insan derisinde oluşur. Hastalığı tetikleyen şeylerin başında ise bağışıklık sistemin düşmesi ilk sırayı alır. Profesör Doktor ibrahim saraçoğlu zona hastalığıkonusunda katılmış olduğu bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Bizde Saraçoğlu’nun aktarmış olduğu bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Zona rahatsızlığı olan kişilerin Kastamonu, Safranbolu, Karabük, Çaycuma, Eflani ve Devrek’te yetişen gök sulu armutunu kullanması gerekecektir. İbrahim saraçoğlu zona hastalarının Gök sulu armutu ile semizotu tüketmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Saraçoğlu semizotu kullanılmasının çok önemli olduğu ifade etti. Kullanılmasına baktığımız zaman, semizotunu pişirmeden yoğurt ile karıştırılarak yenmesi gerekiyor. Ölçüsü ise, 2 kase taze semizotunu 2 kaşık yoğurt ile karıştırılarak sabah – akşam yenilmesi gerekiyor. ibrahim saraçoğlu zona için kür kullanımı bu şekildedir. Ayrıca bunlara ilave olarak karabaş çayı da içilebilir. Çayın da ölçüsüne baktığımız zaman, günde bir kere akşam yatmadan yarım saat önce içilmesi gerekiyor.

Yazımızda bahsi geçen konumuz zona hastalığıdır. ibrahim saraçoğlu ve zonarahatsızlığına dair bitkisel çözüm yöntemleri anlatılmıştır.

 

Mutlaka İnceleyin  Zona Hastalığı Ne Kadar Zamanda Geçer ?

Bir önceki yazımız olan Zona Hastalığı Tedavisi başlıklı makalemizde zona hastalığı belirtileri tedavisi, zona hastalığı kesin tedavisi ve zona hastalığı tedavisi ne kadar sürer hakkında bilgiler verilmektedir.

Zona için lahana kürü : Lahananın yaprakları bir miktar su içerisinde kaynatılır. Daha sonra yaprakları dökülmek suretiyle su soğumaya bırakılır. Daha sonra günde 3 – 4 defa içilir.

Doğal saf zeytinyağı veya sirke ile kişinin vücudu yıkanır.

Gece yanığı olan bölge badem yağı ile masaj yapılır.

Zona için kuşburnu kürü : Kuş burnu yarım saat suda kaynatılır. Az miktar şeker atılarak ılık şekilde içilir. Günlük 3 – 4 defa yapılır.

Zona için armut suyu içilmesi tavsiye edilir.

Son olarak faydalarını saymakla bitiremediğimiz çayları tüketilmesi yararlıdır. Bunlar ; ada çayı, kuşburnu, kekik, biberiye, zufa otu…

 

Zona Hastaları Nasıl Beslenmeli ? Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Zona Hastalığını Azdıran ve Arttıran, Uzak Durulması Gereken Yiyecekler ve Doğru Beslenme Şekli de şu şekilde olmalı;

Zona hastası olan bir kimse bazı besinleri tüketmemesi gerekmektedir. Peynir, siyah çay, kahve ve kola kesinlikle kullanılmaması gereklidir. Peki neden ? İşte tüm detaylar…

 1. Peynir : İçerisinde bulunan asidoza maddesi nedeniyle iltihaplanma riski yüksektir. Hasta zona ağrıları çekerken, su kabarcıkları iltihaplanmaya dönüşebilir.
 2. Kahve ve Kola : Bağırsakları kuruttuğundan dolayı tüketilmesi sorun yaratabilir. Çünkü mineral ve aminoasitlerin önleyici etkisi vardır.
 3. Alkol ve Sigara : İnsan vücudunun ilk düşmanları arasında yerini almaktadır. Damar tıkanıklığı, yağlanma ve kalp rahatsızlıklarının başını çekmektedir. Bu maddelerin içerisinde asidoza bulunmaktadır. Bu sebeple zonayı tetiklemektedir.

Zona hastalığınıza şifa bulduktan sonra, cildinizde zonadan kalan izler varsa, yara ve yanık izi giderici hücre yenileyici Madecassol krem kullanmayı düşünebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.