Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Yüzdeki Tüyler ve Çene Kıllarından Kurtulma Yöntemleri

28.02.2023
2.031
Yüzdeki Tüyler ve Çene Kıllarından Kurtulma Yöntemleri

Günümüzde bayanların en çok dikkat ettikleri durum yüz kıllarıdır. Kadınların yaradılışları gereği yüzlerindeki tüyler açık renklidir.Ancak bazı kadınların yüzlerinde istenmeyen kıllar ve tüyler, sakalımsı çene kılları ya da yanaklarda siyah tüylenmeler de gözükebilir.. Bunun sebepleri ise vücutların testosteron ve androjen üretmesidir. Kadınların ürettikleri testosteron ve androjenlerin yüksek olması durumunda yüzdeki kıllanma bazen aşırı bile olabilir. Bu sorunların ortaya çıkması veya normal şartlar altında yüzdeki tüylerden kurtulmak için etkili olan 4 doğal yöntem mevcuttur. Bu çözüm yöntemlerine geçmeden önce sebeplerinden bahsedecek olursak.

 

Yüzdeki Tüylerin Oluşma Sebepleri

Kadınların yüzlerinde veya ciltlerin meydana gelen istenmeyen tüylerin genel nedeni hirsutizm denen bir durumun sonucudur. Bu tüyler genellikle kaba ve koyu renkte gözükmektedir. Bu tüylerin çıkmasını erkek hormonlarının gözükmesi sonucu olduğu düşünülmektedir. Bu tüylerin çıkması durumunda kendi psikolojinizi bozmamanız gerekir.

Kadınlarda bu aşırı tüy üretme durumunun nedeni testosteron da dâhil olmak üzere normalden yüksek oranda androjen üretilmesi durumudur. Her kadında androjen üretimi vardır ancak fazla üretilmesi durumunda aşırı vücut kıllılığına ve sesin de derinleşmesine sebebiyet verebilmektedir.

Polikistik over sendromu (PCOS); hirsutizmin yaygın nedenidir. Yumurtalıklarda oluşan benign kistler, hormon üretimini etkileyerek düzensiz adet döngüsüne ve fertiliteye neden olabilmektedir. Bu sendroma sahip kişilerde genellikle akne ve aşırı kilo alma eğilimi olmaktadır. Bu sendromun belirtileri ise; yorgunluk, ruh hali değişiklikleri, kısırlık, pelvik ağrıları, baş ağrısı, uyku problemleri, böbrek üstü bezi bozuklukları, tüylerin büyümesine sebep olan adrenal bez bozuklukları, adrenal kanser veya tümörleri bu hormonların en çok görülen belirtileridir.

İlaç tedavileri; ciltte meydana gelebilecek tüy uzamalarına da etki edebilmektedir. Örneğin, saç büyümesini uyarmak amacı için kullanılan minoksidil, testosteronun sentetik varyasyonları olan anabolik steroidler, testosteron alımı, organ nakillerinden önce kullanılan immünsupresif ilaç olan siklosporin gibi ilaçlar örnek olabilmektedir.

 

 

Yüzdeki Tüyler Nasıl Giderilir? Yüzde Kıllanmadan Kurtulmanın Yöntemleri

 

 • 1. Yumurtalı Beyaz Maske

Yüzünde kısa zamanda çıkan tüyleri yavaşlatmak için kullanılmaktadır. Cilde yapıldığı zaman yapışkanlık özelliği sayesinde yapışır ve soyulduğu zaman tüyleri alır. Cildinizi besler ve tüy çıkma zamanını kısaltacaktır. Bir kâse içerisine;

 • Beyazı alınmış yumurta
 • Mısır nişastası ve
 • Şeker

Düzgün bir karışım elde edene kadar karıştırılmalıdır. Daha sonra yüzünüze sürüp 15-20 dakika kuruması beklenmelidir. Ardından soymalı ve yüzünüzü yıkamalısınız. Hafta da iki gün yapmanız yeterli olacaktır.

 

 

 • 2. Şeker ve Limon Maskesi

 

 • 2 yemek kaşığı şeker,
 • 2 çay kaşığı limon suyu,
 • 10 çay kaşığı su

ile karıştırılmalıdır. Daha sonra karışımı ısıtıp soğumaya bırakın daha sonra balmumu ile karıştırıp macun şeklinin almasını beklemelisiniz. Haftada 3-4 kez yapılabilmektedir. Aynı zamanda cildi aydınlatır.

 

 

 • 3. Limon ve Bal

Genellikle kuru ciltler ve aşırı tüylü ciltler için kullanılan bir yöntemdir. Hazırlanışı;

 • 1 çorba kaşığı organik bal,
 • 2 çorba kaşığı şeker,
 • 2 çay kaşığı limon suyu

karıştırılması gerekmektedir. Daha sonra karışımı macun haline gelene kadar ısıtmalısınız. Eğer çok yapışkan bir hal alırsa su katarak inceltilmelidir. Ardından soğumaya bırakılarak cildinize sürebilirsiniz. Ayrıca cildi nemlendirme etkisi olan bu karışım cildinizi de rahatlatacaktır.

 

 

 • 4. Patates ve Mercimek

Bu karışımın cilde faydası da çoktur. Cildi hafifletip rahatlatmaya ve parlatma konusunda cildinize katkı da sağlayacaktır. Bu karışımın hazırlanması ise;

 • Bir gece ıslatılmış mercimek,
 • Bir adet orta boy patates,
 • Bir çay kaşığı bal,
 • 2-3 çay kaşığı limon suyu

ihtiyacınız olacaktır. Patates püre haline getirilerek üzerine mercimek eklenmektedir. Ardından bal ile limon suyu da katılarak macun haline gelene kadar karıştırılmalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz 4 yöntem sayesinde cildinizdeki tüylerden korunabilir, çıkma zamanını geciktirebilirsiniz. Aynı zamanda bu yöntemler sayesinde de cildinizin bakımını yapabilirsiniz.

 

 

Yüzdeki Tüylerden Kurtulmak için İbrahim Saraçoğlu Yöntemleri

Hormon bozuklukları sonucu meydana gelen aşırı tüylenmeler için İbrahim Saraçoğlu’nun tarifini verdiği 2 adet kür bulunmaktadır. Bu kürler ve tarifleri şöyledir:

 

Nane Kürü

 • 1 yemek kaşığı taze nane ince bir şekilde kıyıldıktan sonra ağzınızda çiğneyerek üç yudum su ile yutulması gerekmektedir.

Bu uygulama 15 gün sürdürülür, birkaç gün ara verildikten sonra tekrar 15 gün devam edilir. Bu kür hormonları dengeleyerek tüylenmeyi engelleyecektir.  Bu kürün uygulandıktan sonra yararı olmazsa diğer kürün kullanılması gerekmektedir. ✓

 

Aslanpençesi Kürü

 • 1 su bardağı kaynar su
 • 1 tatlı kaşığı aslanpençesi

Bu iki malzeme birlikte 5 dakika karıştırılmalıdır. Bu kürü hazırladıktan sonra sabah kahvaltısından sonra ve akşam yemeğinden önce içilmesi gerekmektedir.

 

 

Yüzdeki Tüyler Nasıl Alınır?

 

İstenmeyen tüylerin alınması ve yok edilmesi için diğer çeşitli yöntemler de bulunmaktadır.

 •  Cımbız yardımıyla tüyleri çekebilir ve yok edebilirsiniz. Ancak cımbız kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur enfeksiyon kapma riskinden kaçınmak için cımbızı öncelikle alkol yardımıyla sterilize etmektir. Tüy veya saçın kökünden çekilmesi gerekmektedir. Bu yöntem en ucuz yöntemdir ancak çok zaman almaktadır.

 • ✓ Cımbız yerine traş bıçağı da kullanılabilmektedir. Yalnız traş bıçağının kullanılması sonucunda tekrardan çıkma süresi çok hızlıdır. Bu yüzden pek tercih edilmemektedir.

 • ✓ İp ile çekme de cımbız gibi işlev gören bir malzemedir. Ancak cımbızla çekilen tüyler 3-8 gün içinde çıkarken ip ile çekilen tüyler birkaç günde çıkabilmektedir.

 • ✓ Tüylerden kurtulmak için medikal yöntemlerden biri olan lazer ile istenmeyen tüylerden kurtulmak daha kolaydır. Lazer ile yakılan tüy hücreleri bir süre sonra tüy çıkmasını ve uzamasını durduracaktır. Ancak lazer yöntemi diğer yöntemlere göre bütçenizi biraz aşabilir.

 • ✓ Ağda kullanımı en çok denenen bir malzemedir. Pürüzsüz bir cilt ortaya çıkardığı için sıklıkla tercih edilmektedir.

 • ✓ Cildiniz eğer ağdaya karşı hassas ise şekerleme yöntemini kullanabilirsiniz. Çeyrek fincan suya 2 bardak toz şeker ve çeyrek su bardağı limon suyunun katılmasıyla elde edilecek macunun kullanılması gerekmektedir. Bu yöntemin kullanılmasından sonra pudra gibi cildi rahatlatacak malzemeler kullanılmalıdır.

 •  Tüy dökücü kremlerin kullanılması da tüylerin yeniden çıkmasını yavaşlatan bir etkendir. Tek dezavantajı ise kimyasalların bol olmasından dolayı birkaç gün kimyasal bir koku salgılayabilmektedir.

 •  Evde hazırlayabileceğiniz jelâtin maske sayesinde tüylerden kurtulabilirsiniz. Jelâtin çorbasına 2-3 yemek kaşığı süt, 3-4 damla limon suyu veya 1-2 damla esansiyel yağı katılarak yapılmalıdır. Karışımı yüzünüze sürerek bir iki dakika sonra maskeyi çıkartmalısınız. Ancak kaşlara ve gözlere yakın tutulmaması gerekmektedir. Bu maskenin bir diğer faydası ise tüylerle beraber siyah noktaları da yok etmektedir.

 •  Kayısı peelingi de tüylerin yok edilmesinde iyi bir yöntemdir. Yarım bardak kuru kayısı toz haline gelene kadar öğütülmelidir. Ardından 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. Dairesel hareketlerle cilde sürülmelidir. 5-10 dakika sonra ılık su ile durulanmalıdır.

 

 

Yüzdeki Tüyleri Yakmak

Yüzde bulunan tüylerden kurtulmanın diğer bir yöntemi ise tüyleri yakmaktır. Ancak bu yöntemin ciddi tehlikeleri vardır. Sonuç olarak bu yöntem ateş ile yapılmaktadır. Dikkat edilmemesi durumunda sağlık açısından yaralanmalara sebep olabilmektedir. Ayrıca saçların uzun olması da yapılırken yanmaması için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir.

 

 

Suna Dumankaya Yüzdeki Tüyler Nasıl Yok Edilir?

İstenmeyen tüylerden kurtulma adına Suna Dumankaya’nın hazırlamış olduğu kür sayesinde birçok kadının sorunları çözüme kavuşmuştur.

Kadınların ağda yapması ve diğer yöntemlerden bazıları acı verebilmektedir. Suna Dumankaya’nın tarifini verdiği kürün malzemeleri ise şöyledir:

 • 2 diş sarımsak,
 • 1 adet orta boy soğan
 • Kara merhem

*İçerisinde %80 oranında vazelinde bulunduran kara merhemi eczanelerden veya aktarlardan temin edilebilmektedir.

 • Soğanın kabuğu soyulmadan kısık ateşte közlenmelidir.

 • 2 diş sarımsağın rendelenmesinden sonra havanda ezilmesi gerekmektedir.

 • Sarımsaktan çıkan suyun siyah merhemle karıştırılması gerekmektedir.

 • Sonra hazırlanan karışımı istenmeyen tüylere sürebilirsiniz. Daha sonra közlenmiş olan soğanı merhemi sürdüğünüz yerlerin üzerine kapatmalısınızdır.

 • 20-30 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkamalısınız.

Bu işlemin en az 1 hafta boyunca her gün yapılması gerekmektedir.

 

Yüzdeki Tüyler Nasıl Azalır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yüzdeki tüylerin yok edilmesi veya çıkmasının yavaşlatılması için birçok yöntem bulunmaktadır. Sonuç olarak özetleyecek olursak eğer; istenmeyen tüylerin tamamen ortadan kaldırılması için lazer epilasyonu kullanılmalıdır. Maddi olarak masraf gerektirse de kesin çözüm olması sebebiyle tercih edilebilen bir yöntemdir. Günümüzde en çok kullanılan yöntemlere bakıldığı zaman ağda, tüy dökücü krem ve cımbız da çok kullanılan yöntemler arasındadır.

Bu yöntemler tüyleri yok etmezler ancak çıkmasını veya uzaması için gerekli olan zamanı uzatmaktadır. Cımbız kullanılması çok zaman alacağı için genellikle az sayıda çıkan tüyler için kullanılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.