Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Yoğurt Limon Karbonat Maskesi ile Cilt Bakımı

28.02.2023
872
Yoğurt Limon Karbonat Maskesi ile Cilt Bakımı

Suna Dumankaya tarafından da tavsiye edilen karbonat maskesi, yoğurt ve limonun mucizevi gücüyle birleşerek en pahalı kozmetik ürünlerinden bile etkili cilt bakım kürlerini doğal ve ekonomik şekilde kendi imkanlarımızla yapmamıza olanak sağlayan bir cilt bakım maskesi.

Karbonat maskesi ile muhteşem bir cilde nasıl sahip olunur? Zamanımızın fiziksel sorunlarından birisi de cildimizde meydana gelen farklılaşmalardır. Bu farklılaşmalar bizim dış görüşümüzü kötü gösterebildiği gibi psikolojimiz üzerinde de negatif etkiye sebep olabilir. 

 

Mükemmel Bir Cilt İçin Karbonat Maskesi Tarifleri

Günümüzde cilt bakımı yaptırmak ek bir zamana ya da yüksek maliyetlere sebep olabiliyor. Bu yüzden cilt bakımı yaptırmak hepimiz için mümkün olmayabilir. Bu yüzden endişelenmek yerine, evimizde bulunan malzemelerden bakım kremleri-kürleri yapabiliriz. Bu yazımızda hemen herkesin evinde bulunabilen karbonatı kullanarak, cilt maskesi yapımını enine boyuna inceledik.

Kırışıklıklar için Karbonat Maskesi

Yaş ilerlemesi ile birlikte cildimizde meydana gelen kırışıklıklarda da artış gözlenir. Yaşlanmaya bağlı olarak cildimizdeki elastin ve kolajen maddelerde azalma meydana gelir. 20′ li yaşlardan başlayarak her yıl, bu kolajen maddelerin %1 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

Kolajen maddelerin azalarak yaşlanmayı belirgin hale getiren kırışıklıklardan korunmak için karbonat maskesi kullanabiliriz. Bu sayede kırışıklıkların görünümünü azaltabiliriz. Karbonat, derileri yenileyerek peeling etkisi yaratabilir.

 

Kırışıklıklar için Maske Tarifi

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 12 damla kadar su
 • 1 çay kaşığı yaş maya

 

Uygulanışı:

Yukarıda verilen ölçüler eşliğinde hazırlanan karışım iyice karıştırılır. Son olarak 12 damla su eklenir ve krem kıvamına gelene kadar karıştırılır. Bu karışım yüzün her tarafına yedirilerek, ortalama 10 dk bekletilir. Bu karışımı haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

 

 

Leke ve Siyah Noktalar için Karbonat Maskesi

Yaş ilerlemesine, günlük yaşam koşullarının olumsuz etkilerine ve cilt sorunlarına bağlı olarak cildimizde lekeler oluşması mümkündür. Özellikle yüzdeki sivilce lekelerine çözüm olarak insanlar birçok yöntemi araştırmıştır. Bu etkinin en aza indirilmesi ya da lekelerden tamamen kurtulabilmek için cildin yenilenmesini hızlandırabiliriz. Uygulanacak karbonat maskesi ile birlikte cildin ölü ve lekeli tabakasının daha hızlı dökülmesini sağlamak mümkündür.

Sivilce izleri için krem yazımızı gördünüz mü?

Ciltte leke oluşumunda olduğu gibi aynı sebeplere ek olarak stres vb etkilere bağlı bir şekilde siyah noktalara maruz kalabiliriz. Bu siyah noktalar genellikle yüz bölgesinde kendini gösteriyor. Bu siyah noktalar kötü bir görüntü vermekle birlikte, aslında cildin nefes almasını da kötü yönde etkilemektedir. Ölü deri dokularının yağ ile dolması sonucu oluşan siyah noktalardan yine karbonat maskesi sayesinde kurtulma hayal olmaktan çıkıyor.

 

Leke ve Siyah Noktalar için Maske Tarifi

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı karbonat
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 4 damla limon suyu

 

Uygulanışı:

Öncelikle katı olan malzemeler ile sıvı olan malzemeleri ayrı ayrı karıştırıyoruz. Akabinde sıvı ve katı karışımları birbirine ekleyip kremsi bir hal alana kadar karıştırıyoruz. Hazırlamış olduğumuz karışımı fazla vakit geçirmeden, yüzümüze uygulayabiliriz. Fakat bu esnada gözlere sürmemeye özen göstermelisiniz.

Uygulanan karışım yüzünüzde en fazla 5 ya da 6 dk bekletilmelidir! Sonrasında yüzümüzü normal sıcaklıktaki su ile yıkayabiliriz. Bu karışımı haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

 

 

Sivilceler için Karbonat Maskesi

Çok yağlı bir cilde sahip olan insanların genel bir sorunudur sivilceli olmak. Bu sorun kendini dışarıya kapatma vb gibi sıkıntılara sebep olabiliyor. Aniden beliren sivilceleri engellemek için mucizevi bir iksir olan karbonatı kullanabiliriz. Sivilce kremleri kullanmak istemeyenler için iyi bir doğal alternatiftir.

Vücudumuzdaki sivilcelere sebep olan bakteriler çoğalabilmek için asidik ortamları severler. İşte karbonat bu esnada ortaya çıkar ve cildin pH seviyesini dengeler. Bu sayede bakterilerin çoğaldığı asidik ortamları yok etmiş olur. İşlevi sayesinde antiseptik bir madde özelliği gösteren karbonat, sivilcelere neden olan bakterilerin çoğalmasını engeller. Sivilceler nasıl geçer diye merak edenler birçok etkili yöntemden biri olan karbonat maskesini de uygulayabilirler.

 

Sivilceler için Maske Tarifi

Malzemeler:

 • 3 çay kaşığı karbonat
 • 3 çay kaşığı limon suyu
 • 3 çay kaşığı su

 

Uygulanışı:

Öncelikle su ile limon suyu homojen bir şekilde karıştırılır. Ardından, hazırlanmış olan sıvı karışıma karbonatımızı ekleyerek krem halini alana kadar karıştırmalıyız. Hazırlanan karışım yüze uygulanabilir. Fakat bu karışımın gözlere gelmemesine dikkat etmeliyiz.

Uygulanan karışım yüzünüzde ortalama 10 dk kadar bekletilmelidir. Yüzümüzü normal su ile yıkayabiliriz.

 

Karbonat Maskesi ve Yoğurt ile Limonun Faydaları

Halk arasında karbonat olarak bilinen kimyasalın bilimsel dildeki ismi sodium bicarbonate‘dir. Sodyum açısından oldukça zengin bir kaynağa sahip olan karbonat, genellikle kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

Karbonatın cilde uygulanması akabinde ölü hücrelerin yeniden canlandırılmasına katkıda bulunmuş oluruz. Ölü hücrelerin vücuttan atılması gibi bir etkisi olan karbonat sayesinde ciltte gençleşmenin sağlanması mümkün olabiliyor. Karbonatın cilt dışında faydalı olduğu bazı bölgeler ise şöyledir;

 • Güneş yanığına iyi gelebilir.
 • Cilt dökülme ve kaşıntılarına iyi gelebilir.
 • Ter kokusunu engelleyebilir.
 • Dişleri beyazlatabilir.

 

Karbonat ve Olası Zararları

Bilindiği gibi herşeyin fazla kullanımı bedenimize verilmiş bir zarar haline dönüşebilir. Buradan hareketle;

 • Dişlerde fazla kullanıldığı takdirde, diş minelerine zarar verebilir.
 • Cilde aşırı uygulanması halinde, kızarıklık ve tahrişlere sebep olabilir. Bu yüzden, karbonat maskesinin haftada 1 kere uygulanması tavsiye edilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.