Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer? Evde Doğal Yapılabilecek Ne İyi Gelir?

28.02.2023
3.500
Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer? Evde Doğal Yapılabilecek Ne İyi Gelir?

büyüklerde pişik nasıl geçer

Yetişkinlerde meydana gelen pişiklerin geçmesi için uygulanabilecek yöntemler bebeklerde pişik sorunu ve tedavisi ile aşağı yukarı aynı yöntemleri içermektedir.

Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer?

Pişik tedavisinde etkili ve hızlı bir çözüm için Hamamelis Virginiana özütlü Hametan pomadu deneyebilirsiniz. Hametan Hamamelis Virginiana Krem Ne için Kullanılır? adlı yazımıza göz atın!

Yetişkinlerde pişik tedavisinin en önemli adımı, korucu hekimlik adıyla da alınan, pişiğin oluşma sebeplerinin ortaya konması ve pişik meydana gelmesine zemin hazırlayan durum ya da koşulların, rahatsızlıktan muzdarip yetişkinin hayatından uzaklaştırılması ve bu şekilde ciltteki tahrişin

önlenmesini içermektedir.

Önleyici tedaviyi sağladıktan sonra büyüklerde pişik tedavisi için uygulanacak yöntemler

 • Uygun Pişik kremlerinin kullanılması
 • Yetişkinler için Bitkisel Pişik Geçirme Yöntemleri
 • Undisilenik asit içerikli pudralar

olarak sıralayabiliriz.

Yukarıda bahsi geçen yöntemlere geçmeden önce, büyüklerde pişik neden olur ve nasıl önlenir öğrenerek koruyucu tedavi yöntemlerine göz attalım, ardından ise yetişkinlerde pişik tedavisi için uygulanacak yöntemleri ayrıntılı bir şekilde inceleyelim;

Büyüklerde Pişik Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Yetişkinlerde pişik oluşma sebeplerinin altında yatan faktör, vücuttaki asit olan bölgelerin nem sebebiyle alkaliye dönmesidir.

Vücudun özellikle iç çamaşırı bölgesine denk gelen yerleri başta olmak üzere, büklüm yerlerinin ıslak kalmasıdır. Vücuttaki birbirine sürtme yapabilecek nitelikteki deri bölgeleri ya da çamaşırın sıkı bir şekilde cilde sürtünmesinin söz konusu olduğu bölgelerin kuru tutulması yetişkinlerde meydana gelen pişik sorununun önüne geçmek için atılacak en önemli adımdır.

 • Özellikle apış arası denilen bölge başta olmak üzere, terleyen ve nemli kalan ve cildin birbirine sürtündüğü vücut kısımlarına, banyodan sonra ya da çamaşırınızı giymeden önce bebek pudrası uygulayabilirsiniz. Pudranızı doğal maddelerden ya da asitli pudralardan tercih edebilirsiniz.
 • Eğer fazla kilo probleminiz var ise, zayıflayarak, bilhassa bacaklarınızın birbirine fazla sürtmesinin önüne geçerek pişikleri önleyebilirsiniz.
 • Pişik oluşma meyilinde olan bölgelere, var ise bebe yağı, yok ise çok az miktarda olmak kaydıyla zeytinyağı sürebilirsiniz.
 • Özellikle şort mayo tarzında giysileri, denize girdikten sonra hemen çıkarmalı, ıslak hele ki tuzlu suyun cildi gerici etkisine rağmen ıslak bırakarak kesinlikle beklememelisiniz.
 • Çamaşır ve çoraplarınızı naylon ve sentetik yerine, pamuklu çamaşırlardan tercih ediniz.

En Çok Hangi Bölgelerde Görülür?

Bebeklerde pişik popo ve genital çevresinde sık karşımıza çıkarken, yetişkinlerde daha çok, boyun, koltuk altı, apış arası, göğüslerin altı, diz kapağı arkası gibi hava almayan, terleyen ve nemlenen bölgelerde karşımıza çıkar. Hemen her bölge için pişiği geçirme yöntemleri benzerlik gösterir.

Büyüklerde Evde Uygulanabilecek Doğal Tedavi Yöntemleri

Aldığınız önlemlere rağmen ya da yeterli önlemlerin alınamaması sonucunda vücudunuzda pişikler oluştuysa, geçirmek için uygulayabileceğiniz en etkili ve yetişkinlerin pişik tedavisi için uygun ve hızlı sonuç veren yöntemleri de inceleyecek olursak;

Kremler

Bebeklerin popolarında oluşan ve son derece etkili tedavi sağlayan pişik kremleri, yetişkinlerin kullanımına da uygundur. İçerisinde vitamin bariyerleri ve çeşitli bitkisel yağlar içeren pişik giderici kremleri düzenli olarak büyükler de uygulayarak cilt rahatsızlıklarını tedavi edebilirler

Yetişkinler için Bitkisel Pişik Geçirme Yöntemleri

 • Lavanta, gül ve şeftali çekirdeği yağı karışımı
 • Zeytinyağı, badem yağı, E vitamini ve aloe vera jeli karışımı
 • Hercai menekşe çayının içinde çay ağacı yağı damlatarak oluşturulan karışım uygulanması
 • Saf zeytinyağı ve papatya çayı karışımı
 • Mısır nişastası ile koruma amaçlı pişik tedavisi

 

Undisilenik asit içerikli pudralar

Ciltteki asidin alkaliye dönüşmesi mekanizması sonucunda oluşan pişiklerin oluşturduğu hasarı geri döndürmek için, içerisinde undisilenik asit içeren pudraların pişikli bölgelere günde bir kaç kez uygulanması hem var olan pişikleri geçirmede yardımcı olacak hem de bölgeyi kuru tutarak yeni pişik oluşumunun da önüne geçecektir.

Yetişkinlerde Pişik Ne Kadar Sürede Geçer?

Kişinin cilt yapısı ve pişik sorununun ciddiyeti ile doğru orantılı olmakla beraber, düzgün ve disiplinli bir tedavisi uygulanması ve tedaviye ek olarak koruyucu önlemlerin de alınması sonucunda pişiklerin hemen ertesi gün itibariyle gerilemiş olması, en fazla 2 ya da 3 gün içerisinde de tamamen geçmiş olması beklenir.

Ağrı, acı ve yanma hissine sebebiyet veren ve çocuklar bebeklerde olduğu kadar yetişkinlerde de can sıkıcı olabilen pişik acısını hafifletmek için, yanma hissini su ile gidereceğini düşünerek pişiğinizin daha kötüye gitmesine sebep olmayınız.

Ağrınızı geçici olarak hafifletmek için Anestol pomad gibi bölgesel anestezik bir merhem kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Hametan Krem Hamamelis Virginiana Krem Ne İşe Yarar?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.