Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Yara İzlerini Geçiren En İyi Kremler

28.02.2023
4.127
Yara İzlerini Geçiren En İyi Kremler

Çeşitli travmalardan kalan yara izlerini geçiren ya da yara izlerinin rengini doldurarak görünümünü azaltan kremler, izlerden arınmış berrak ve pürüzsüz bir tene kavuşmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konu.

Kesikler, koparılan sivilce yaralarından kalan izler, yanıkların vücutta bıraktığı izler gibi çeşitli deri deformasyonlarının tedavisinde kullanılan yara izi kalmaması için kullanılan merhemleri sizler için derledik.

Yara İzlerini Geçiren En Etkili Merhem İsimleri

 1. Madecassol Yara İzi Giderici: Madecassol merhem, içeriğindeki centella asiatica ve gotu kola özütleri sayesinde dünyada ün kazanmış bir Türk markası. Sivilce izleri ve güneş lekelerinin tedavisinde kullanılan ürün, çeşitli yara izlerinin giderilmesinde de son derece etkili. Üstelik eskiden kalma, derin ve geniş yayılımlı izlerin bile rengini oldukça solgunlaştırabiliyor.
 2. Bepanthol Yara İzi Kremi: Bepanthol anti-scar jel 1 yıldan eski olmayan yara izlerinin tedavisinde oldukça etkili.  Özel masaj topu sayesinde yara izleri içindeki kolajenleri düzenleyerek izleri gideren ve dekspantenol + silikon içeren jel yapısıyla cildin nemini korumasını sağlayarak işlev gösteren bir mekanizmaya sahiptir.
 3. Zdrave Universal: Mavi macır kremi olarak da bilinen Bulgaristan menşeeli Zdrave Universal kremi cilt onarıcı özelliğiyle öylesine etkili ki ünü dünyaya yayıldı. İçerisinde barındırdığı yoğun çinko sayesinde hem besleyici ve nemlendirici özelliğe sahip, hem antiseptik olması ve paraben içermemesi dolayısıyla tercih edilen, sivilce yaraları başta olmak üzere, uçuk izleri, su çiçeği izleri gibi sorunlardan kurtulunmasını sağlayan bir ürün.
 4. Expigment Krem: Expigment ise; %2 lik ve %4lük iki yoğunlukta formu bulunan, yara izleri ve lekeleri gidermede üstün etkili ancak cildi soyarak yenilediği ve kuruma dökülme yaptığı için dikkatli kullanılması gereken bir ürün. Yara izlerinin giderilmesinde ne kadar çok faydalı olsa da hatalı kullanımda dokuları onarmak yerine, yüzünüzü ve cildinizi yakarak daha beter yaralar oluşmasına sebebiyet verebilir.Etken maddesi Hidrokinon olan Expigment kremin fiyatı ise etkisine ters oranla bir o kadar düşük.
 5. Mederma İz Kremi: Ameliyat yarasi, kesik-çizik, yanık, akne veya deri üzerindeki çatlaklar vb izleri gidermeye yardımcı olan, bitki özlü nemlendirici krem Mederma Advanced İz Geçirici Jel ise 20 gr’lık tüpüne göre fiyatı uygun sayılabilecek bir alternatif.
 6. Scarex Jel: İçinde silikon bulunan Scar-ex Gel ise yara izinin üstünü kaplayarak dokuları hızlıca onarıyor.
 7. Floxia Paris Regenia Krem: Yıpranmış ciltler için yenileyici ve yapılandırıcı krem şeklinde lanse edilen ürün ise yara izleri kadar leke gidermekte de faydalı.
 8. Xeragel: Xeragel krem ise yine Scarex gibi silikon bazlı, yara, yanık izi ve skar izlerinin tedavisinde etkili olarak kullanılan, uygulaması sonrası üstüne fondöten gibi kozmetik ürünlerin de sürülebildiği bir iz giderici krem.
 9. Ilvina Salyangoz Özlü Krem: Salyangoz çiftliğinde çalışan işçilerin ciltlerindeki ve özellikle ellerindeki yaraların hızlıca iyileşmesinden yol çıkarak üretilen gerçekten de salyangoz özü içeren krem kesik çizik kedi tırmalaması ve kağıt kesiği gibi yara izlerinde olduğu kadar, hafif boyuttaki jilet kesikleri ve yüzeysel faça izlerinde de etkili olduğunu iddia ediyor.
 10. Pohli Krem:
 11. Contractubex Jel: Contractubex, iz giderici kremler arasında en iddialı olanlardan ve doktorlar tarafından da en sık reçete edilenlerden. Sivilce yarasından tutun her türlü ameliyat yarasının izlerinin tedavisine kadar, özellikle sünnet sonrası ve sezaryen dikişlerine olmak üzere pek çok alanda kullanılıyor. Yanık izi tedavisinde de etkili olan Contractubex hamilelik sırasında oluşan çatlaklara ve doğum lekelerine de iyi geliyor. Contractubex ne işe yarar detaylı bilgiyi ilgili yazımızdan alabilirsiniz.
 12. Fucidin: Etken maddesi fusidik asit olan Fucidin krem ise aslında bir iz giderici değil. Antibiyotik krem olan Fucidin antibakteriyel olması sebebiyle yara dokusu üstündeki ve çevresindeki mikroorganizmaları öldürerek doku yenilenmesinin ve onarımının daha hızlı ve sağlıklı olmasına yardımcı olarak yara izlerinin soluklaşmasında etkili oluyor.
 13. Dermatix: Dermatix silikon jel, Amerika menşeeli ancak ülkemizde de Dermatix Ultra silikon jel şeklinde satılan ve sıklıkla tercih edilen, silikon bazlı, akne çukurlarından  derin yara ve yanık izlerine, ameliyat izlerinden diğer deri skarlarına her türlü cilt deformasyonun iyileşmesinde etki gösteren ve 15 mglık tüplerde satılan etkili bir başka ürün.
 14. Noskar Jel: İçeriğindeki soğan ekstraktı, heparin ve allantoin sayesinde contractubex krem ile çok benzer etkilere sahip ve iz bırakmadan yara tedavisinde etkili bir krem olan Noskar Jel ise sağladığı fiyat avantajı sebebiyle tercih edilen doku onarıcı ve hücre yapılandırıcı ve cilt yenileyici bir pomad.
 15. Siliskar: Siliskar Jel, cilt üzerinde ameliyat, travma ya da hastalıklar sebebiyle oluşabilecek deri deformasyonunda ya da iyileşme esnasında deri üzerinde aşırı iz kalmasını (Hipertrofik skar) engellemek için kullanılan üründür. Yaranın üzerini kaplayıp hava ile temasını bloke edip keserek iz oluşumunu en aza indirgemeye çalışarak işlev sağlar.. İçerisinde yüksek molekül ağırlıklı silikon bulunmaktadır.
 16. Fenirepair Krem: Asit kolloidal hidrokolloid, Arjinin, Dallı Zincirli Yağ Asidi (BCFA), Metil-p-hidroksibenzoat (E218), Propil-p-hidroksibenzoat (E216) ve Saf su içerikleri sayesinde hücre yenilenmesini hızlandırarak skarların tedavisinde yardımcı aynı zamanda soğutucu etkisiyle travmaların oluşturduğu ağrının hafifletilmesinde etkili muazzam bir kremdir.
 17. Dextrocin Krem: Cilt üzerindeki bakteri enfeksiyonlarının üremesini çoğalmasını ve dağılmasını engelleyerek etki eden bir başka antibiyotikli krem Dextrocin krem ise iz kalmadan yara iyileşmesi konusunda etkili bir pomad.

Yara izlerinizden kurtulmanızı sağlayacak bu kremlerin düzenli kullanımı sayesinde, eskiden kalma izlerinizden tamamen kurtulamasanız da, soluklaştırarak görünümünü azaltabilirsiniz.Yeni oluşmuş yara izleriniz için pek çoğu %100’e yakın iyileşme sağlayacak kadar etkilidir ancak jilet izi, faça izi gibi yaralarda yeterince etkili değildir.

Ameliyat sonrası ameliyat yarası izlerinin yok edilmesinde spesifik olarak kullanılan benzer özellikli diğer merhemleri tanımak isterseniz dikiş izi kremleri adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Yara İzi Giderici Kremler Nasıl Kullanılır?

 • Uyarı: Yara izlerini geçirmek için kullanılan merhemleri uygulamadan önce yaranızın kapanmasını beklemelisiniz.
 • Ciltteki travmalı bölgelere ilgili kremi günde 1 ya da 2 defa deri üstüne harici uygulama yöntemiyle sürdükten sonra bir kaç saat kadar bekletip yıkayabilirsiniz.
 • Bazı yara izi kremleri yıkama gerektirmezken bazılarının kullanımından sonra güneşe çıkmak sakıncası olduğundan kullanım talimatlarını dikkatlice okuduktan sonra tatbik ediniz.
 • Yara izi kremlerinin izlerinizi ne miktarda ve ne kadar zamanda geçireceği, düzenli kullanımıza bağlı olmakla birlikte, yara izinizin derinliğine, genişliğine, ne kadar eski olduğuna ve cilt yapınıza da doğrudan bağlıdır.

 

 

Yorumlar
 1. Canan dedi ki:

  Mükemmel İlk defa benim için öyle