Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Ütü Yanığına Ne İyi Gelir Ne Sürülür?

28.02.2023
3.209
Ütü Yanığına Ne İyi Gelir Ne Sürülür?

ütü yanıklarına ne sürülür ne iyi gelir?

Ev hanımlarının ve gündelikçi olarak çalışan bayanların başta olmak üzere ütü ile haşır neşir herkesin başına her an gelebilecek bir kaza ne yazık ki ütü yanıkları.  Hem ağrılı hem de su toplayıp şişen ve iz bırakan yaralara yol açan ütü yanıklarına neyin iyi geldiğini bilerek, olası bir kaza durumunda nasıl müdahale etmeniz gerektiğini, ütü yanığına ne sürüleceğini bilmeniz hayat kurtarıcı olabilir.

Ütü Yanığına Ne İyi Gelir ve Ne Sürülür?

Eliniz, kolunuz ya da vücudunuzdaki derinin herhangi bir başka bölgesi ütünün metal tabanına sıcakken bir şekilde maruz kalarak yanık oluşturduysa, hem cildinizde yanık izi bırakabilecek hem de derideki hücreler yenilenene, kendi kendini onarana kadar oldukça ağrı ve sızıya sebebiyet verebilecek ütü yanığına iyi gelecek ve sürmenizde sakınca olmayan ürünleri sizin için derledik;

Sarı Kantaron Yağı: Her Derde Deva Kantaronun Yanıklar Üstündeki Etkisi Muazzam

Sarı kantaron yağı başta olmak hem sarı hem de kırmızı olanı yanıklara da bire bir Ancak yok ise evde bulunan herhangi bir sıvı yağı da acil durumlarda kullanabilirsiniz. – tercihen zeytinyağı- Ütü cildinize değdikten hemen sonra, yanan bölgeye kantaron yağını ya da zeytinyağını boca edin. Eğer soğuk suya erişiminiz var ise ütü yanığına zeytinyağı sürmeden önce kolunuzu suyun altına sokabilirsiniz ancak anlık rahatlatma yaşatacak su, zeytinyağının yanıklar üstündeki, cildin kaybettiği suyu ve nemi geri getirme özelliği bulunmadığından, uzun vadeli bir çözüm olmayacaktır.

Ütü ile yanan bölgenize kantaron yağını sürdüğünüzden hemen sonrası yanık bölgenin büzülerek neredeyse 1/4 boyutuna geldiğine kendi gözlerinizle şahit olacaksınız.

Silverdin Krem ile Yanık Geçene Kadar Tedaviye Devam Edin

Piyasadaki en etkili yanık kremleri listesinde ilk sırada olan Silverdin krem, çocuk ve yetişkinlerde her türlü yanığın tedavisinde, hem ağrı kesici hem de hücre yenileyici, doku onarıcı olarak görev yaparak iyileşme sağlayan, etkili bir yanık merhemidir. Ütü yanığınıza ilk müdahale olarak kantaron sürdükten sonra, yağ emilimi tamamlanınca, cildinize sürekli olarak Silverdin Krem uygulamaya devam edebilirsiniz. Hem ağrısı alacak hem de yanığın hızlıca geçmesine yardımcı olacak pomadı, cilt tarafından emildikçe yeniden tatbik ediniz. Krem hakkında daha detaylı bilgi için Silverdin krem yazımıza da bakabilirsiniz.

Eğer ütü yanığınız çok derin ve şiddetli değilse, Silverdin’e alternatif olarak;

  • Hametan Krem
  • Sudocrem
  • yumurta Akı
  • Bephanthene Plus Krem
  • Aloe Vera Jeli

gibi ürünlerden bir tanesi sürmeyi de tercih edebilirsiniz.

 

Ütü Yanığının Acısını Hafifletmek için Anestol v.b. Lokal Anestezik Krem Sürün

Yanıklar ister kaynar su ile, ister sıcak metal bir cismin cildinize yapışarak derinizi yerinden kaldırarak yakması sonucu oluşmuş olsun farketmeksizin oldukça acı ve ağrı vericidir. Yanık tedavisi boyunca ağrılarınızı azaltması için ağızdan alabileceğiniz bir takım ağrı kesicilerin yanı sıra, bölgesel uyuşturma sağlayarak, geçici olarak da olsa yanığın acısını gideren lokal anestezi kremlerinden Anestol pomad ya da benzeri bir kremi ütü yanığınız üstüne sürebilir ve sinirleri uyuşan bölgedeki ağrının daha az duyulmasını sağlayabilirsiniz.

 

Yanık İzi Giderici Madecassol ile Ütü Yanığı İzi Kalmasın

Ütüden oluşan yanığınızın su toplama hali geçip iyileşmeye yüz tuttuğunda, cildinizde yanık izi kalmasın diye, yara merhemi ve piyasadaki en iyi yanık kremi Madecassol‘u kullanmayı ihmal etmeyin. Doktorlar tarafından da tavsiye edilen kremin hücre onarıcı özelliği sayesinde, yanık izlerinin ortadan tamamen kaldırılmasındaki etkisi gerçekten muazzam.

Yanık izi kalmaması için kremler yazımızda, Madecassol’e alternatif pek çok yanık izi giderici krem markası bulabilirsiniz.

Hafif Yanıklarda Fito Merhem Mucizesi

Yanan bölgeyi dezenfekte ederek, enfeksiyon kapmamasını sağlayarak iyileşme sürecini hızlandıran, hücreleri onaran ve besleyen aynı zamanda da cilde ütü ve diğer her türlü yakıcı madde sonunda oluşan yanıklar sebebiyle kaybettiği nemi geri kazandıran antiseptik Fito krem, hafif ve orta şiddetli yanıkların tedavisinde son derece başarıyla kullanılan merhemlerden bir tanesidir.

 

Ağda yanığı nasıl geçer adlı yazımız da ilginizi çekebilir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.