Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Tretinoin Krem Tretin

28.02.2023
3.964
Tretinoin Krem Tretin

tretin tretinoin krem nedir, merhem ne işe yarar ve ciltte kullanımı

Tretin krem; cilt soyucu etkisiyle, cilt lekelerini gideren, genişlemiş gözeneklerin kapanması tedavisinde ve sivilce izlerinin geçirilmesinde, tretinoin kremleri kategorisinde Acnelyse e rakip üstün etkili bir merhemdir.

Tretin; sadece vücutta ve yüzdeki güneş lekeleri, kahverengi koyu lekeler, akne izleri, siyah noktalar ve sedef hastalıkları ve genişlemiş gözenek tedavisinde değil, aynı zamanda göz altı morlukları ve göz çevresi kırışlıklarının giderilmesinde de etkili, A vitamini içerikli bir krem olarak, hem iz gidermede etkili bir leke kremi Madecassol ile yarışabilecek kuvvette, hem de cildi besleyerek onaran, gerginleştiren ve kırışıklıkları açan anti aging ürünü olarak kullanılan bir pomaddır.

Retinoik asit mucizesini, cilt soyucu ve leke giderici nitelikleri ile birleştirerek, akne tedavisinde de İmex sivilce kremi ya da Sivex Losyon gibi markalara rakip çıkan Tretin krem; belli başlı yan etkilerine rağmen, kullananlardan tam puan almış, Sağlık Bakanlığı onaylı, tıbbi bir merhemdir. Üstelik içerik açısından en yakın rakibi Acnelyse krem ile karşılaştırıldığında, cildi daha az yıpratarak etki ettiğinden, tretinoin içerikli kremlerde aranan bir marka haline gelmiştir.

Tretinoin Krem Nedir?

Tretin Krem; 30 gr’lık alümünyum tüp içerisinde satılan beyaz renkli bir merhemdir. Derinin üst tabakası olan epidermisteki hücrelerdeki sinirlerin uyarılmasını sağlayarak hem aşır keratin oluşumunu baskılar hem de cildin kendi doku onarıcı mekanizmasını devreye sokayarak, kısa süre içerisinde ölü derileri değiştirmek istemesine ve cildin soyularak, alttan çıkacak yeni deri sayesinde yenilenmesini sağlar.

Ciltteki kolajen üretimini destekleyen A vitamini içeriği sayesinde, cildin sıkılaşmasını sağlayarak kullanan kişiye hem daha diri hem daha genç bir cilt vaadeder.

İçeriği

Tretinoin 0.025; yani bildiğimiz adıyla A vitamini türevi olan retinoik içeğie sahip Tretin jelde; İsopropil Miristat, Karbopol 1382, Polisorbat 80, Migliol 812 (orta zincirli trigliserid), Gliserol, Sıvı parafin, Butil hidroksitoluen, Butil hidroksianisol, Metil parahidroksibenzoat, Propil parahidroksibenzoat, Sodyum hidroksid, Saf su gibi yardımcı maddeler de bulunur.

Neden Bulunmuyor? Nereden Temin Edebilirim? Fiyatı Nedir?

Bir dönem üretimi durdurulduğu için hiç bir yerde bulunmayan Tretin krem yeniden tüm eczanelerin raflarında yerini almıştır ve reçeteli ve reçetesiz bir şekilde 17.86 TL karşılığında temin edilerek kullanılabilir. Cilt soyucu özelliği sebebiyle, hekim önerisi ve kontrolü altında kullanılması tavsiye edilir.

Tretin Krem Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nelerdir?

Hem leke gidermede hem de akne tedavisinde, hem cildi yapılandırmada hem de yaşlanmanın önüne geçmede faydaları olan, cilt için multi-task bir misyonu olan Tretin kremin ne işe yaradığını merak ediyorsanız, sizin için en sık kullanım alanlarını tek tek listeledik;

 • Ciltteki kan dolaşımını uyararak kolajen arttırımı sağlar ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.
 • Göz çevresi kırışıklıklarını giderir
 • Akne tedavisinde hızlı bir çözüm yolu olarak etkilidir
 • Sivilce izlerini geçirir
 • Güneş lekelerine iyi gelir
 • Çillerin görünümünü azaltır
 • Yaşlanmaya bağlı cilt lekelerinin rengini açar ya da tamamen ortadan kaldırır.
 • Ciltteki renk tonu farklılıklarını eşitleyerek, daha beyaz ve pürüzsüz bir cilde sahip olunmasına yardımcı olur
 • Sedef hastalığıan iyi gelir
 • Siyah noktaları ciltten söker atar.
 • Cildin kalınlaşmasını engeller
 • Kimyasal peeling alternatifi cilt soyucudur.

Nasıl Kullanılır?

Oldukva kuvvetli bir etken maddeye sahip olması ve cilt soyucu özelliği sebebiyle, günlük olarak kullanılması gereken Tretin krem, bir nohut tanesi kadar parmak uçlarına sıkılarak, bu miktardaki merhemin tüm cilde ince bir tabaka halinde yayılarak yedirilmesi şeklinde, harici kullanıma uygundur.

Kullanım sonrası ciltte pul pul dökülme ve hafif yanma gibi etkiler normal kabul edilmekle beraber, Tretini sürdükten sonra kesinlikle güneşe çıkılmamalıdır.

Acnelyse Krem ile Tretin Krem’in karıştırılarak kullanıldığı da çok sık olarak karşımıza çıkmakla beraber, etken maddeleri ve etki alanları açısından benzerlik gösterdikleri için, hangisinin etki gösterdiğini tespit edebilmek adına, Acnelyse’den ya da Sivex Losyon ya da İmex krem gibi sivilce kremlerinden ayrı kullanılması tavsiye edilir.

Madecassol, Expigment, Contractubex gibi cilt lekesi giderici ve hücre yenileyici, doku onarıcı kremler ile ise kesinlikle karıştırılarak kullanılmaz. Cildinize aşırı tahripat verme riski taşır. Sorun aknelerinizin kendisinde ziyade, izleriyse, sivilce izleri için etkili kremler adlı yazımıza bakabilirsiniz.

En İyi Leke Kremi – Eczane de Bulabilecekleriniz

Ne Zaman Etki Gösterir?

Sivilce izleri ve lekeler için kullanımında; cilt lekelerinde etkili bir diğer üstün merhem Expigment krem kadar çabuk etki etmese de, biraz sabır ve düzenli kullanım sayesinde, 3 ila 4 ay içerisinde Tretin Krem’in ilk etkileri görmeye başlayabilir, 6. ay sonu itibariyle cildinizin tamamen adeta deri değiştirdiğine şahit olabilir ve pürüzsüz, bembeyaz ve lekelerden arınmış bir cilde sahip olabilirsiniz. Etkisini daha çabuk göstermesi için Tretin tedavisine paralel  Çinko hapı takviyesi kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Sivilceler üzerindeki etkisi, cilt lekelerine nazaran çok daha hızlıdır. Bazı kullanıcılar, ürünü kullanmaya başladıktan sonra, özellikle alın ve çene bölgelerinde bulunan devasa sivilcelerin ve iltihaplı aknelerin zaman zaman sadece bir gecede ortadan kalktığına ya da 2-3 gün içerisinde sivilcelerden tamamen arındıklarına şahit olmuşlardır ancak sivilceleriniz geçtikten cilt güzelliğinizi korumak için genel öneriler içeren sivilce nasıl geçer adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Yan Etkileri Nelerdir?

Çok yaygın, yaygın ve seyrek olmak üzere çeşitli yan etkileri de bulunabilen Tretin Krem kullanımı sonrası aşağıdaki durumlardan bir ya da bir kaçı oluşursa acilen hekiminize bilgi veriniz;

 • Kaşıntı
 • Döküntü
 • Cilt irritasyonu
 • Batma hissi
 • Ciltte renk değişikliği
 • Ciltte irritasyon
 • Işığa duyarlılık
 • Cilt kuruluğu
 • Kızarıklık
 • Soyulma
 • Deride alerjiye bağlı kaşıntı, kızarıklık ve içi sıvı dolu kabarcıkların oluşumu
 • Yaygın kızarıklık ile birlikte kaşıntılı döküntü
 • Nefes almada güçlük, yüz, dil ve dudaklarda şişme dahil aşırı duyarlılık reaksiyonları

Tüylenme yaptığına dair yan etkileri ve saç çıkarma üzerindeki etkisi daha çok şehir efsanesinden ibarettir.

Gebelikteki ve emzirme döneminde kullanımı gibi ayrıntıları, detaylı prospektüsünden edinebilirsiniz.

Tretin Krem Prospektüsü ile Ayrıntılı Bilgi Edinin

 

Yorumlar
 1. Sultan Kıvrak dedi ki:

  kapıda ödeme varmı ve nasıl siparis edicem yardimci olurmusunuz