Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Topikal Antihistaminik Kremler, Kaşıntı Önleyici Merhemler

28.02.2023
8.996
Topikal Antihistaminik Kremler, Kaşıntı Önleyici Merhemler

Topikal Antihistaminik Kremler, Kaşıntı Önleyici Merhemler

Topikal Antihistaminik kremler aslında bu alerjik  durumların kurtarıcıdır. Bu kremler alerjik ve kaşıntı durumunu yaşayan hassas bünyeler için rahatlatıcı ilaçlardır.

Kaşıntılı bir cildiniz varsa, belirtileri azaltmaya çalışabileceğiniz birçok farklı topikal losyon ve krem vardır. Bunlar tipik olarak üç farklı aktif bileşenden biriyle karakterize edilir:

Topikal steroidler: Enflamasyonu azaltır.

Topikal antihistaminikler: Alerjiye bağlı histamini azaltır.

Topikal anestezikler: Cildi uyuşturur.

Öncelikle krem tavsiyelerini vermeden önce Antihistaminik nedir bunu kısaca açıklayalım.

Antihistaminik Nedir ?

Antihistaminik kremlerin en geniş kullanım alanı alerjiler olmasına rağmen başka alanlarda da kullanılırlar. Antihistaminik hala tam olarak tüm mantığı çözülememiş maddelerden bir tanesidir ve bir sürü faydası vardır.

Antihistaminikler hap, merhem, sprey  yada krem formunda olabilir bu seçenkler arasından en fazla tercih edileni antihistaminik kremlerdir. Dünya üzerinde de hala tam tanısı konulamamış milyonlarca hasta vardır. Genel olarak tesir eden ve cildi rahatlatan kremler mevcuttur.

Antihistaminikler, vücutta zararı dokunan maddelerin atımı için bulunan histamin ismi verilen bir maddenin atımı için kullanılırlar bu madde normalde negatif bir amaca yönelik olmasa da devre dönem hücrelere zarar vererek birtakım yan etkiler yapar.

ANTİHİSTAMİNİK  KREMLER NE İŞE YARAR NE İÇİN KULLANILIRLAR ?

  • Alerji oldukça can sıkıcı ve zorlu bir durumdur. Atak halinde gelirse daha da kişiyi zorlayabilir. Dünya üzerinde binlerce alerji çeşiti ve hastası vardır. Antihistaminiklerin, genellikle  krem formunda olanlarının kullanıldığı bir problemdir alerjiler. Örneğin güneş alerjisi gibi basit deri reaksiyonlarında antihistaminik jeller üstün etkilidir.

Topikal Antihistaminik Kremler, Kaşıntı Önleyici Merhemler

  • Bu kremlerin bir özelliği de yatıştırıcı olabilmesidir. Topikal Antihistaminik kremlerin kullanıldığı bir öteki nokta ise vücudu yatıştırmadır. Bu yüzden birtakım durumlarda ameliyat öncesinde kullanılarak hastanın hafifçe uyuşması ve dalgınlaşması amaçlanır bu daha fazlaca ameliyat öncesi yoğun kaygılar yaşayan insanlarda kullanılmak zorunda kalınan bir yöntemdir. Bunun dışında reçeteli olarak satılan yatıştırıcıların bir kısmında da antishistaminik maddeler bulunur.
  • Mide  sorunları için de kullanılmaktadır. Antihistaminik maddelerin hap formunda olanlarının kullanıldığı bir diğer kısım ise mide sorunlarıdır. Mide asitlerini bastırarak düzenleyen antihistaminik maddenin en çok kullanıldığı kısım Ülser hastalığıdır.

ANTİHİSTAMİNİK KREM NASIL KULLANILIR?

Topikal antihistaminik kremlerin kullanımı  kremden kreme değişir ama genel kullanımları şu şekildedir; Cilt üstünde ki alerji belirtileri görülen( kaşınma , kızarma , şişme , kabarma) yerlere çok bastırmadan sürülür.

ÖNERİLEN ANTİHİSTAMİNİK KREMLER

  1. STİLEX :  Arı sokmaları , Böcek ısırıkları , Kurdeşen , Kaşıntı stilex jel basit alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılır. Jel formunda olan ilaç kızaran ve şişen bölgeyi rahatlatır ve kaşıntı gibi etkileri azaltır.

Topikal Antihistaminik Kremler, Kaşıntı Önleyici Merhemler

  1. FENİSTİL : Sinek ısırmaları ,Böcek ısırmaları , Güneş yanıkları , Ciltte tahriş, Kurdeşen gibi alerjik reaksiyonlar da kullanılan ve en hızlı etki gösteren ilaçtır.
  2. HİPOKORT : Deri pullanması yoğun kaşıntı gibi alerji belirtilerinin tedavisinde kullanılan  bir kremdir. Hamile , emziren anneler kullanmamalıdır. Çocukların kullanımına uygun değildir.
  3. AVİL MERHEM :  Bir çok sebep için kullanılan bir merhemdir. Diğer Topikal antihistaminik kremlere göre daha etkilidir ve daha yoğun alejiler için de kullanılır.

Topikal Antihistaminik Kremler, Kaşıntı Önleyici Merhemler

  1. STİDERM : Güneş yanıkları , böcek sokmaları ,hafif yuanıklar gibi reaksiyonların sonucunda kullanılır. Avil merhem kadar ağır değildir.
  2. EURMOVATE : Atopik egzama , ışık hassasiyeti , Dış kulak iltihabı ve unna hastalığı gibi süreçlerin tedavisinde kullanılmaktadır.Sivilceli bölgelerde kullanılmamalıdır. Uçuk rozasea suçiçeği gibi problemleriniz varsa ilacı doktor izni olmadan kullanmayın. Yetişkinlerde 2 hafta içinde etki etmezse doktora danışmak gerekmektedir. İlaç sürüldükten sonra cilt  asla havasız bırakılmamalı , bandajlanmamalıdır.
  3. BETNOVATE C : Egzama , Böcek sokması ve isilik , dış kulak iltihabı , Sedef hastalığı (yaygın plaklarla seyreden tipleri hariç) gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.