Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Doğal Yollarla Ten Rengi Nasıl Açılır?

Doğal Yollarla Ten Rengi Nasıl Açılır?

ten rengini açmak için doğal çözümler

Cildimizde bulunan melanosit adı verilen hücrelerde üretilen melanin pigmenti, cildimize renk veren ve ten rengimizi belirleyen pigmenttir ve melanin pigmenti; başta güneş ışınlarının sebep olduğu kararmalar ve güneş yanıkları olmak üzere, hormonel değişikliklerden tutun, gebelik durumunaa, kullanılan sigara ve alkolden tutun, ağda ve epilasyon sonrası etkilere kadar, stres  çevre kirliliği gibi sebeplerden, makyaj ile uyumaya ya da kullanılan kalitesiz kozmetik ürünlerine kadar pek çok farklı dış etkene bağlı olarak işlev bozukluğuna uğrayabilir ve melanosit hücrelerinin aşırı üretilmesine bağlı olarak cilt üzerinde lekelenmeler, tengi rengi tonu farklılıkları ve eşitsizlikleri ve cilt renginde koyulaşmaya sebep olabilir.

Yaşlanmaya bile bağlı olabilecek şekilde geniş bir çerçevede pek çok sonradan gelişen durumdan etkilenen ten rengini açmak ve yeniden beyaz ve aydınlık bir cilde sahip olmak ise mümkün.

Cilt renginde dış etkenlere bağlı olarak koyulaşma yaşıyorsanız, cilt beyazlatmak için uygulayabileceğiniz doğal yollarla ten rengi açma önerilerimizi ciddiye almanızı öneririz. Cilt rengini beyazlatmak için kullanacağınız doğal ürünlerden yapılan maskelerin, genetik olarak esmer tene sahip kişilerin ten renklerinde büyük bir değişime sebep olmayacağını hatırlattıktan sonra, aydınlık ve berrak bir tengi rengi için neler yapabileceğiniz konumuza geçelim;

Cilt Beyazlatıcı Kremler yazımızda da özellikle ten rengini açmak ve cilt lekelerini gidermek amacıyla kullanılan yüz beyazlatan kremlerden bahsettik.

Ten Rengi Nasıl Açılır Diyenlere En Etkili Öneriler

Cildinizdeki lekelerden, koyu gölgelerden, ten rengi eşitsizliklerinden, güneş yanıklarından, bronzluklardan, yaşlanmanın etkisiyle oluşan pigmentasyon bozukluklarından kurtulmak için kullanabileceğiniz en etkili ve doğal cilt beyazlatma yöntemleri ile hem pratik hem de ekonomik olarak ten rengi beyazlatma hayalinize kavuşabilirsiniz. Bakın en etkili ve kesin çözümler arasında neler bulunuyor;

Pirinç Unu ile Ten Renginizi Açın

Pirinç unu ile yapılan pek çok farklı kür, cilt beyazlatma ve ten rengini açmak için etkili bir biçimde kullanılmaya devam ediyor. Peki pirinç unu ten rengi beyazlatma konusunda nasıl bir etkiye sahip?

  • Pirinç,  zengin bir PABA kaynağıdır ve harika bir güneş koruyucu olan aminobenzoik asit içerir. Pilav şeklinde tüketildiğinde bile, bahsi geçen PABA vücuttaki C vitamini seviyesini arttırır.
  • Pirinç ayrıca cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyan yüksek miktarda allantoin ve ferulik asit içerir.
  • Pirinç tozunda bulunan tirozinaz, deride aşırı melanin üretimini önler.
  • Yeni hücre üretimini teşvik eden ve cildin yaşlanma sürecini geciktiren B vitaminini içerir.
  • Pirinç tozu fazla sebumu ciltten uzaklaştırır. cilt elastikiyetini ve kollajen seviyelerini artırarak cilt parlatma sunar.

Pirinç ununu aloe vera jeli ya da yumurta beyazı ile karıştırarak elde edeceğiniz karışımı yüzünüze maske şeklinde uygulayarak ten rengi açma işlevinin yanı sıra cilt için olan tüm faydalarından istifade edebilirsiniz.

Pirinç unu maskesine alternatif olarak kullanabileceğiniz alternatif maskeler için doğal ürünlerle yüzdeki cilt lekeleri için maskeler yazımıza da bakmak isteyebilirsiniz.

Süt Beyaz Bir Yüz İçin Doğal Keçi Sütü ile Portakallı Balı Kullanın

Melanin düzeylerini düşüren C vitamini içeriği sebebiyle portakal meyvesinden de faydalanacağımız bu yüz maskemizin yapımında cilt için hem iyi bir nemlendirici hem de deri üstündeki sorunlu bölgeleri pul pul dökme yetisi sayesinde mucizeler yaratabilen keçi sütünü güneş lekelerini gidermekten tutun sivilcelere iyi gelmesine kadar balın cilde faydaları ile birleştirerek ortaya çıkan karışımı kullanabiliriz.

Cildimizin beyazlamasını düzenli kullanımdan sonraki 4 haftalık bir süre sonunda görmememiz neredeyse imkansız.

Aydınlık Bir Cilt İçin Limon Suyunun Beyazlatma Etkisinden Faydalanın

C vitamini, sitrik asit B vitamini ve karbonhidrat içerikleri ile kendi başına bir mucize olan limonu pek çok cilt için faydalı ürünle karıştırarak kullanabileceğinzi gibi, ten rengi açıcı ve leke giderici özelliği ile limon suyunu cildinize doğrudan uygulayarak da lekelerinizi giderebilir ve daha beyaz bir tene kavuşabilirsiniz.

Limon dilimlerini yüzünüze doğrudan uygulayabilir ya da limon suyu ile yüzünüzü yıkamayı tercih edebilirsiniz.

Meyan Kökü Maskesi ile Ton Eşitleme

Meyan kökü ; ciltteki renk solmasına iyi gelmesiyle bilinen doğal bir ajandır. Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan kortizol hormonunu taklit ettiği tespit edilen glisirizin adlı ajanı da içerir. Meyan Kökü ayrıca vücudu daha fazla kollajen ve hyaluronik asit üretmeye teşvik ederken, yaşlılık lekelerinin ve ten rengi bozulmalarına iyi gelen glabridine de sahiptir..

Bir çorba kaşığı ezilmiş meyan kökü bir su bardağı su ile karıştırılıp 1 gün kadar bekletmeye ve dinlenmeye alınır.. Demleme sonrası bir miktar un ile karıştırarak kıvam vereceğiniz maskenizi yüzünüze sürüp 15 dakika dinlendirdikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Bal Maskesi ile Güneş Yanıklarından Kurtulun

Balı yüzünüze sürerek, cilt lekelerinden, güneş yanıklarına, aknelerden siyah noktalara, yüzünüzün ahengini bozan pek çok cilt sorununu hafifletebilirsiniz.

Ten rengini açma işlevinin yanı sıra, cilt için pek çok faydası bulunan baldan istifade edebileceğiniz en etkili ballı yüz maskeleri yazımıza da bakabilirsiniz.

Buğday Unu Zerdeçal ile Ten Rengi Tonu Eşitleyen Maske

Göz altı morluklarını ve torbalarını giderek cilde daha beyaz ve berrak bir görüntü kazandırmak konusunda son derece etkili bir madde olan zerdeçalı buğday ununun beyazlatıcı etkisi ile kombine ederek elde edebileceğiniz maskeyi çok seveceksiniz.

Cilt rengini beyazlatan zerdeçal maskesi tarifinden de fayda görebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağından Gelen Beyazlık

Hindistan Cevizinin cilde faydalarını saysak bitiremeyiz ancak maden suyu ile birleştirilerek elde edeceğiniz doğal yüz maskesi sayesinde cildinizin rengini açabileceğinizi, yüzünüzü aydınlatıp beyazlatabileceğinizi söylememiz yanlış olmaz.

Hindistan cevizinin tarçın ya da yulaf ezmesi ile karıştırılarak yüze ince bir tabaka halinde uygulanması da ten rengi tonunu eşitlemek için oldukça sık karşımıza çıkan uygulamalardan bir tanesi.

Leke Giderici Merhemlerden Yardım Alın

Contractubex krem gibi, leke giderici olarak ün yapmış merhemlerden yardım alarak cilt renginizi açma yoluna da gidebilirsiniz. Doğal ürünlerle şansınızı denedikten sonra yeterince verim alamadıysanız, düzenli kullanım için değilse de biraz destek olması amacıyla birazcık kimyasal kullanmayı da düşünebilirsiniz ama tabi ki Expigment, Acnelyse, Madecassol ve Contractubex jel gibi ürünleri kullanmadan önce uzman bir dermatoloğa danışmayı ihmal etmeyin. Doğru kullanımda hücreleri yenileyerek ve bazen de cildinizi soyarak ten renginizi ciddi şekilde açabilen ürünlerden söz ediyoruz..

Güneşten Esmerleşen ve Bronzlaşan Ten Nasıl Açılır?

Çok değil bir kaç sene öncesine kadar pek çok kişi güneşin altında saatlerini özellikle geçirmekte ve dahi bronzlaşmak uğruna solaryumlara girmekteydi ancak bu moda git gide rağbet görmeyen, itibarsızlaşan ve düşüşte bir trend zira artık güzellik anlayışının beyaz tenli olmaktan geçtiği kabul görmüş bir düşünce. Özellikle direkt olarak cildin maruz kaldığı güneş ışınlarının sadece ten tengini koyulaştırmak ve lekelenmelere sebep olmadığını, aynı zamanda cildi son derece yıprattığını da bildiğimizden artık bu sevdamızdan vazgeçtik ancak yıllar boyunca güneş ışınlarına uzun uzun maruz kalmanın sonucu olarak güneşten esmerleşen ve bronzlaşan tenler kendi kendine kolay kolay açılmıyor ne yazık ki?

Güneşten esmerleşen ten rengini açmak için yapılacak ilk iş basit bir önlem almaktan geçiyor. Güneş ışınlarına çıkmadan önce mutlaka cildinizi, özellikle de yüzünüzü koruyacak yüksek faktörlü ve etkili bir güneş kremi kullanının. Ayrıca şemsiye ya da şapka gibi ek önlemler de alabilirsiniz. Öncelikli olarak güneşten kaçınarak cildinizin kendisini yenilemesine ve bronzlaşan tenin değişmesine, renginin açılmasına fırsat vermelisiniz.

Ardından, cilt beyazlatma konusunda son derece başarılı ürünlerden Arnavut kremi v.b. aklık sağlamak amacıyla kullanılan, özellikle de güneş lekeleri ve bronzluk koyuluklarından arındıran bir kozmetik ürünü ya da yukarıda bahsi geçen ten rengi açmaya yarayan doğal kürleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.