Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir ve Kullanılabilecek Kremler Nelerdir?

28.02.2023
5.537
Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir ve Kullanılabilecek Kremler Nelerdir?

cilt tahrişlerine ne iyi gelir doğal ürünler ve tıbbi kremler

Çeşitli dış etkenler sonucunda tahriş olan cildinize, kızaran yüzünüze uygulayacabileceğiniz, kimyasal içerikli yani tıbbi merhem önerilerinin yanı sıra, tamamen ev yapımı ve doğal ürünlerden oluşan yüz maskeleri tarifleri de paylaşarak, cilt tahrişlerini gidermede en etkili bir biçimde kullanabileceğiniz yöntemleri derlediğimiz yazımızdan faydalanabileceğinizi umuyoruz.

Kullanılan kalitesiz makyaj malzemeleri, cilt bakım ürünleri, sivilce kremleri veya leke giderici merhemler gibi ürünlerin ciltte oluşturduğu hassasiyetler ve alerjiler, güneş ışığı ya da harici bir takım ajanların yüzünüzde ve cildinizde sebep olduğu irritasyon sonucunda tahriş olan, kızaran ve kabaran cildinize iyi gelecek krem tavsiyeleri ve yapay kokulu kozmetik ürünler yerine mis gibi organik ve doğal bitkiler ve sebzeler ile hazırlayabileceğiniz tahriş giderici şahane maskeler yazımızda!

Tahriş Olan Cilde İyi Gelen Yöntemler

Cildinizde ve özellikle yüz bölgenizde, sürtünme kaynaklı, kolye, bilezik gibi takıların oluşturduğu hassasiyetlere bağlı, ağda sonrası, çamaşır suyu kullanımına bağlı, traş sonrası ya da benzeri diğer dış etkenlere bağlı olarak oluşmuş acılı ve ağrılı kızarıklıklar, derinizde soyulmalar, kabarmalar ve zaman zaman kaşıntılı ya da pişik benzeri tahriş oluşumları mevcutsa, aşağıda bahsi geçen yöntemleri tahriş olan cildi onarması ve kızarıklıkları gidermesi için kullanabilirsiniz. Meşhur zeytinyağının cilde olan müthiş faydalarından tutun, Hametan ve Fito Krem mucizelerine kadar pek çok farklı yöntemden bahsediyor olacağız..

Yüzünüzde, boyun ve omuz bölgenizde, ellerinizde bacaklarınızda ve göğüs bölgenizde yaygın olarak görülme eğiliminde olan tahriş olmuş derici için yapabilecekleriniz ise şu şekilde;

Cildi Yatıştıran Tahriş Kremleri Kullanımı

Tahriş giderici krem denildi mi akla gelen ilk isim olan Hametan Krem başta olmak üzere, hem kendi cildinizde hem de bebeğinizin tahriş olan cildinde güvenle kullanabileceğiniz, deriye zarar vermeden ve yan etkilere sebep olmadan cildi yatıştıran, hücreleri yenileyen, dokuları onaran ve iyileşmeyi hızlandırarak sağlıklı dokunun yerine gelmesini sağlayan kremler mevcut.

Bepanthol Sensiderm krem, Oksizinc krem, Mustela krem v.b. ayrıca en iyi pişik kremleri sayfamızda bahsi geçen kremlerin pek çoğunu da bebeğinizin yanı sıra hem kendi yüzünüzde hem de vücudunuzun diğer bölümlerinde oluşan deri tahrişlerini gidermek için güvenle kullanabilirsiniz ya da Teramisin merhem gibi bir ürünü tercih edebilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle Cilt Tahrişlerini Giderin

Eczaneden satın alabileceğiniz kremlere bir şekilde ulaşamıyor ya da kimyasal ve kokulu maddeler yerine, doğal ürünlerle cildinizi yenilemek, kan dolaşımınızı arttırmak ve hücrelerinizi onararak, sağlıklı dokuyu elde etmek ve tahrişlerinizi gidermek istiyorsanız, önereceğimiz doğal ürünlere mutlaka bir göz atmalısınız;

  • Zeytinyağı:  Zeytinyağı vücut ve cilt sağlığı için bir mucizedir. Egzamadan kaynaklanan cilt irritasyonlarından tutun, her türlü deri tahrişinde, cildi derinden nemlendirip besler, kan dolaşımını arttırır, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak kızarıklıklara ve hasarlara iyi gelir.
  • Maden suyu: Cildinizdeki kızarıklıklar ve kaşıntılar için en sık önerilen bir diğer ürün ise maden suyudur. Kaşıntıları hafifletmeye yardımcı olur, cildi ferahlatır ve iyileşme sürecine katkıda bulunur
  • Vazelin: Doğal bir nemlendirici olarak vazelin kullanımı, ciltteki tahriş olmuş bölgelerin kurumasının önüne geçerek fayda eder.
  • Badem Yağı: Badem yağı da aynen zeytinyağı gibi cildi besleyen ve onaran bir üründür.
  • Kantaron Yağı: Sarı ve kırmızı kantaron yağı ve cilde faydaları zaten saymakla bitmez ancak özellikle vücuttaki kızarmalar ve tahriş durumunlarında kantaron yağı kesin çözüm diyebiliriz.
  • Domates: Domates içerisinde A ve C vitaminleri barındıran, dolayısıyla da cilde envia çeşit faydası olan bir üründür. Domates peltesini tahriş olmuş vütu bölgesinde sadece 15 dakika kadar bekleterek mucizevi faydalarından istifade edebilirsiniz.
  • Aspirin:  Özellikle sivrisinek ve böcek sokmaları sebebiyle tahriş olan cilde, aspirini havanda ezerek ya da robotton geçirerek toz haline getirerek asprin uygulayabilirsiniz. Ciltteki kabarıklık, kaşıntı ve acıyı aninde hafiflettiğine şahit olacaksınız.
  • Zencefil:Zencefili toz halinde bakım maskesi olarak kullanabileceğiniz gibi, zencefil içeren doğal sabunlarla cildinizdeki zarar görmüş bölgeleri yıkamayı da tercih edebilirsiniz.
  • Siyah Çay: Günlük olarak tükettiğimiz yeşil veya siyah çayın içerisindeki phytonutrients hafif yanıklardan sonra zarar gören damarlarınızı rahatlatmaya yarar. Çayı uygularken soğuk olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü sıcak olan çay cildinize daha fazla zarar verebilir.
  • Yoğurt: Özellikle güneş yanıklarından sonra kullandığımız ve gerçekten de rahatlatıcı özelliği olan doğal bir besin kaynağıdır. Ancak yanıklar dışında tahrişlerde de etkili olarak kullanılır.

Yukarıda bahsi geçen yöntemlerin yanı sıra cilt tahrişlerinin iyileşmesi için cildinizi nemli tutmanız gerektiğine ve sabunla yüzünüzü yıkamak gibi cildi kurutan ürünler ve zararlı asitli ürünlerden uzak durmanız gerektiğine de dikkatinizi çekmek istiyoruz. Diş macunu sürerek ciltteki tahrişleri gidermek ya da buhar banyosu yapmak gibi uygulamalar kulaktan dolma ve cilt tahrişlerini gidermek yerine daha çok tahriş olmasına sebebiyet verebilecek uygulamalardır.

Doğru şekilde nemlendirilen, özen gösterilen, irritasyon yaratan maddeden uzaklaştırılan ve tedavisi yapılan bir cilttek tahrişin 2 ila 4 gün arasında geçmesini beklemekteyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.