Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Sünnet Sonrası Kullanılabilecek Kremler

Sünnet Sonrası Kullanılabilecek Kremler

sünnet sonrası antibiyotik ve yara kremi kullanımı, ödem kremi sünnet iyileşme dönemi

Sünnet işlemi sonrasındaki iyileşme döneminde kullanılabilecek kremleri araştırıyorsanız, sizi konu hakkında derhal bilgilendirelim; ancak sünnet sonrası bakımı hakkında en doğru bilgiyi işlemi gerçekleştiren hekiminizden alabileceğinizi de hatırlatmayı kendimize görev bildikten sonra, operasyon kullanılması en muhtemel kremler, pomadlar ve merhemlerden ayrıntılı bir şekilde bahsetmeye geçiyoruz..Furacin Soluble Dressin Merhemden, Hametan’a, sağdan soldan en sık duyduğunuz kremleri ve sünnet sonrası uygulamada bu tip merhemlerin yeri olup olmadığını inceliyoruz..

Sünnet Sonrası İyileşme Döneminde Kullanabileceğiniz Kremler

Sünnet sonrası bakım ve iyileşme döneminde; krem kullanımı uygulanacak yöntem ile doğrudan ilişkilidir. Halk arasında hem yara iyileşmesini hızlandırması hem de hücre yenileyici özellikleri olması sebebiyle, özellikle de dikiş izlerinin kalmaması için sünnet işleminden sonra Madecassol krem, Hametan krem, Fito Krem gibi ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir ancak bu tür kremlerin hekim tavsiyesi olmadan kullanımı, çocuğunuzun cildi ve yarasının sağlıklı iyileşmesi, dikişlerinin doğru kaynaması, yaranın zamanında kapanması gibi elzem durumlar açısından risk oluşturabilir.

Daha eski ve klasik yöntemlerle yapılan sünnet işleminde sünnet derisinin çıkarılması için kesi oluşturulan bölgeye pansuman yapılması gerekebildiğinden ve ortada açık yara olmasa da bariz bir dikiş hattı olduğundan, sünnet sonrası antibiyotik krem kullanımı, olası bir enfeksiyon riskine karşı doktorunuz tarafından önerilmiş olabilir. Ancak klipsli sünnet adı verilen, daha yeni ve son teknoloji bir uygulama olan yöntemde, genital organa takılan plastik bir aparat aracılığıyla dikiş yerinin kaynaması söz konusu olduğundan, sünnet sonrası enfeksiyon oluşmaması için koruyucu olarak bir krem kullanımına genelde gerek duyulmamaktadır.

Ancak aparatın çıkarılacağı gün bölgeyi yumuşatması ancak yumuşatırken herhangi bir enfeksiyona sebep olmaması için uygulanabilecek Fucicort ya da Fucidin krem gibi bir topikal antibiyotiğin, sadece 1 ya da 2 kereliğine mahsus olmak üzere kullanılması tavsiye edilebilir ancak uzun süreli bir hap ya da merhem tedavisine ihtiyaç yoktur.

Sünnet bölgesinde, operasyonu takip eden bir kaç günlük süre boyunca, özellikle çocuğun biraz fazha hareketli olması durumunda, ödem oluşabilir ve genital bölge ve çevresinde şişlikler, morluklar görülebilir. Bu tip ödemler genelde herhangi bir müdahaleye gerek duymaksızın bir kaç gün içerisinde, ve hatta dinlenme sayesinde bazen bir kaç saat içerisinde kendi kendine geçse de bazı şiddetli durumlarda ödemin inmesine yardımcı olmak için kortizonlu kremler ya da steroid içerikli olmayan doğan anti-enflamatuar kremler de sünnet sonrası dönemde hekiminiz önerisi doğrultusunda kullanma ihtimaliniz olan pomadlardandır.

Ağrı Kesici Krem İsimleri adlı yazımız ilginizi çekebilir.

Sünnet öncesi; özellikle de lokal anestezi ile sünnet öncesi uyuşturucu iğne uygulamasından önce kullanılan bölgesel uyuşturma etkili lokal anteztesi kremleri; ağrısı çok aşırı olan çocuklarda sünnet sonrası da hafif bir uyuşma, serinlik ve rahatlık yaratması için kullanılabilir.

Anestol pomad gibi topikal uyuşturucu kremler, sünnet sonrası hem bölgenin serinlemesini sağlar hem de ağrının hafifletilmesinde yardımcıdır ama ağrı kontrolü için, anestezi kremlerinden ziyade, parasetamol içerikli ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruplar reçete edilir – Calpol v.b. –

Sünnet sonrası kalabilecek yara izi için endişelenenler ve krem arayışı içerisinde olanlar  için ise bu konu ile ilgili şunu söylemek isteriz ki; henüz çok genç, hücreleri çok hızlı yenilenen ve kendi cildini süratla onarabilen çocuğunuzda sünnetten kaynaklı bir ameliyat izi kalması konusunda endişelenmenize ve bunun için doktorunuz aksini önermedikçe herhangi bir krem kullanmanıza gerek yoktur.

Ancak cilt onarımı ve hücre yenilenmesine katkı sağlamak açısından bazı anne babalar tarafından pişik kremleri gibi ürünlerin kullanımı da sıkça rastlanılan bir durumdur. Doktorunuzun onayı alındıktan sonra kullanımında hiç bir sakınca olmamakla beraber, sünnet sonrasında herhangi bir tıbbi ya da kozmetik merhemin kullanımından önce hekim tavsiyesi esastır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.