Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Strese Bağlı Vücut Lekeleri Neden Olur Nasıl Geçer?

28.02.2023
1.301
Strese Bağlı Vücut Lekeleri Neden Olur Nasıl Geçer?

stresten kaynaklanan vücut lekeleri ve stresin neden olduğu cilt hastalıkları

Stresin pek çok cilt problemini tetiklediğini biliyor muydunuz? Özellikle strese bağlı olarak vücut lekeleri oluşabileceğiniz, yüzünüzdeki kahverengi koyu çirkin lekelerin, stres yüzünden olmuş olabileceğini öğrenseniz şaşırmaz mıydınız?

Hem yüzünüzdeki hem de vücudunuzdaki, cildinizi karartan çeşitli kahverengi ve beyaz lekelerin oluşmasının altında yatan nedenlerden bir tanesi de stres. Zaten yoğun stres ve baskı ortamının; ağrılı, kaşıntılı ve kabarcıklı bir deri dökülmesi tipindeki hastalık olan Zona Hastalığı gibi hastalıkları da tetikliyor olduğu bilgisi bile, stresin vücudumuza ve cildimize ne denli zararlar verebileceğinin apaçık bir kanıtı niteliğinde.

Strese Bağlı Vücut Lekeleri Oluşabilir!

Haydi Zona filan neyse de lekeler ne alaka? diye sorduğunuzu duyabiliriz. Aslında altta yatan sebep çok basit. Vücut oldukça karmaşık bir yapıya sahip ancak cildin rengini ve tendeki lekelerin oluşumunu tetikleyen melanin adlı bir madde var ki, çeşitli dış etkenlerle dengesini çabucak yitiriveriyor. Stres de bu dış etkenlerden en önemlilerinden bir tanesi. Yoğun ve sürekli stres altında olan kişilerin cildindeki melanin dengesi bozuluyor ve normalde etkilenmeyeceği faktörlerin ciddi şekilde etkisinde kalarak, ciltte istenmeyen lekelerin oluşmasına, ten renginin ve yüzün kararmasına sebep oluyor.

Aslında strese bağlı vücut lekelerinin doğrudan sebebi stres değil, bozulan melanin maddesi dengesi ve buna bağlı olarak ciltte lekelerin meydana gelmesine zemin hazırlayabilecek şu sebeplerden çok çabuk etkileniliyor;

  • Güneş Işınları Stresli Kişilerde Daha Çok Leke Yapıyor: Güneşin zararlı UV ışınları vücutta özellikle yüzde ve omuzlarda başta olmak üzere pek çok koyu lekeye ve aşırı çillenmeye yol açabiliyor. Stres altındaki kişiler UV ışınlarından etkilenmeye daha müsaitler.
  • Stres altındaki kişiler Sivilcelenmeye Daha Müsait: “Yüzümü birden sivilce bastı ne oldu anlamadım” diyenleri duymuşsunuzdur mutlaka. O kişilere son zamanlarda neler yaşadıklarını sorun. Büyük ihtimalle sivilceleri yaşadıkları yoğun bir strese bağlıdır ama tabi sivilcelerin organik sebepleri de olmuyor değil. Genel olarak akne sorunundan şikayetçiyseniz, sivilcelerin geçmesi için yapılacaklar konulu yazımıza bakabilirsiniz.
  • Asabiyete Bağlı Egzama Hiç de Az Sayıda Değil: Derinin kuruması, kabarması, kaşıntılı ve hafif ağrılı bir döküntü ile pul pul olması şeklinde ortaya çıkan tıbbi adı atopik dermatit olan Egzama rahatsızlığı çok büyük oranda strese bağlı ve egzama lekeleri ise stresli kişilerde daha koyu olma eğiliminde.
  • Herpes Simplex Virüsü Stres ile Patlak Veriyor: “Dudağımda uçuk çıktı. Akşam kabul gördüm.” diyenler, uçukların ve uçukların ciltte bıraktığı izlerden en sık etkilenen kişiler olarak, stresin vücut lekelerine yol açabildiğinin ayaklı kanıtları
  • Stres hormonları etkileyerek Melazma Oluşumuna Zemin Hazırlıyor: Melazma adı verilen cilt lekelerinin oluşumunda da endişeli ve baskı altında yaşanan hayatlar doğrudan etkili.
  • Vitiligo Stresle Tetikleniyor: Vitiligo, vücutta beyaz lekelerin çıkmasına neden olan kalıtsal özellikli bir hastalık olmasına rağmen, pasif halde duran rahatsızlık stres faktörü ile tetiklenerek dönem dönem alevlenen cilt rahatsızlıklarından.

Vücudunuzda strese bağlı olarak oluşmuş koyu renkli lekeler varsa, bu lekeleri gidermenin en iyi yolu tabi ki öncelikli olarak tetikleyen faktörü yani stresi hayatınızdan çıkarmak ancak dengesi bozulmuş ve leke basmış bir cilt her zaman sebepler ortadan kaldırılır kaldırılmaz iyileşme göstermeyebiliyor. Böyle durumlarda şiddetli lekeler için leke kremi kullanmayı tercih edebilir ya da günlük bakımlar için, lekeleri uzun vadede de olsa etkili bir şekilde gidermeye yarayan cilt lekeleri için yüz maskeleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.