Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Soğan Suyunun Saça Cilde Sağlığa Faydaları

28.02.2023
1.224
Soğan Suyunun Saça Cilde Sağlığa Faydaları

soğan suyunun cilde, saça ve sağlığa tüm yararları

Doğal antibiyotik ve iltihap kurutucu özelliği ile bilinen bir bitki olması dışında, cilde, saçlara ve sağlığa onlarca faydası olan, doğanın bir mucizesi soğanın nelere iyi geldiğini biliyor musunuz? Eminiz bilmiyorsanız da soğan suyunun tüm yararlarını ve hangi hastalıklara iyi geldiğini öğrenmek istersiniz!

Suyunu çıkarırken biraz gözleri yaşartsa ve insanı azıcık ağlatsa da, tükettiğiniz zaman gerçekten son derece yüz güldürücü sonuçlara yol açan soğan suyu, doğal bir antibiyotik olmasının yanı sıra, cilt için şahane bir antiseptik, hücre yenileyici ve saçları kökten uca besleyen mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağı. Üstelik bağışıklık sistemini güçlendirici özellikte, kas ve kalp sağlığı açısından da sayısız yarara sahip bir bitki – ya da sebze de diyebiliriz.

Ünlü herbalist İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki hocalar da, soğan suyunun faydalarından bahseden ve bu konuda pek çok tavsiyeye sahip bir bilir kişilerden.

Soğan Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Kanserden korur : Özellikle kolon kanseri ve meme kanseri hücrelerinin kendi kendileriyle savaşmalarını sağlayan soğan suyu, kansere henüz yakalanmadan önce de vücutta iyi bir anti-kansorejen ajan olarak görev görüyor.
 • Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır: Kalp krizi, inme v.b. kardiyovasküler rahatsızlıkların önlenmesinde hatrı sayılır bir rol oynayan soğan suyu, içerdiği bileşenler sayesinde kasları ve kan damarlarını besliyor, güçlendiriyor. Bolca soğan tüketen mutfak kültürü olan ülkelerde kalp rahatsızlıkları istatistiksel olarak çok daha az görülüyor.
 • Kan Şekerini Dengeler: Diyabet hastalarının diyetine mutlaka dahil etmesi gereken soğan suyu ve soğan çorbası, insülin direnci olan hastalarda kan şekerinin dengede ve kontrol altında, ilaçsız bir şekilde dahi tutulabilmesine yardımcı olur nitelikte.
 • Hazmı Kolaylaştırarak Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir: Bağırsaklardaki yararları bakterileri öldürmeden, bağırsak iltihabına da iyi gelen soğan suyu, kabız, ishal gibi rahatsızlıkların yanı sıra, hazmı kolaylaştırarak gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarının belirtilerinin de hafifletilmesine yardımcı oluyor. Sarımsak gibi mideyi yakmıyor, tam tersine sakinleştiriyor.
 • Sağlam Kemiklere Sahip Olunmasını Sağlar
 • Ödem Söktürücüdür: Vücutta biriken ödemin idrarla atılmasını sağlar. Bolca soğan suyu içilmesi her türlü ödem ve şişkinlik için faydalıdır.
 • Alerjilere İyi Gelir: Ciltteki alerjilerin daha hafif atlatılmasına yardımcı olur. Kızarma, kabarma gibi deri alerjileri soğan suyu sayesinde daha nadir görülür.
 • Bağışıklık Sistemini güçlendirir
 • Kulak İltihabına İyi Gelir: Kulak iltihabı durumunda, kulağınızın içinde bir kaç damla soğan suyu damlatarak, antibiyotik kullanmanıza gerek kalmadan geceleri uyku uyutmayan kulak iltihabını geçirebilirsiniz.
 • Solunum Yolu Hastalıklarına İyi Gelir
 • Uyku Kalitesini Arttırır: Kişinin piskolojisine de iyi gelen soğan suyu, sakinlik, huzur ve dinginlik vererek daha rahat ve kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olur.
 • Göz Sağlığı Açısından Faydalıdır
 • Ağız içi Aftlarına ve Uçuklarına İyi Gelir: Ağız içinize soğan suyu ile gargara yaparak, dil ve damak yaraları, aftlardan kurtulabilirsiniz. Dudak çevresi uçuklarınızı iyileştirebilirsiniz.
 • Kanı Sulandırarak Kan Pıhtılaşmalarının Önüne Geçer
 • Enerji Verir
 • Cinsel Performansa Katkıda Bulunur
 • Beyin Sağlığı için Faydalıdır ve Zekayı Geliştirir
 • Ateşi Düşürür
 • Antioksidan Görevi Görür
 • Menapoz Öncesi Dönemdeki Rahatsızlıkları Hafifletir

 

Soğan Suyunun Cilde Faydaları

 • Cildi Parlatır: A-C ve E vitaminlerinin her birinden bolca barındıran soğan suyu, özellikle de C vitamini bileşeni, cildin parıl parıl parlamasına, daha pürüzsüz, canlı ve nemli görünmesine yardımcı oluyor.
 • Yaşlanmanın Etkilerini Yavaşlatır: E vitaminin etkisiyle, ciltteki kolajen üretimi tetikleniyor ve cildin elastikiyeti artarak yaşlanmanın etkilerine bağlı kırışıklık ve cilt sarkmalarının oluşumu geciktiriliyor.
 • Sivilceleri Geçirmeye Yardımcı Olur: Antimikrobik ve antibakteriyel özellikler barındırıyor olmasının yanı sıra, ödem indirici, anti-enflamatuar faydaları sayesinde soğan suyu, hem iltihaplı sivilcelerin geçirilmesinde hem de kabarık, kızarık ve şişik şeklindeki aknelerin tedavisinde önemli rol oynayan doğal bir sebze. Sivilceler ile savaşırken istikrarlı bir yol izleyerek aknelerine kesin çözüm bulmak isteyenler için sivilcelerin geçmesi için neler yapmalıyız konulu yazımızı tavsiye ediyoruz.
 • Derideki Hiperpigmentasyona İyi Gelerek Koyu Cilt Lekelerinin Geçirilmesinde Yardımcıdır: Soğan suyunu, saf yoğurt ile karıştırarak elde edeceğiniz kür sayesinde, cildinizdeki koyu renkli lekelerden kurtulmanız ve ten renginizi beyazlatmanız dahi mümkün. Cilt lekelerinizi gidermek için doğal kürlere meraklıysanız, cilt lekeleri için maske adlı yazımızdan, daha fazla ev yapımı doğal yüz maskesi tarifine ulaşabilirsiniz.
 • Böcek Isırmaları ve Arı Sokmalarına İyi Gelir: Sivrisinek ısırmasına, örümcek ısırığına, arı sokmasına ve aklınıza gelebilecek bilimum ciltte kabarmalara ve kaşıntıya yol açacak böcek sokmasına karşı soğan suyu gerçekten son derece başarılı bir panzehir. Böcek ısırığı bölgesine, soğanın suyunu bir pamukla ya da ezilmiş soğan cücüğünü bastırırsanız, kaşıntınızın ve cildinizdeki kızarıklığın, kabarıklığın anında geçtiğine şahit olabilirsiniz.
 • Et Benlerinden Kurtulmasını Sağlar: Bazı et benleri ile oynamak sakıncalı da olsa, özellikle ufak boydaki et benlerinizden kurtulmak için benlerin üstüne düzenli bir şekilde 2 ay kadar soğan suyu dökecek olursanız bir süre sonra ortadan kendi kendilerine yok olduklarına şahit olabilirsiniz.

Soğanı ve suyunu besin olarak tüketmeniz dolaylı yoldan cildinize mutlaka fayda sağlayacaktır ancak gözünüzle temas ettirmeden, soğan suyunu cildinize doğrudan ve haricen uygulayacak olursanız, bu doğal mucizenin faydalarından maksimum derecede istifade edebilirsiniz.

Yüzünüzü soğan suyu ile yıkayabilir, temiz bir pamuk yardımıyla cildinize soğan suyunu sürebilir ya da çeşitli cilt bakım kremleri ve yağlar ile soğan suyunu karıştırarak, ev yapımı doğal bir cilt bakım maskesi hazırlayabilirsiniz.

 

Soğan Suyunun Saça Faydaları

 • Saçın Hızlı Uzamasını Sağlar: Amino asitlerde de bulunan sülfürün, özellikle de önemli bir protein olan ve saç uzamasında ciddi katkısı olan keratinin yapı taşı olan mineralleri içerdiği için, saçlarınıza soğan suyu maskesi yaparak, saçlarınızın çok daha güçlü, sağlıklı olmasını sağlayabilir, hızlı bir şekilde uzamasına katkıda bulunabilirsiniz.
 • Kepeğe İyi Gelir: KAfa derisinde kepek oluşumuna yol açan bakterileri öldürecek doğal bir antibakteriyel ve ilhitap giderici olması sebebiyle soğan suyu ile kafa derinize masaj yapmak, kepek sorununu alt etmeniz için yeterli gelebilecek kadar kuvvetli bir ilaçtır.
 • Erken Saç Beyazlamasının Önüne Geçer: Saçlarınız beyazlamaya başladı bile mi? Üzülmeyin geri dönüşü var. Hemen boyaya sarılmanıza gerek yok. Bir miktar kaynatılmış soğan suyunu şampuanınıza katarak saçlarınızı 2 günde bir 3 ay boyunca soğanlı şampuan ile yıkadığınızda beyazlamaya başlayan, griye çalan saç tellerinin mucizevi bir şekilde yok olmaya başladığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.
 • Bitleri Kafadan Uzak Tutar: Özellikle çocuklarda sıklıkla görülse de yetişkinlerde de zaman zaman oluşabilen bit problemi hafif boyuttaysa, saçınızı ve kafa derinizi soğan suyuna buladıktan sonra bir streç film ile sarıp 2 saat bekledikten sonra sık bir tarakla tarayarak hem bitlerden hem de sirkelerden kurtulabilirsiniz.
 • Saç Renginin Korunmasını Sağlar: Yıpranmış saçlar zor boya tutuyor ve özellikle de canlı renkler hemencicik akıp gidiyor ancak boyalı saçlarınıza düzenli olarak soğan suyu saç maskesi uyuglayacak olursanız, hem saçlarınıza hacim kazandırabilir hem de saç boyanızın canlılığını koruyabilirsiniz.

 

Soğanın hem saçlara, hem cilde hem de vücuda sayısız nasıl fayda sağladığını merak ediyorsanız, aşağıdaki tabloda 1 adet orta boy soğanda ne kadar çeşitli vitamin ve mineraller olduğunu görebilirsiniz. Soğanın içerdiği her bir ajan, vücuda, cilde ve saça ayrı ayrı faydalıdır ve soğan suyunu harici olarak kullanabileceğiniz gibi; soğanlı salatalar, soğan çorbaları v.b. besin maddelerini diyetinize dahil ederek de soğan suyunun sayısız faydasından istifade edebilirsiniz.

İçerdikleri Besin Değeri
Enerji 40 Kcal
Karbonhidrat 9.34 g
Protein 1.10 g
Toplam yağ oranı 0.10 g
Kolestrol 0 mg
1.7 g
Vitaminler
Folates 19 µg
Niacin 0.116 mg
Pantothenic acid 0.123 mg
Pyridoxine 0.120 mg
Riboflavin 0.027 mg
Thiamin 0.046 mg
Vitamin A 2 IU
Vitamin C 7.4 mg
Vitamin E 0.02 mg
Mineraller
Sodyum 4 mg 0%
Potasyum 146 mg 3%
Kalsiyum 23 mg 2%
Copper 0.039 mg 4%
Demir 0.0.21 mg 3%
Magnezyum 10 mg 2.5%
Manganese 0.129 mg 5.5%
Phosphorus 29 mg 4%
Çinko 0.17 mg 1.5%

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, soğan suyu tüketmenin ya da yüzünüze, vücudunuza ya da saçınıza soğan suyu sürmenin faydalarını İbrahim Saraçoğlu da teyit ediyor;

Soğan Suyunu Çiğ Soğandan mı Elde Etmek Gerek Yoksa Kaynatılmış Soğan Mı Daha İyi?

Çiğ ya da pişmiş soğan, soğan suyunu çiğden ya da kaynatarak tüketmek farketmeksizin, soğanın sağlığa faydaları tartışmasız ancak pek çok çalışma, içerdiği daha yüksek sülfür bileşenleri sayesinde çiğ soğan suyunun hem cilde hem de saça daha faydalı olduğu yönünde. Suyunu değil de soğanın kendisini doğrudan tüketmek isteyenler için ise uzmanlar soğanın dış kabuğuna yakın bölgesinde sağlığa faydalı vitamin ve minerallerin bolca bulunması sebebiyle, kabuğunun olabildiğince ince bir şekilde soyulmasını tavsiye ediyor. Ancak kabuğu ya da cücüğü farketmeksizin, her daim hem sebzenin kendisini hem de suyunu hayatınızın bir parçası haline getirmeyi ihmal etmeyin! Sağlıklı günler!!

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.