Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Sırasıyla Makyaj Yapma Aşamaları

28.02.2023
984
Sırasıyla Makyaj Yapma Aşamaları

Kusursuz Yüz Makyajı Nasıl Yapılır – Aşama Aşama Sırasıyla Anlatım

Mükemmel bir görünüme sahip olmak için neredeyse günün 1 veya 2 saatini ayna karşısında geçiririz. Kimi zaman doğal cilt bakım kürleri kimi zaman git bakım maskeleri kimi zaman ise kusursuz görmemizi sağlayan makyaj malzemeleriyle oldukça sıkı fıkıyızdır. Sizde nasıl kusursuz ve pürüzsüz bir cilde sahip olabileceğinizi bunun yanında çarpıcı ve iddialı bir makyaj yapabilmenin inceliklerini öğrenmek istiyorsanız bu yazımız tam da sizin için. Makyaj nasıl yapılır makyaj için gerekli olan malzemeler nelerdir, hangi malzemeler yüzün hangi bölgesinde kullanılır gibi pek çok konuya değineceğiz. Kusursuz bir makyaj nasıl yapılır, pürüzsüz porselen gibi bir cilde nasıl sahip olunur, git lekeleri makyaj ile nasıl kapatılır, makyaj ile kontür uygulaması nasıl yapılmalıdır gibi pek çok sorunuzun cevabı bu yazımızda.

Aşağıda sıralayacağımız yöntemler genellikle makyaj yaparken de uyulması gereken sıralamadır. Bu yüzden siz de makyajınızı yaparken bizimle birlikte bu adımları sırasıyla yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer makyaj yapmaya yeni başlıyorsanız bir güzellik mağazasına giderek günlük kullanmaktan zevk alacağınız tonlarda makyaj malzemeleri edinirseniz acemiliğinizi size yakışacak olan renkler ile atabilirsiniz. Profesyonel ellerden çıkmışcasına bir makyaj nasıl yapılır derseniz ilk adım çok pahalı ürünleri tercih etmemekle başlar. Ardından yapacağınız alışverişlerde hem makyaj koleksiyonunuzu genişletecek hem de farklı alternatiflere deneyebileceğiniz türden olacaktır.

 

Kusursuz Bir Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Günlük Kullanıma Uygun Göz Makyajı

Sabah işe veya okula giderken yapabileceğiniz hem pratik hem de günlük olarak kullanabileceğiniz bu göz makyajı ile kıyafetlerinizin uyumu önem taşımaktadır. Genellikle tüm cilt tonunu ve gözü rengine uyan toprak tonları günlük makyaj için oldukça idealdir. Günlük göz makyajı nasıl yapılır merak ediyorsanız ilk adımınızı bir far bazı ile atmalısınız. Bu sayede uygulayacağınız farklı tonlardaki farlar göz kapağınızdan birkaç saat sonra uçup gitmek yerine gün boyunca yerlerinde dururlar ve asla uçmazlar aynı zamanda farları karıştırmak ve uygulamak da far bazından sonra daha kolay olacaktır.

Günlük kullanım için baz uyguladıktan sonra mutlaka açık renkli bir farı tüm göz kapağına yaymalısınız. Göz pınarınızı ve kaş altlarınızı da unutmamalısınız. Ardından toprak tonlarının en açık renklerinden birisi olan örneğin sütlü kahve rengi veya açık kahverengi tonunu tercih edip göz kapağınızın yarısından itibaren dış köşelere doğru uygulayın. Bu işlemi yaparken keskin bir geçiş olmaması için fırçanızla karıştırarak uygulamanız daha doğal bir sonuç elde etmeniz için oldukça önemlidir. Bu adımdan sonrasını dilerseniz daha koyu bir kahve tonu ile yalnızca dış köşelerden geçerek tamamlayabilir ya da bu haliyle de kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra geçilecek adım ise eyeliner uygulamasıdır.

 

basit göz makyajı nasıl yapılır

 

Eyeliner uygularken günlük olarak tercih edeceğiniz kalınlık oldukça ince ve yalnızca kirpik diplerine de görünebilecek kadar olmalıdır. Aksi halde daha kalın ve çok uzun kuyruklu eyelinerlar günlük kullanım için uygun olmayıp daha özel ve gece makyajını uygun olan türlerdendir. Günlük kullanıma uygun olan eyeliner rengi genellikle kahverengi veya lacivert olarak tercih edilir.

Eyeliner satın alırken dikkat edilecek unsurlardan bir tanesi hızlı kuruyan ve mat yapıya sahip bir bitişi sahip olmasıdır. Aksi halde uzun süre kurumayan eyelinerlar göz kapağınıza bul aşarak makyajınızın bozulmasını sağlayacak ve daha fazla vaktinizi çalacaktır. Eyeliner sürmeye yeni başlayanlar için ilk başta üst kirpik dibinden başlayarak göz bitimine kadar incecik bir hat çizilir ve ardından gözler açıkken hafifçe bir kuyruk ile eyeliner bitimi birleştirilir. Daha pratik uygulamalar için likit formda eyelinerlar yerine jel formda eyelinerlar tercih edilebilir.

 

eyeliner nasıl uygulanır

 

Pek çok profesyonelin de zaman zaman yapabileceği hatalardan bir tanesi olan eyeliner hataları yüzünden tüm göz makyajını da tamamen silmenize gerek yoktur. Bunun yerine ucu pamuklu makyaj düzeltme çubuklar ile yanlış yaptınız kısmı hafifçe silip ardından yeniden düzeltebilirsiniz. Göz makyajını bitirmeden önce son olarak kirpiklerinize uygulayacağınız istediğiniz renkte bir rimel ile şahane bakışlara sahip olabilirsiniz. Rimel nasıl sürülür sorusuna cevaben yapılacak ilk adım bir aynayı alıp hafifçe aşağıdan tutup aşağıdaki aynaya bakarak rimeli uygulamaktır bu sayede kirpiklerinize uyguladığınız rimel göz kapakların ise bulaşma ve daha profesyonel bir sonuç alabilirsiniz.

 

 

Özel Günlerde Kullanıma Uygun Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Düğün, nişan, parti, balo veya daha farklı bir özel gün için yapacağınız göz makyajı elbette ki sıradan bir gün yaptığımız makyajla aynı olamaz. Özel gün için seçilecek kıyafetin tonu ile paralel olacak olan göz makyajınız için daha fazla ışıltı ve daha fazla dikkat çekici tonlar tercih edilebilir. Tıpkı günlük yaptığımız makyajda olduğu gibi ilk adım far bazı kullanmak olacaktır. Bunun ardından uygulanacak olan far ışıltılı en açık renk farlarınızdan birisidir. Dilerseniz bunun yerine bir aydınlatıcı da kullanabilirsiniz. Ardından giyeceğiniz kıyafetin tonlarında bir far ile tüm göz kapağı kaplanır ve yine dikkat çekici aydınlatıcı tarzdaki ışıltılı bir far ile son dokunuşu tam göz kapağınızın ortasındaki kısma fırçanız ile karıştırarak uygulanır. Özel günlerde kullanacağınız eyelinerın kalınlığını kendi göz yapınıza göre belirleyebilirsiniz. Şöyle ki bazı kişilerin gözkapakları kalın eyeliner uygulamalarına pek fazla izin vermez veya bunun aksine bazı kişilerin ise göz şekli daha kalın eyelinerlar için oldukça müsaittir.

 

düğün göz makyajı

 

Takma kirpik varmışçasına kirpiklerini dolgun ve hacimli gösterecek rimel uygulamaları için mutlaka elinizin pratiklik kazanmış olması gerekmektedir. Fakat elbetteki makyaja yeni başlayanlar için de birbirinden güzel alternatif maskaralar bulunmaktadır. Tıpkı far uygulamalarında olduğu gibi kirpikler içinde üretilen kirpik bazları bulunmaktadır. Genellikle maskara ile birlikte satılan bu ürünler rimel sürer gibi tüm kirpiklere uygulanır ve beyaz bir renge sahiptir. 5 dakika kadar beklendikten sonra ideal kıvam alan rimel bazı sonrasında renkli rimel uygulamasına geçilebilir. Bu sayede kirpikleriniz hem daha hacimli hem de daha gür görünecektir. Kirpiklerinizin yapış yapış olmaması ve toplanmaması için kirpik uçlarından değil kirpik köklerinden başlanarak uygulanması gerekmektedir.

 

rimel nasıl sürülür

 

 

Göz Altı Morlukları Nasıl Kapatılır?

Göz makyajını da bitirdikten sonra sırada yapılacak olan işlem gözaltındaki koyu halkaları veya gözaltı morluklarını kapatmak olacaktır. Bazı insanlarda genetik olan bazılarında ise sigara, alkol veya uykusuzluk probleminden kaynaklanan bu koyu renkli halkalar kapatıcılar veya kapatıcı paletleri ile kolaylıkla kapatılabilir. Bu sayede pürüzsüz bir göz çevresine kavuşabilir ve göz makyajınızı daha belirgin ve daha güzel gösterebilirsiniz. Kendi cilt tonunuzdan yalnızca bir renk koyu ton alacağınız kapatıcıyı göz altlarınızda v harfi çizermiş gibi uygulayın ve ardından isterseniz ıslak bir sünger isterseniz de yüzük parmağınızın ucu ile tampon hareketlerle uygulayabilirsiniz. Bu sayede hem uyguladığınız kapatıcı daha uzun süre kalıcı olacaktır hem de ardından uygulayacağınız transparan pudra sayesinde cilt tonunuz ile bütünleşerektir. Fakat yalnızca bir kapatıcı ile kapatılmayacak kadar yoğun gözaltı morluklarına sahipseniz içerisinde beş farklı tonda kapatıcı bulundurulan bir kapatıcı paletiyle de bu işlemi yapabilirsiniz. İçerisindeki beş farklı alternatif ile gözaltındaki kızarıklıkları, morlukları veya lekeleri kapatabilmeniz mümkündür.

 

göz altı kapatıcısı concealer nasıl uygulanır

 

 

Kusursuz Bir Ten Makyajı Nasıl Yapılır?

Fondöten Uygularken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Pürüzsüz bir makyaj nasıl yapılır? Öncelikle göz altlarınızda da uygulayabileceğiniz bir kapatıcı ile yüzünüzde bulunan sivilce lekesi, güneş lekesi, yeni çıkmakta olan sivilceler ve benlerin üzeri kapatılır. Bu işlemin ardından yüzünüze uygulayacağınız oldukça kalıcı, ciltte sabitlenebilecek ve mutlaka daha önce deneyimlediğiniz bir fondöten ile cildinize kalıcı bir fondöten uygulaması yapılır. Kusursuz bir görünüm elde etmek istiyorsanız fondöteni bir sünger ile değil fırça ile uygulamanız gerekmektedir. Fırça ile yapılacak olan fondöten uygulaması aşağı yukarı hareketler ile değil bas çek hareketler ile yapılmalıdır. Bu sayede fondöten yüzeysel olarak uygulamanın dışında tamamen cilde yedirilerek uygulanacağından daha uzun süre kalıcı olur ve daha doğal bir bitiş sağlanır. Tüm bu işlemlerin ardından ciltte gölgelendirme ve aydınlatma işlemine geçilmelidir.

 

fondöten uygularken nelere dikkat etmeli

 

 

Gölgelendirme Nasıl Yapılmalıdır?

Son dönemlerin en popüler makyaj hilelerinden birisi olan gölgelendirme işlemi oldukça zevklidir. Gölgelendirme yüzünüzün gizlemek istediğiniz veya kapatmak istediğiniz bölgelerin üzerinde uygulanan bir işlemdir. Örneğin burnunuzu daraltabilir, elmacık kemiklerimizi daha çıkık gösterebilir, alnınızı daraltabilir veya saç çizginizi daha öne çekebilirsiniz. Gölgelendirme işlemiyle gizlemek istediğiniz kısımları kapatmanız mümkündür. Gölgelendirme hem krem formda hem de toz formda olan koyu renkli kozmetik ürünleri ile yapılmaktadır. Her iki formdaki ürün içinde farklı uygulama araçları bulunmaktadır. Toz formdaki ürünler yalnızca fırça yapılı uygulama araçları ile uygulanırken kremsi formdaki gölgelendirme için hem sünger hem de fırçaları tercih edebilirsiniz.

 

yüz kontürü nasıl yapılır

 

 

Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Gölgelendirmenin aksine aydınlatma işlemi yaparken cildin beğenilen veya yüksek yerleri ışıltı verilerek aydınlatırlar. Dikkat edilmesi gereken kısım ise piyasada bulunan kötü kaliteli aydınlatıcıların çoğunda aydınlatıcı küçük pigmentler yerine simler kullanılmasıdır. Bu tarz da kullanılan ürünler makyajınızı güzel göstermenin yerine oldukça amatör göstereceği için titizlikle yaptığınız makyaj hoş görünmeyecektir. Bu anlamda aydınlatıcı almak isteyen kişilerin mutlaka ellerinde veya elmacık kemiklerin üzerinde deneme yapmalarını tavsiye ediyoruz. Pek çok renkte aydınlatıcının bulunduğunu ve her cilt tonunu uygun farklı alternatifler üretildiğini biliyor muydunuz? Fakat genellikle şampanya rengi veya altın pembe karışık renkteki aydınlatıcılar kullanılmaktadır.

En güzel hangi renk aydınlatıcı ile makyaj nasıl yapılır derseniz de mutlaka bir aydınlatıcı fırçası edinmeli ve şampanya renginin klasik güzelliğinden de vazgeçmemelisiniz. Aydınlatıcıları yüzünüzün dikkat çekici ve beğendiğiniz kısımlarına uygulayabilirsiniz. Örneğin burnunuzu daha kalkık ve daha küçük göstermek için burun ucu ile burun kemiği üzerine incecik bir hat çizerek uygulayabilirsiniz. Elmacık kemiklerinizi daha iri ve daha güzel göstermek için de çok hafif bir uygulama ile bu kısımları da aydınlatabilirsiniz. Dudaklarınızı daha dolgun ve güzel göstermek için dudağınızın M harfi şeklinde olan kısmının hemen üzerine uygulayabilir, çenenize ve kaş aranıza da aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.

 

aydınlatıcı nasıl sürülür

 

 

Makyaj Yaparken Hangi Pudralar Uygulanmalıdır?

Makyaj nasıl yapılır sorunun cevaplarından belki de en önemli kısmı pudralardır. Pek çok farklı yapıda bulunan pudralar farklı bölgelerde farklı etkiler yaratır. Pudralardan bahsederken ilk olarak renkli pudralara değinmek istiyoruz. Renkli pudralar genellikle günlük kullanım için uygundur. Renkli nemlendiriciler ile eşitsizlikleri dengelenirken elde edilen bu berrak görüntüyü sabitlemek ve bu tonu daha düzgün göstermek için tercih edilen renkli pudralar kişinin kendi renk tonu ile birebir aynı olmalıdır. Aksi halde koyu renkli seçilen pudralar cildi kirli göstereceği gibi açık renkli seçilen pudralar ise cildi aşırı yapay göstermektedir.

 

hangi pudra yüzün neresine uygulanır

 

Renkli pudraların dışında tercih edebileceğiniz bir de transparan pudralar bulunmaktadır. Transparan pudralar ilk bakışta beyaz gibi görünseler de cilde uygulandığında cilt ile bütünleşir ve doğal bir görünüm sağlar. Transparan pudralar diğer pudraların yanı sıra bir de yapılan makyajın sabitlenmesi ile daha mat bir görünüm elde etmesi için tercih edilir. Transparan pudraları için herhangi bir renk seçeneği bulunmamaktadır. Hem tüm yüze uygulanabilir hem de gözaltı kapatıcılarının uzun süre dayanıklılığını artırabilmek için gözaltına da kapatıcı üzerine uygulandığında gün boyu kalıcılık elde edilir. Her ne kadar yalnızca yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin pudra kullanması gerektiğine inanılsa da aslında tüm ciltler için uygundur. Transparan pudralar genellikle ürünün içinden çıkan kendi sünger aplikatörü ile veya sık kıllı tok bir makyaj fırçası ile uygulanır.

 

 

Allık Nasıl Sürülür?

Geçmişten günümüze gelen en bilinen doğal güzellik sırlarından birisi olan allıklar her geçen gün popüleritesini artırmakta. Günümüzde pek çok farklı tonda üretilen allıklar krem veya toz formda bulunmaktadır. Toz formda üretilen allıklar genellikle sıkıştırılmış olarak yani preslenmiş bir halde satılmaktadır. Allıklar genellikle açılı allık fırçası ile veya mecbur kalındığı hallerde ince bir pudra fırçası ile de uygulanabilir. Genellikle tam elmacık kemiği üzerine değil de elmacık kemiğinin altındaki boşluk kısmına kulak hizasından elmacık kemiği bitimine değin uygulanır. Yapılan makyaj ile uygun tonlarda seçilen allık hem çok şirin hem de çok kadınsı görünmenizi sağlayacak vazgeçilmez bir makyaj ürünüdür. Kimi zaman çok fazla allık uyguladığınızı fark edersiniz bu gibi durumlar da yapacağınız işlem allığınızın üzerinden ince bir transparan pudra ile geçmektir. Bu sayede uyguladığınız allık miktarını biraz daha azaltabilir ve hatanızı telafi edebilirsiniz.

 

allık nasıl uygulanmalıdır - yanaklara ve elmacık kemiklerine

 

 

Ruj Nasıl Uygulanmalıdır?

Cilt makyajınız da bittiğine göre güzelliği 12’den vurmak için gerekli olan son makyaj malzemesi rujlardan ve dudak makyajı nasıl yapılır konusundan bahsetmek istiyoruz. Günümüzde oldukça fazla çeşidi bulunan rujlar elbette ki alıcısı için oldukça kafa karıştırıcıdır. Son zamanlarda diğer ruj çeşitlerine göre birazcık daha popüler olan likit mat rujlardan bahsetmek istiyoruz. Genellikle 7-10 ml arasında ambalajlanan bu rujlar 40 ile 200 TL arasında değişmektedir. Uygulandığı sırada sıvı olan fakat 2 dakika kadar sonra matlaşan ve dudak ile bütünleşen bu rujlar uzun süre kalıcılık da vaad etmektedir. Bunun dışında makyajınızı saten bitişli, mat bitişli veya da parlak bitişli bir ruj ile de tamamlayabilirsiniz.

Makyajınızda gözelerinizi ön plana çıkarmak istediğinizde genellikle dikkat çekmeyen ve daha doğal duran mat rujları tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi halde hem gözlerinizi hem de dudaklarınızı ön plana çıkaran bir makyaj oldukça eski bir makyaj trendidir ve günümüzde tercih edilmemektedir. Rujunuzun kalıcılığını arttırmak isterseniz ruj uygulamasından önce rujunuz ile aynı tonda bir dudak kalemi ile hem dudak çevrenizi hem de dudaklarınızı boyayabilirsiniz. Ardından süreceğiniz ruj bu sayede en az iki saat daha kalıcı olacaktır. İstediğiniz tonda bir rujunuz var fakat mat değilse ruju uygulayın ve üzerine bir kat peçete örttükten sonra pudra ile bu peçe üzerinden bir defa geçin. Peçeteyi kaldırdığınızda kendi rujunuzdan elde ettiğiniz mat ruju göreceksiniz. Bu işlemi tüm renk rujlarınız için de kullanabilirsiniz.

 

ruj nasıl sürülür

 

Tüm gözleri üzerinizde toplayacak bir makyaj nasıl yapılır adım adım anlattık. Sıralamasına da dikkat etmek kaydı ile siz de harika bir makyaj uygulaması yapabilirsiniz. Kusursuz görünecek bir ten makyajı nasıl yapılır artık biliyorsunuz. Pek çok kişi makyaj fırçalarına sahip olmadan da harika makyaj uygulamaları yapmaktadır. Fondöten ve kremleri elleriniz ile far ve kapatıcıları da parmaklarınız ile uygulayabilirsiniz. Çünkü artık siz de makyaj nasıl yapılır çok iyi biliyorsunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.