Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Silverdin Yanık Kremi Nedir Ne İşe Yarar

28.02.2023
3.775
Silverdin Yanık Kremi Nedir Ne İşe Yarar

Yanık ve yaraların tedavisinde olarak kullanılan bir merhem olan Silverdin krem; gümüş sülaziadin içerikli, etkili bir yanık kremidir. Özellikle güneş yanıklarının tedavisinde sıklıkla başvurulan Silverdin krem; Silverdin ve Silverdin plus olmak üzere, içerdiği etken maddenin yoğunluğuna göre iki çeşit olarak hemen tüm eczanelerde satılmaktadır.

silverdin krem nedir ne işe yarar nasıl kullanılır

Silverin Krem; 40 grmlık tüplerde ya da 400 grmlık kavanozlarda satılan gümüş sülfadiazin içerikli ; ciltte oluşan yara ve yanık durumlarında bakteri enfeksiyonlarının önlenmesini sağlayarak, yara ve yanığın iltihaplanmasının önüne geçerek cilt tahribatının iyileşmesine yardımcı, piyasada en çok satan ve kullanıcıların en iyi geri bildirimde bulundukları yanık kremidir.

Deniz tatili sonrası ya da havuzda geçirilen bir günden sonra vücutta oluşan orta ve hafif şiddetli güneş yanıklarının tedavisinde en çok kullanılan Silverdin krem; kullanım sonrasında ciltte siyah boyaya benzer bir kalıntı oluşturabilir ve yeniden uygulamadan önce cildin duru ve serin su ile yıkanarak tahriş etmeden kurulanması gerekmektedir.

BONUS BİLGİ: Yanık ve yaralarınızı Silverdin pomad ile tedavi ettikten sonra, vücudunuzda ve yüzünüzde iz kalmaması için yanık ve yara izi giderici, hücre yenileyici Madecassol krem kullanabilirsiniz.

Silverdin Krem Ne İşe Yarar?

Silverdin yara ve yanık merhemi; içeriğindeki etken madde sayesinde, cilt dokusunda yüzeysel olarak oluşan yaralanmalar ve yanıkların, dış etkenler sebebiyle bakteri enfeksiyonu üretmelerinin önüne geçerek, ciltte oluşan travmanın iltihap kapmadan iyileşmesini sağlayan bir merhemdir.  İçeriğinde lidokain olmamasına rağmen yanık bölgeyi nemlendirme, gerilen derinin yumuşaması ve dolayısıyla duyulan ağrı ve sızının da hafifletilmesinde rol aldığı düşünülmektedir. Yanık ve yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Çocuklu, çocuksuz her evin ilk yardım çantasında ve ecza dolabınında bulundurulması gereken, cilt için pek çok faydası ve geniş yelpazede kullanım alanı olan bir yanık kremidir.

Ne İçin Kullanılır?

Kullanım alanları çok geniş olmakla birlikte, Silverdin yanık merheminin en çok kullanıldığı durumlar şunlardır;

 • Güneş yanıkları
 • Havuz ve Deniz yanıkları
 • Kaynak su ile haşlanmalardan kaynaklanan deri yanıkları
 • Yatak yaralarının enfeksiyon kapmaması amacıyla
 • Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon gibi uygulamalardan sonra deri üstünde oluşan hafif yanıkların tedavisinde
 • Ütü ve çaydanlık yanığında
 • Buhar yanığı

Nasıl Kullanılır?

Vücudunuzda, cildinizde çeşitli sebeplerden oluşan açık yaralara ve yanıklara, doğrudan uygulama yaparak kullanabileceğiniz Silverdin kremi, ciltte tahriş olan bölgeye tamamen temas edecek ölçüde kullanmanız ve ince bir tabaka halinde sürmeniz yeterli gelecektir. Gereğinden fazla Silverdin kullanmanız, yanıklarınızın daha hızlı iyileşmesini sağlamayacaktır.

Yüze Sürülür mü?

Silverdin kremi, yüzünüzde oluşan yara ve yanıkların tedavisi ve enfekte olmaması için de kullanabilirsiniz.

Sivilce İzlerine İyi Gelir mi?

Sivilce lekelerine iyi geldiğine dair herhangi bir bilgi ya da geri bildirim yoktur. Sadece iltihap oluşumunun önüne geçtiği için, koparılan ve patlatılan sivilceler üzerinde kullanılması düşünülebilir ancak iz giderici olarak sivilce izi geçiren kremler yazımızdaki ürünler tercih etmenizi öneriyoruz.

Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Kullanımı

Gebelikte ve laktasyon döneminde kullanımına dair herhangi bir çalışma olmadığından, yararları ve zararlarının birbirine oranı belirlenmemiştir. Gerekli durumlarda, hekiminize danışarak, önerisi doğrultusunda güvenle kullanabilirsiniz.

Bebeklerde Kullanımı Uygun Mudur?

Silverdin krem extradan hassas ciltli ve alerjik bünyeye sahip olmayan bebek ve çocuklarda da yanık durumlarında güvenle kullanılabilecek bir merhem olmakla beraber, çocuklarınızın cildine herhangi bir ürün uygulamadan önce çocuk doktoruna danışmalısınız.

Yan Etkiler Var mıdır?

Solunum ve dolaşım ile ilgili hemen her ilaçta ve merhemde görülebilecek yan etkiler dışında ciddi bir yan etkisi bulunmayan silverdin yanık merhemi, bazı durumlarda, ciltte yanma, iğne gibi batma, aşırı kaşıntı, kızarma, kabarma, döküntü gibi durumlara yol açabilir. Çoğu kez alerjiye sebep olmaz.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Yanıklardan kaynaklı sızıyı kısa sürede hafifleten Silverdin merhemin yanıkları ve yaralara etki etme ve geçirme süresi, ciltteki travmanın boyutu ile doğrudan alakalıdır ancak orta düzeydeki yanıklar için çoğu kez 2 günlük kullanım, şiddetli etkilerin tamamen ortadan kalkması için gereken süredir.

Yanık İzini Geçirir mi?

Yanmalardan kaynaklanan açık yara, kabarma ve su toplaması durumlarında bakterilerin oluşumunu engelleyerek yaranın enfekte olmamasını sağlayan ve iyileşme sürecine katkıda bulunan Silverdin yanık kreminin, yanık izlerini geçirmek üstünde doğrudan bir etkisi yoktur. Yanık izlerinin tedavisi için, ciltteki hücreleri onarıcı, deriyi yenileyici özellikte bir krem kullanılması daha uygun olacaktır. Yanık izi kalmaması için krem önerileri sayfamızdan ilgili tavsiyelerimize ulaşabilirsiniz.

Silverdin Krem Muadilleri;

Etken madde olarak bire bir aynı içeriğe sahip olmadıkları için muadil denilemese de Silverdin Krem’e alternatif ya da yanık tedavisinde tamamlayıcı olarak kullanılabilecek diğer merhemler arasında;

 • Anestol Pomad: Yanıkların sebep olduğu ağrı, sızı ve yanma hissini geçici ve bölgesel olarak geçiren, lidokain içerikli kremler gurubundaki uyuşturucu kremler kategorisinde yanık tedavisinde yer bulan bir kremdir
 • Bepanthen Krem: Cildin onarılıarak yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandıran bir kremdir.
 • Hametan Krem
 • Sildazin Krem
 • Fito Krem

gibi isimleri sayabiliriz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.