Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Sığır Dili Otu Nasıl Kullanılır ? Sığır Dili Otu Faydaları

28.02.2023
2.913
Sığır Dili Otu Nasıl Kullanılır ? Sığır Dili Otu Faydaları

Sığır Dili Otu Nasıl Kullanılır ? Sığır Dili Otu Faydaları

Sığır Dili Otu bir başka adı da  sığır kuyruğu otudur. Bu ot her yerde yetişebilir ; yol kenarında , toprağı ellenmemiş , ekilmemiş yerlerde çıkar. Sağlık ve boya sektöründe kullanılır. Kökünde olan kırmızı renkteki yerler , boya renk vermek amacıyla kullanılır.

Sığır Dili Otu çiçek gövdeleri dik ve yünümsü tüylerle kaplıdır. Yapraklar gövdenin alt kısımlarında rozet halinde dizilmiş olup, yünümsü tüylüdür. Çiçeği gövdenin ucunda sık yada seyrek biçimde salkım olarak toplanırlar. Çiçeklerin çanak ve taç yaprakları beşer parçalıdır. Meyveleri yuvarlak şekillerde ve çok tohumludur.

Bu çiçek içerisinde glikozit ve uçucu yağ bulundurduğu için balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Bitkinin yaprakları terletici, balgam sökücü ve idrar arttırıcı olarak kullanılır. Türkiye, sığır dili türleri bakımından çok zenginliğe sahiptir. Yaklaşık olarak 200 tür bulunmaktadır.

Sığır Dili Otu Nasıl Kullanılır ? Sığır Dili Otu Faydaları

Sığır Dili Otu Faydaları

 1. İltihaplı yara , hafif açık yaraların tedavisinde kullanılır.
 2. Ayak da oluşan ödem gibi şişliklerin dinmesi için kullanılır.
 3. Bu otun kök kısımları yaraların iyileşmesinde büyük rol oynar.
 4. Balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı özelliğine sahiptir.
 5.  Yılan sokmalarına ve zehrine iyi gelir , merhem  kıvamına getirilerek kullanılır.
 6. Herhangi vahşi bir hayvanın ısırması ya da zehirlenme gibi durumlarda sığırdili otunun yapraklarından bir miktar yemek zehri ortadan kaldırabilir niteliktedir.
 7. Ciltteki egzama ve cilt çatlaklarının giderilmesinde yardımcı olabilir.

Sığır Dili Otunun Diğer İsimleri

Sığır dili otunun halk arasında bir çok farklı ismi mevcuttur.  Hıyar otu, neşe otu, zembil çiçeği, mavi çiçek, çoban çedenesi ve turşu otu, sığır kuyruğu, hodan otu gibi birbirinden değişik ve ilginç adlarla , yörelere göre değişen bir isime sahiptir. Halk arasında anılan bu bitki birçok hastalığa tedavi olarak kullanılabilmektedir.

Sığır Dili Otu Nasıl Kullanılır ? Sığır Dili Otu Faydaları

Sığır Dili Otu Kullanımı Nasıldır ?

 1. İdrar söktürme gibi rahatsızlıklar için: bir su bardağı kaynamış suya 4-5 gram atılıp demlenmeye bırakılır.
 2. Bronşit ve nezle gibi hastalıklar için: 1 litre suya bu ot atılır ve yarım saat boyunca gözlenir. Günde iki kere içmek yaşamınızı kolaylaştıracaktır.
 3. Taze yapraklarıyla işlem yapıldığında ise yapraklar sıkılır, kilermeni ile karıştırılır ve içilirse hafakanları giderir. Aynı zamanda konuşamama rahatsızlıklarına da bir çözümdür.
 4. Çocukların ağız içi iltihaplanması için kullanılan bu ot, otunyakılması ve elde edilen külü kullanmakla meşhur bir konumda yerini almıştır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Gülçin dedi ki:

  En alttaki resim sığır dili değil. Hodan çiçeği.