Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Sezeryan Doğum Dikişleri Ne Zaman İyileşir?

Sezeryan Doğum Dikişleri Ne Zaman İyileşir?

sezeryan sonrası ameliyat dikişleri ne zaman nasıl iyileşir

Sezeryanla doğum sonrası, dikişlerinin bir türlü iyileşmemesinden, aylar sonrasında bile hala acı, ağrı, sızlama ve kaşıntı hissediyor olmaktan şikayetçi pek çok hanımın sorduğu soru “Sezeryan dikişleri ne zaman iyileşir?” Bu sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte, doğru yöntemler ve iyileşme uygulamaları sonucunda sezeryanla doğum sonrası ameliyat dikişlerinin en çabuk şekilde iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Sezeryan Dikişleri Ne Zaman İyileşir?

Doğru yöntemler ve uygulamalar sayesinde, sezeryan dikişlerinin ağrısı 3 gün ila 1 hafta arası bir süreçte tamamen geçecek, yaranın tamamiyle kapanması için ise sadece bir kaç hafta yeterli olacaktır..

Sezaryen dikişleri çoğunlukla bir kaç hafta içerisinde kendi kendine kaynayan ve dikiş alınmasını gerektirmeyen, estetik dikiş ipleri ile gerçekleştirir ve iyileşme süreci de genelde son derece hızlıdır ama durum her zaman bu olmayabiliyor ne yazık ki..

Sezeryanla doğum bir ameliyat şekli olduğundan, bikini çizgisinden oluşturan bir kesi hattı boyunca, doğum sonrası bir dikiş iziniz oluşmuş olacak. Yaranız tamamen kapandıktan sonra vücudunuzda ameliyat izi kalmasın istiyorsanız; Contractubex v.b bir yara izi giderici krem kullanmayı düşünebilirsiniz ancak dikişlerin ne kadar sürede iyileşeceğini merak eden hanımların öncelikli problemleri genelde izi değil, yaranın ve kesi hattının ta kendisi. Özellikle 2. ve daha sonraki doğumlarda, aynı bölgeden kesi oluşturulduğu için dikişlerin kaynaması ve iyileşmesi daha uzun zaman alabiliyor ve kişilerin şikayetleri artıyor.

Sezeryan sonrası en sık duyulan şikayetler ise; ameliyatın üstünden aylar geçmiş olmasına rağmen, doğum kesi hattındaki dikişlerde hala ağrı, acı, sızlama, kaşıntı gibi şikayetlerin sıklıkla oluşması. Bu şikayetlerin tamamen ortadan kalkması ise kişiden kişiye değişmekle beraber, alacağınız bir kaç önlem sayesinde şüphesiz ki en hızlı şekilde gerçekleşecektir.

Yara iyileşmesi sürecini hızlandıran, enfeksiyon durumlarının önüne geçen, kan akışını arttıran bir takım önlemlerle ameliyat dikişlerinizin eziyetinden en kısa sürede kurtulabilir, yeni doğum yapmış bir annenin streslerine bir yenisinin eklenmemesini sağlayabilirsiniz.

Sezaryen Dikişlerinin Çabuk İyileşmesi için Etkili Öneriler

  • Doğum sonrası en kısa sürede ayağa kalkarak yeterli miktarda yürümelisiniz. Dikişlerinizi patlatacak kadar kendinizi zorlamamalı, oturup kalkarken ağırlık merkezinizi dikişlerinize vermemeli ya da ilk haftalar bebeğiniz dışında bir cismi kaldırmamalısınız ancak hafif egzersizler ve özellikle de yürüyüş sezeryan dikişlerinizin hızlıca iyileşmesine yardımcı olacaktır.
  • Sigaradan uzak durun. Yeni doğum yapmış ve emziren bir annenin sigara ile ne işi olur ki zaten diyenleriniz olabilir ama gerçekte durum hiç de böyle değil. Doğru ya da yanlış binlerce anne adayı ve yeni anne, gebelik sırasında ve doğum sonrasında sigara kullanımına devam ediyor ancak sigara içmek, kan akışını bozduğundan ve hücre yenilenmesini geciktirdiğinden, ameliyat dikişlerinin son derece geç kaynamasına, bir türlü iyileşememesine ve yara izlerinin çok kalmasına neden olur. Madecassol yara izi kremi gibi bir ürün kullanarak dikiş izleriniz görünümünü azaltabilirsiniz ama erken dönemde ağrılarınızın geçmesi için en iyi yol sigaradan tamamen uzak durmaktır.
  • Bolca sıvı özellikle de su tüketin. Hem anne sütünün artmasına yardımcı olacak hem de yaralarınızın daha çabuk iyileşmesine katkıka bulunacaktır.
  • Genital bölge temizliğinize dikkat edin; genital bölgenizden uzayarak dikiş hattı ile temas eden tüyler, yaranızın iltihap kapmasına sebep olabilir ya da en iyi ihtimalle yara iyileşmesini geciktirir.
  • Karnınızda sarkıklık var ise korse kullanınız böylece abdominal bölgedeki fazla derinin sezeryan dikişinin üstüne düşmesini engelleyerek, mantar ve dolayısıyla kaşıntı hissiyatını ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Yaranıza doktorunuzun önerdiği bir merhem varsa, düzenli olarak ve disiplinli bir şekilde kreminizi uygulayın.

Sezeryanla Doğum Sonrası Ameliyat Dikiş Hattında İltihaplanma

Yeterli önlemler alınmadığında, dikiş hatıtnızda enfeksiyon oluşabilir. Sezeryan dikişlerinde iltihap belirtileri olarak; sezaryen dikişlerinizden yoğun bir koku geliyorsa, dikiş hattında ciddi bir acı ve ağrı ve hatta yanma varsa, koyu kıvamda sarımtrak bir sıvının eşlik ettiği bir rahatsızlığınız varsa, doktorunuzdan sizin için antibiyotik kremler reçete etmesini isteyebilirsiniz ancak emzirme döneminde olduğunuzu varsayacak olursak, harici olarak da kullanılıyor olsa, hiç bir kremi kendi kararınız ile dikişleriniz üzerine uygulamayınız.

Sezeryanla doğumun bir ameliyat olduğunu ve en iyi şekilde iyileşme gösteren hastada bile, hassasiyetlerin, dikiş hattındaki ve göbeğe doğru kısımdaki uyuşukluk benzeri hissin, fazla soğuk ve sıcak ile temas durumunda sızlamanın ve ağır kaldırma sırasında acı duymanın ortalama olarak 6 ay boyunca normal kabul edildiğini bilmeli, sakin olmalı ve paniğe kapılmadan iyileşmek için gerekenleri uygulamalısınız.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.