Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Sararmış brokoli yenir mi ?

Sararmış brokoli yenir mi ?

Sararmış brokoli yenir mi ?

Sararmış brokoli yenir mi yenmez mi sorusu biraz aklı kurcalıyor. Özellikle brokolinin tam mevsimi ve zamanıyken vitamin ve şifa dolusu bu besini tüketmeliyiz. Manav , market ve ya pazardan yemyeşil taptaze görünür ve alırız. Hemen tüketmeyip bir kaç gün bekletince brokolinin o güzel yeşil rengi sarıya dönmeye başlar. Soluk bir renk alma haline bürünür. Bu rengi gören bizler acaba bozuldu mu , pişirsem tadı kötü olur mu gibi soruların içerisinde buluruz kendimizi.

Öncelikle her sebze ve meyvede olduğu gibi her şeyi mevsiminde ve taze olarak harcamaya özen gösterilmelidir. Zira sebze ve meyveler bir zaman beklediğinde hele ki uygun olmayan şartlarda bekletildiğinde küflenmeler, sararmalar ve bozulmalar alana gelebilir. Bunun önüne geçmek ve yenilen sebzeden gereken tüm vitamin ve mineralleri almak için taze olarak ve zamanında harcanması gerekmektedir.

Brokoli nasıl saklanmalıdır ?

Brokoli buzdolabında başka bir deyişle 2-8 derece hudutları içinde buzdolabını sebzelik kısmında saklanması gerekmektedir. Tüm bu gizleme şartları uygun olsa dahi 1 haftayı geçen gizleme vaktinde sararmalar alana getirir ve sonrasında ise eriyerek bozulmalar alana getirebilir. Bu vaziyeti hem gözlemleyerek hem de kokudan kavrayabilirsiniz. Ayrıca sıcak veya rutubetli bir etrafta saklanan brokoli 2-3 gün içerisinde sararak bozulmaya başlayacaktır.

Sararmış brokoli zararlı mı ?

Sararmış brokoli yenir fakat tüketmeden önce ;  erime veya kötü bir koku yoksa brokoliyi tüketebilirsiniz. Ayrıca brokoli ilk alındığı gibi taze ve fresh olmadığı için yaşanan sararma olayları vitamin kaybına yol açar. Brokoli besinin den olması gerektiği kadar yeterli vitamini almış olmazsınız. Sadece yemek için yemiş olursunuz. Brokoli sadece salata ve çorbası ile bilinir. Fakat aslında herkes tarafından bilinmeyen harika bir yemek tarifi vardır. Bunu sizinle yazımızın sonunda paylaşacağız.

Sararmış brokoli zararlı değildir, tüketilebilir fakat vitamin değerini çoğunu kaybetmiş olur. Salatası sarardığı için görünüş bakımından güzel gözükmeyeceğinden fazla haşlamadan çok az kalan vitaminlerini öldürmeden çorbasını yapabilirsiniz sararmış brokolinin ince ince doğrayıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Sararmış brokoli yenir mi ?

Brokoli taze olarak tüketilirse ne gibi faydaları vardır?

  1. Kansere karşı koruyucudur.
  2. Sindirimi kolaylaştırır.
  3. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  4. Göz sağlığını korur.
  5. Kan hücrelerinin yapımına destek olur ve kansızlığı önler.
  6. Cilt sağlığını korur ve daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  7. Kan şekerini dengeler. Bu nedenle şeker hastalarını tüketmesinde fayda vardır.
  8. Kilo kontrolü sağlar.
  9. Kemik ve diş sağlığının korunmasında çok etkilidir.
  10. Erkeklerde sağlıklı sperm üretimine yardımcı olur.

Brokoli nasıl tüketilebilir ?

Brokoli öyle bir besindir ki farklı versiyonlarda pişirip , sunabilirsiniz. Yoğurtlu mezesi yapılabilir. Salata olarak tüketilebilir. Suyu çıkarılarak detoks olarak tüketilebilir. Buharda pişirilebilir. Salçalı garnitürlü ana yemek yapılabilir ve yanına sarmısaklı yoğurt müthiş yakışır. Brokoliyi tüketmekte zorlanıyorsanız çorba versiyonunu denemelisiniz. Brokoli gerçekten önemli ve sağlık deposu bir besindir. Zamanında ve mevsiminde taze olarak yeşil iken tüketmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz. Sizin de sorularınız ve ya paylaşmak istedikleriniz var ise lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.