Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Saç Boyası Saçtan Alından Yüzden Nasıl Çıkar?

28.02.2023
1.806
Saç Boyası Saçtan Alından Yüzden Nasıl Çıkar?

Bu yazımızda evde saç boyası çıkarma ile ilgili bilgilere dair bir derleme yaptık. Sonuç olarak ise sizler için doğal yöntemler bulduk. Saç boyası çıkarmak için evde uygulayabileceğimiz bazı tarifler aşağıda yer almaktadır. 

Saçların değişim ve güzellik üzerindeki etkisini en çok kullananlar elbette ki kadınlardır. Saç şeklinde olanın aksi yönünde şekillendirmeye gitmeler, saç renginde bazen küçük bazen de büyük değişimler… Saç rengindeki değişimler, bazen beklentilerin aksine kötü bir görüntüye sebep olabiliyor. Çok büyük hayallerle gittiğimiz kuaförden ağlayarak çıktığımız dahi olabiliyor. İşte bu durumda akla gelen tek şey saç boyasını nasıl çıkaracağımız olmaktadır. Bu hususta bilmemiz gereken en önemli şey, boyanın türüne göre saç boyası çıkarma işleminin kolaylığı belirlenir. Saçtan saç boyasını çıkarmak için kuaförlere akıtma ya da boya silme işlemi yapılabileceği gibi, evde bir takım yöntemler de uygulanabilir.

Ayrıca yüzünüze, alnınıza ve kulaklarınıza bulaşmış saç boyasını da nasıl temizleyeceğinize dair püf noktalarına ve ipuçlarına değineceğiz;

 

Saç Boyama Tavsiyesi

Saçlarımızı olduğundan farklı bir renge boyatacağımız zaman, yıkandığı zaman çıkan ya da yarı kalıcı boyaları tercih etmeliyiz. Bu sayede yeni rengin saçımızda nasıl durduğunu ve bize nasıl yakıştığını görmemize imkân tanımış oluruz. Rengi sevmemiz halinde ise kalıcı boya ile gönül rahatlığı ile boyatabiliriz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  Evde Saç Boyamak İçin 4 Basit Adım

 

 

Saç Boyası Çıkarmak İçin 3 Doğal Yöntem

 

 • 1) Karbonat ile Saç Boyası Çıkarma Tarifi

Karbonat tarifi ile saç boyası çıkarma işlemini gerçekleştirmeden önce, kepeğe karşı etkili olan herhangi bir şampuanla saçımızı yıkamalıyız. Böylece saçımızdaki boyanın akması için gerekli olan yüksek pH değerini önceden biraz vermiş olacağız.

Sonraki adım olarak, bir kase içerisinde eşit miktardaki karbonat ve kepek önleyici şampuanı karıştırmalıyız. Ardından bu karışımı masaj yaparak saç diplerimize iyice yedirmeliyiz. 10 dk bekledikten sonra, saçlarımızı güzelce durulamamız gerekir. Son aşamada ise kepeğe karşı etkili şampuan ile saçlar tekrar yıkanır. Saçlar iyice durulandıktan sonra saç kremi yardımı ile saçların kaybı olan olası mineralleri tekrar sağlayabiliriz. Aynı zamanda sıklıkla boyama işlemlerinin sebep olduğu saçların yıpranmaması adına saç bakımınızı ihmal etmemelisiniz.

Bu uygulama haftada 1 gün ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde saç boyası çıkarma işlemi başarısız olacaktır.

 

 

 • 2) Limon ile Saç Boyası Çıkarma Tarifi

Göz kararı rendelenmiş olan limon kabukları 2 su bardağı su ile birlikte kaynatılır. Karışım yeterince soğuduktan sonra saçlara sürülür. Saçımıza sürdüğümüz karışımı muhafaza etmek için bone vb gibi bir şeyle başımızı kapatmalıyız.

Limon ile yapacağımız bu tarif özellikle siyah rengin çıkarılması için oldukça etkilidir. Saç boyası çıkarma işleminin başarılı olabilmesi için ortalama 30-60 dk kadar bu karışımı bekletmeliyiz.

 

 

 • 3) Zeytinyağı ile Saç Boyası Çıkarma Tarifi

Zeytinyağı kürünü uygulamadan önce saçlarımızı sıcak su ile ıslatarak tedaviye hazır hale getirmeliyiz. Akabinde bizi yakmayacak kadar ısıtılmış olan zeytinyağını saçlarımıza sürmeliyiz. Ortalama olarak 30 dk süresince saçlarımızda beklettiğimiz zeytinyağını, kepeğe karşı etkili bir şampuan ile birlikte durulayarak çıkarabiliriz. Haftada 1 kez bu işlemin tekrarlanması saç boyası çıkarma konusunda bizi daha mutlu edecektir.

*Saç boyama işlemlerinin bize verdiği bazı farklı sıkıntıları da olabiliyor. Bu sıkıntıların giderilmesi adına sizler için derlediğimiz bazı çözümler ise aşağıdadır.

 

 

Alnımdaki Saç Boyası Nasıl Çıkar?

Saç boyası çıkarma denildiği zaman aklımıza türlü türlü zorluklar gelir. Bu zorlukların başında da boyanan saç sonrasında alnımızdaki kalıntıları gelir. Öyle zor ve can sıkıcı lekelerdir ki bunlar, bazen alnımızı kazıyıp atmak isteriz.

İşte alnımızda leke kalan saç boyasını çıkarmak için bazı yöntemler;

 

 • Yağlı Krem
 • Önceden önlemek için; saç boyama işlemi öncesinde alın bölgemize süreceğimiz yağlı kremi, boyama işlemi sonrasında bez vb gibi madde yardımı ile kolayca silip alabiliriz.
 • Sonradan boyayı çıkarmak için; saç boyama işlemi sonrasında alın bölgemize süreceğimiz yağlı kremi biraz beklettikten sonra bez vb gibi bir madde yardımı ile kolayca silip alabiliriz.

 

 • Aseton
 • Saç boyama işlemi sonrasında pamuğa dökülecek olan aseton yardımı ile alın bölgesi temizlenebilir.

 

 • Kül
 • Saç boyama işlemi sonrasında pamuğa dökülecek olan biraz kolonya ve sigara külü yardımı ile alın bölgesindeki saç boyası artıklarından kurtulabiliriz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  En Çok Tercih Edilen Bayan Saç Renkleri ve İsimleri

 

 

Saç Boyası Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Saçımızın boyanması esnasında üzerimize mümkün mertebe eski kıyafetlerimizden giyinmeliyiz. Fakat bazen imkânımız olmuyor ve üzerimizdeki kıyafetler ile saçlarımızı boyamak ya da boyatmak durumunda kalıyoruz. İşte bu durumlarda kıyafetimize bulaşan saç boyasını çıkaracak bazı pratik bilgiler…

 

Diş Macunu ile Saç Boyası Çıkarma: Saç boyası olan bölüme karbonatlı diş macununu sürerek parmağımız ya da diş fırçası ile dairesel şekilde hafifçe ovalamalıyız. Yeterince ovaladıktan sonra ılık su ile o bölümü yıkamalıyız.

 

Saç Spreyi ile Saç Boyası Çıkarma: Saç boyasının kıyafetimize düştüğünü gördüğümüz anda ıslak mendil ile onu almalı ve yaymayacak şekilde öncü temizliğini yapmalıyız. Sonrasında pamuk üzerine sıkacağımız bir saç spreyi ile leke üzerine dairesel ovalama yapmalıyız. Bir kaç dk sonra o bölgeyi ılık su ile yıkayabiliriz.

 

Beyaz Sirke ile Saç Boyası Çıkarma: Öncelikle, saç boyasının kıyafetimize düştüğünü gördüğümüz anda ıslak mendil ile onu almalı ve yaymayacak şekilde öncü temizliğini yapmalıyız. Küçük bir yoğurt kabı ya da benzeri bir kap içerisine ılık su doldurulur. Ilık su içerisine de bol miktarda beyaz sirke dökülür. Bir kaşık yardımıyla karışımı homojenize ettikten sonra kıyafetin lekeli kısmı su içerisine batırabiliriz. Ortalama 5 – 7 saat bekletildikten sonra çıkarıp yıkayabiliriz.

 

 

Saç Boyası Yüzden Nasıl Çıkar?

Saç boyama esnasında yüzümüze dökülen saç boyası lekelerini aşağıdaki pratik yöntemler ile çıkarabiliriz.

 

 • Vazelin ile Yüzden Saç Boyası Çıkarma: Leke olan yere parmağımız yardımı ile dairesel hareketler ile vazelin sürebiliriz. Leke rengi solana kadar bu işlemi devam ettirebiliriz. Sürme işlemini pamuk ile de yapabiliriz. Leke çıktıktan sonra yüzümüzü ılık su ile yıkamalıyız.

 

 • Bebe Yağı ile Yüzden Saç Boyası Çıkarma: Leke üzerine süreceğimiz bebe yağını ortalama 7 – 9 saat süresince korumalıyız. Akabinde yüzümüzü özellikle de leke olan kısmı hafifçe ovalayarak ılık su ile yıkamalıyız.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  En Havalı Saç Kesim Modelleri

 

 

Kurumuş Saç Boyası Kulaklardan Nasıl Çıkar?

Saç boyası yaparken üzerimize ya da evde bulunan herhangi bir eşyamızda leke oluşabilir. Baştan da söylediğimiz gibi bu durumlarda anında müdahale çok önemlidir. Yoksa lekeler çok ama çok zor çıkar. Fakat bazen göremeyip sonrasında farkettiğimiz lekeler olabiliyor. İşte bunlara uygulanabilecek bazı taktikler;

 

 • Kimyasal Çözümler: Piyasada bulunan zorlu leke çıkarıcılardan kullanılabilir. Özellikle Kosla bu gibi lekelerde başarılı olabilmektedir.

 

 • Limon Suyu: Kurumuş olan lekeli kısma bol bol limon suyu dökerek biraz beklemeliyiz. Akabinde tekrar limon suyu ile birlikte sertçe ovalamalıyız. Etkili olan bu yöntemi hassas bazı kumaş ya da zeminlere uygulamamakta fayda bulunur.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.