Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Roaccutane Sivilce Hapı Kullanımı ve İlacın Yan Etkileri

28.02.2023
3.743
Roaccutane Sivilce Hapı Kullanımı ve İlacın Yan Etkileri

roaccutane hap kullanımı, akne tedavisindeki etkisi ve yan etkileri

İzotretinoin etken maddesine sahip, piyasada satılan en kuvvetli içerikli sivilce ilacı olarak bilinen Roaccutane hap, akne tedavisinde kesin çözüm sağlayan ancak kullanımı sırasında pek çok istenmeyen yan etkiye sahip bir kapsüldür.

Şiddetli akne rahatsızlığının tedavi edilmesinde, sadece ve sadece doktor kontrolünde kullanılması gereken akne ilacı Roaccutane, akne sorununu tamamiyle ortadan kaldırırken, vücutta pek çok farklı tahribata yol açan bir ilaç olduğu için çok dikkatli kullanılması, doz aşımı yapılmaması lazım gelen bir haptır.

İçeriğindeki izotretinion aynı zamanda 13-cis-retinoik asit adıyla da bilinen, bazı cilt kanseri türlerinde bile kullanılan invazif bir ajandır. Aknetrent, Zoretanin ve Monodox v.b. diğer sivilce ilaçları , Roaccutane kadar yaygın yan etkilere sahip olmadıkları gibi, etki mekanizmaları da o kadar kuvvetli değildir.

Dikkat! Sivilce için ilaç tedavisi kullanımı, basit önlemlerle ve etkili sivilce kremleri ile geçmeyen inatçı ve şiddetli akne sorunlarında başvurulması gereken bir yöntemdir ve mutlaka hekim kontrolünde tedavi uygulanması gerekir.

( Bunun dışındaki hafif ve orta şiddetteki sivilcelerinize çözüm bulmak için sivilce nasıl geçer? adlı yazımıza bakabilirsiniz)

Roaccutane; 10 mg-20 mg ve 50 mg lık kapsüller halinde satılmaktadır.

Sivilce İlacı Roaccutane Ne işe Yarar?

Kistik ve nödüler tipteki aknelerin tedavisinde, ciltteki yağ hücrelerini adeta kurutarak aknelerin tamamen ortadan kalkmasını sağlayan ( ayno sebepten ötürü karaciğere ciddi zararı vardır) ciltte oluşmuş şiddetli boyuttaki, inatçı ve çukurlaşmış ya da yara haline gelmiş, kabarık kırmızı, irinli ve ilithaplı aknelerin tümüyle geçmesini sağlayan  yeşil reçete ile satılan bir sivilce ilacıdır.

 

Nasıl Kullanılır?

Roaccutane hap, uzman dermatolog tarafından gerekli görüldüğü durumlarda akne sorunu olan hastaya ilgili ve gerekli kan testleri yapıldıktan sonra reçete edilen, kullanım öncesi hastanın ya da reşit değilse velisinin imzası ve doktor reçetesi ile eczaneden temin edilebilecek, kısacası satın alım süreci bile zahmetli ve prosedürlerle dolu, oldukça kuvvetli bir sivilce ilacı.

İlacı, hekiminizin reçete ettiği şekilde kullanmalı, sağdan soldan kulaktan dolma bilgiler ile almamalısınız ancak merak edenler için genellikle nasıl kullanıldığından da kısaca bahsedelim;

Genelde ilaç günlük olarak kullanılır ve kişinin akne sorununun ciddiyetine göre, günlük kilo başına 0.5 ya da 1 mg şeklinde reçete edilir. Yani örneğin 60 Kg bir hastanın, günlük olarak en az 30 mg en fazla 60 mg Roaccutane kullanması gerekmektedir. 20 mg’lık kapsüller içerisinde satılan kutulardan ayda 2 ya da 4 kutu tüketilir.

Genellikle yaz ve ilkbahar aylarında kullanılmaz. Kışın kullanılsa bile, Roaccutane tedavisi görürken, hastanın teninin güneş ile temas etmemesi gerekmektedir. Ufacık bir güneş maruziyeti dahi, cildin patır patır dökülmesine, adeta parçalanırcasına soyulmasına ve yanıklar oluşmasına sebebiyet verebilir.

SGK Ödüyor mu?

Sigortanın kapsamına girmeyen bu ilacı, eczanelerden ücretli olarak temin etmeniz gerekiyor. Ortalama bir hasta Roaccutane tedavisi için aylık 70 lira ila 150 lira arası bir masrafa sahip oluyor.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

6 aylık sivilce hapı adıyla da anılan Roaccutane’in, akne sorununda nihai sonuç elde edilmesi açısından ortalama olarak 6 aylık düzenli ve uygun kullanımı gerekmektedir ancak ilk etkileri, gözle görülebilir bir biçimde 6 aydan çok daha önce ortaya çıkar. 4 ila 6 hafta içerisinde ciltteki aşırı kuruma, dökülme ile birlikte aknelerin geçmeye başladığına şahit olabilirsiniz.

Kullanımın ilk günlerdinde aknelerde geçici olarak bir artış ve kabarma dönemi görülebilir.

Roaccutane’ın etkisi, istatistiksel bilgilere bakacak olursak, yalnız başına kullanıldığında bile %90’ların üstündeyken, bakteri oluşumunu engelleyen ya da var olan iltihabı kurutmak amacıyla enfeksiyon giderici bir antibiyotik ile kombine kullanıldığında %99’u bulan oranlarda.

Roaccutane’ın Yan Etkileri Nelerdir?

Roaccutane hapın akne tedavisi konusundaki etkinliği, işe yarayışı ve cilde olan faydaları elbette ki tartışılamaz ancak sağlığa zararları ve yan etkileri açısından da uzun yıllardır kullanıyor olmasına rağmen, sansasyonel derecede eleştiriye maruz kalan ve tartışmanın hedefi haline gelen etkili bir sivilce hapı olan Roaccutane, gerçekten de yanlış kullanımda, ölüme kadar gidebilecek ciddi yan etkilere sebep olabiliyor.

Roaccutane kapsülün en yaygın olarak sebep olduğu yan etkiler ve zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ciltte aşırı derecede kuruluk ve çatlama
 • Derinin pul pul dökülmesi ve soyulması
 • Tende aşırı kızarıklık
 • Dudaklarda aşırı kuruma – düzenli olarak dudak nemlendirici kullanılması semptomları hafifletebilir –
 • Şiddetli kemik ve eklem ağrıları – eklem aralarındaki bağlardaki yağı bile kuruttuğundan, kuvvetli kas ve eklem ağrılarına sebep olabilir. Bu yan etki de bir kaç hafta sonrasında azalmaya başlar.
 • Depresyona bariz yatkınlık
 • Psikoz
 • İntihara Meyil
 • Karaciğer Yetmezliği
 • Böbrek Yetmezliği
 • Burun Kanaması
 • Adet Düzeninde Bozulma
 • Spermlere ve Yumurtalıklara ( Doğurganlığa verebileceği kalıcı hasar)
 • Mide ve bağırsak sorunları
 • Saç Dökülmesi

 

Roaccutane Hap Zayıflatıyor Mu?

En sık sorulan sorulardan bir tanesi de, Roaccutane’ın yan etkisi olarak ortaya çıkan kilo kaybı durumu. Evet böyle bir durum söz konusu. Roaccutane kullananların bir kısmı, ilacın düzenli kullanımını takiben kilo vermeye başlıyorlar ancak bunun istenmeyen bir yan etki olduğunu hatırlatmak isteriz. Zayıflamak amacıyla kullanabileceğiniz bir ilaç değil Roktan! İnanın bu şekilde zayıflamak istemezsiniz.

Roaccutane kullananların ilaç hakkında yaptıkları yorumlara ilgili sayfadan ulaşarak daha detaylı bilgi ve fikir edinebilirsiniz.

Roaccutane vücuttaki tüm yağ hücrelerini öldürdüğü için, kişinin yağ kaybetmesine dolayısıyla da zayıflamasına sebebiyet vermektedir.

Kimler Kullanamaz?

 • Gebeler ya da hamilelik şüphesi olanlar – teratojen etkisi yani embriyo gelişimi doğrudan olumsuz etkilemesi sebebiyle kesinlike kullanılmamalıdır. Gebelik kategorisi X’dir!
 • Kemoterapi ya da radyoterapi gören kanser hastaları
 • Çocuklar ve bebekler – gelişim basamaklarını sekteye uğratabilir
 • Karaciğer ve Böbrek Yetmezliği Olanlar – vücuttaki yağı tamamen emdiğinden karaciğeri çok yorar ve karaciğer ve böbrek yetmezliğine bağlı ölümlere sebebiyet verebilir
 • Obezite problemi olanlar
 • A Vitamini Hipervitaminözü olanlar
 • İçerisindeki etken maddelere, izotretinione karşı alerjisi olanlar
 • Diyabet hastaları – kan şekeri seviyelerinde anormal artışlara neden olarak şeker komasına sokabilir
 • Düzenli alkol kullananlar

Roaccutane kapsülü kesinlikle kullanmamalıdır.

Roaccutane Kullanırken Neler Yemeli Neler Yememeliyim?

Roaccutane hap kullanırken, uygulamanız gereken özel bir diyet ve beslenme şekli yoktur ama kafi miktarda cildinizi kurutacak olduğunu düşünecek olursak, vücuttaki suyu emen kafein içerikli yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız, tam tersine bolca sıvı tüketmeniz tedaviden daha az yan etki görmeniz açısından faydalı olacaktır.

Ayrıca zaten bir A vitamini ve izotretinion bombası olduğu için, A vitamini yüklü besinlerin diyetinizden uzaklaştırılması ya da kısıtlanması da iyi bir fikir olabilir.

Alkol kullanımı tavsiye edilmeyen içecek tüketimlerindendir.

Tedavi Sırasında Makyaj Yapabilir miyim?

Cildinizde kurumaya ve çatlamaya, soyulmalara, kabarmalara ve dökülmelere yol açmayacak nitelikte, kaliteli makyaj malzemeleri kullanarak, Roaccutane ile akne tedavisi gördüğünüz sırada makyaj yapmaya devam edebilirsiniz. Ancak kullandığınız ürünlerin güvenilirliğinden emin olmalısınız.

Roaccutane Kullanırken Kaş Bıyık Aldırmak Epilasyon ve Ağda İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Teninizin her bölgesinde, vücudunuzdaki deriyi incelttiği ve kuruttuğu için, dökülmelere sebep olduğu için Roaccutane tedavisi sırasında ağda yapılması, derinin ağda bezi ile birlikte tamamen kalkmasına ve paramparça olmasına sebep olabiliyor. O yüzden tedavi süresince cildinize fazla bastırmanız gerekmeyen – traş bıçağı v.b. – epilasyon ve istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemlerini kullanmalısınız.

 

 

Yorumlar
 1. Cigdem dedi ki:

  Merhaba bu hap kilo aldırır mi sizce ben kilo alıyorum sanki tşk