Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Roaccutane ile Alkol Alınır Mı?

28.02.2023
16.120
Roaccutane ile Alkol Alınır Mı?

Sivilce ilacı roaccutane hap doktorlar tarafından reçete edilen, ciddi boyuttaki akne problemlerini gidermede etkili olmakla beraber, pek çok istenmeyen yan etkiyi de beraberinde getiren bir ilaç olmasına rağmen, halen pek çok kişi tarafından uzun süreli olarak kullanılmaya devam edilen bir ilaç olduğu için,  gündelik yaşamındaki keyfine de ara vermek isteyen hastalar sebebiyle roaccutane ile birlikte alkol alınır mı sorusu sıklıkla gündeme gelen sorulardan

Roaccutane Hap ile birlikte Alkol Kullanımının Zararları Nelerdir?

Roaccutane sivilce hapı kullanırken alkol almak istiyorsanız, konuyla ilgili en doğru ve sağlıklı bilgiyi, ilacı size reçete eden hekimden alabilirsiniz ancak roaccutane zaten karaciğeri fazlasıyla yoran, ağır içerikli bir ilaç olduğu için, karaciğeri yorma etkisi olan alkollü içeceklerin de roaccutane ile birlikte tüketilmesi, bünyeye fazla yük bindireceğinden, ciddi risklere yol açabilir.

Roaccutane hap içeriğinde izotretionoin barındırmaktadır ve alkollü içeceklerin içinde de etil alkol yani etonol bulunur. İzotretionion ve etanolün birlikte kullanılması durumunda,  düzensiz kalp atımı – aritmi – sıcak basması, deri altında kırmızı kabarcıklar, baş dönmesi, mide bulanması ve kusma gibi nahoş ve ani yan etkiler ortaya çıkabileceği gibi, iki madde de karaciğere yüklenmektedir ve ayrı ayrı dahi zarar verebilme potansiyeline sahip roaccutane ve alkol bir araya geldiğinde, karaciğer için tehlike sinyallari çaldırmaktadır.

Roaccutane ile birlikte bir başka kişinin içki içmiş olması ve başına bir şey gelmemiş olması, sizin de o kadar şanslı olacağınızı garanti etmez. İnternette pek çok forum sayfasında, Roaccutane tedavisi sırasında, şarap içtim. Şarap hafif bir alkol, sıkıntı yok kullanabilirsiniz gibi yumuşatmaya yönelik cümleler ya da rakı içtim, votka içtim, viski tekila içtim bir şey olmadı gibi çok daha büyük tehlikelere yönelten cümlelerle karşılaşabilirsiniz. Sağlığın şakaya gelmeyeceğini unutmayın ve hekiminiz tarafından aksine kesin olarak ikna edilmedikte, roaccutane ile sivilce tedaviniz süresince hiç bir şekilde alkol kullanmayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.