Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Protez Tırnak Zararları Var Mıdır? Yaptıranların Yorumları Nelerdir?

28.02.2023
1.681
Protez Tırnak Zararları Var Mıdır? Yaptıranların Yorumları Nelerdir?

Protez tırnak, kendi tırnağınızın üzerine uygulanan estetik bir görüntü amacı ile yapılan bir uygulamadır. Protez tırnak uygulaması genellikle takma tırnak uygulaması ile karıştırılırken birbirinden farklı olduğunu da bilmek gerekir. Takma tırnak nasıl takılır çıkarılır adlı yazımızda detaylarını bulabilirsiniz.

Protez tırnak, tırnaklarınızın daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmasını sağlamaktadır. Tırnaklarınızda istemediğiniz bir görüntü ya da şekil bozukluğu var ise protez tırnaklar ile bu kötü görüntüden kurtularak ellerinizde güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

Protez tırnak uygulaması yapılacağı zaman tırnağınıza koruyucu bir madde sürüldükten sonra işleme başlanmaktadır. Bu koruyucu madde sayesinde protez tırnak uygulaması kendi tırnağınıza zarar vermez.

 

Protez Tırnak Çeşitleri Nelerdir?

Protez tırnak uygulamasının üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler şu şekilde sıralanabilir:

 

 • 1) Jel Tırnak

Protez tırnak uygulamasında en çok tercih edilen yöntemler arasında gösterilebilir. Protez tırnak uygulamasında tırnağa 3 adımda gerçekleştirilecek jel şeklinde bir sıvı uygulaması yapılır. İlk kullanılan jel uygulaması protez tırnağın sabitlenmesi için kullanılmaktadır. Protez tırnak sabitlendikten sonra ikinci jel uygulaması ile tırnağa şekil kazandırılır. Üçüncü ve son adımda uygulanan jel ile tırnaklarınız ışıltı kazanırken rötuş işlemleri de gerçekleştirilir.

 

 • 2) Akrilik Tırnak

Bu uygulamada tırnağın uç kısmına plastik tırnak yerleştirilir ve geri kalan tırnak kısmı ise bir madde ile doldurulur. Bu doldurulan madde ise akrilik tırnak çeşidinde kullanılan özel bir toz ve özel bir sıvının karıştırılması ile oluşturulur. Akrilik protez tırnak uygulaması jel tırnak uygulaması kadar doğal bir görüntüye sahip değildir.

 

 • 3) Dippig Tırnak

Akrilik tırnak uygulamasına benzeyen bir uygulamadır. Akrilik protez tırnak uygulamasından farkı ise tırnağınızın daha mat bir görüntü olması ve uygulama sırasında kokusunun olmamasıdır.

 

 

Protez Tırnak Ne Kadar Süre Kullanılır ve Kimler Yaptırabilir?

Protez tırnağın kesin olarak verilebilecek bir zaman ile kullanımı yoktur. Düzenli olarak bakımı yapılan protez tırnak uzun süreli olarak kullanılabilirProtez tırnak uygulamasını tırnaklarında mantar sorunu olmayan bütün kişiler kullanabilir. Eğer tırnağınızda bir sağlık sorunu var ise bu sağlık sorununa tedavi ettirdikten sonra sizlerde protez tırnak uygulaması yaptırabilirsiniz.

 

 

 

Protez Tırnak Uygulaması Nasıl Yapılır?

 • Protez tırnak uygulamanızı ister el tırnaklarınızı isterseniz de ayak tırnaklarınıza yaptırabilirsiniz.

 • Protez tırnak uygulamasına başlanırken kendi orijinal tırnağınızın uç kısmına bir takma tırnak yerleştirilir. Daha sonra özel bir toz ve özel bir sıvı karıştırılarak elde edilen bir sıvı tırnak ucunuzdan geriye kalan boş kısmına doldurulur. Bu sıvının uygulanma amacı tırnağınızın uç kısmına yerleştirilen takma tırnak ile tırnağınızdaki yükselti farkını ortadan kaldırmaktır.

 • Tırnağınıza uygulanan bu sıvı uygulamasından sonra tırnak seviyeniz eşit bir kot seviyesine gelir fakat tırnağınızın yüzeyinde pürüzlü bir görüntü oluşmaktadır. Bu pürüzlü görüntüden kurtulmak için tırnak yüzeyinize törpüleme işlemi uygulanır.

 • Yapılan törpüleme işlemi ile tırnak yüzeyiniz düzeltilir ve tırnağınıza parlak bir görüntü kazandırılır.

 • Protez tırnak uygulamasından sonra tırnağınızın üzerine istediğiniz renkte bir oje sürerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

 • Protez tırnak uygulaması yaklaşık olarak 1 – 2 saat süren bir işlemdir.

 • Protez tırnak uygulamasın da düzenli aralıklar ile yenilemeniz gerekmektedir. Tırnağınız uzadıkça tırnak diplerinize sıvı dolgusuz yapılmaktadır.

 

 

Protez Tırnak Nasıl Çıkarılır?

Her ne kadar güzel bir görüntüye sahip olmanızı sağlarsa da bir süre sonra kullanan kişiler sıkılabilir ya da tırnaklarının hava alması için protez tırnakları çıkartmak isteyebilir. Protez tırnaklarınızı çıkarmak istiyorsanız bunu kendiniz değil protez tırnak uygulaması yaptırdığınız yere giderek çıkarma işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Uzman kişilerin kendi özel yöntemleri ile protez tırnaklar oldukça kolay bir şekilde çıkmaktadır. Protez tırnakları çıkardıktan sonra tırnaklarınızın ince geldiğini görebilirsiniz. Bu incelme uzun süreli olmaz. Protez tırnak uygulamasına bir süre ara verdikten sonra tırnaklarınız zaman içerisinde kendine gelecektir.

Protez tırnakları çıkarmak için özel sıvılar bulunmaktadır. Bu sıvıları alarak evde de protez tırnakları çıkarma işlemine kalkışabilirsiniz fakat evde yapılan protez tırnak çıkarma işlemlerinde tırnağınıza zarar verme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Verdiğiniz bu zararların bazıları kalıcı olabileceği için uzman kişilerden yardım almak her zaman en doğrusu olacaktır.

 

 

Protez Tırnağın Yararları Nelerdir?

 • Protez tırnaklar sayesinde oldukça estetik ve bakımlı tırnaklara sahip olabilirsiniz.

 • Özellikle tırnak yeme alışkanlığı bulunan kişilere protez tırnak uygulaması önerilebilir. Çünkü protez tırnaklar sayesinde bu alışkanlığınızdan da kurtulmuş olursunuz.

 • Protez tırnaklar sayesinde sürekli manikür yaptırmak zorunda kalmayacaksınız. Yaptırdığınız bu uygulama yaklaşık bir ay kadar bir süre ellerinizin bakımlı görünmesini sağlayacaktır.

 • Sürekli tırnakları kırılan kişiler için de oldukça faydalı bir uygulamadır. Tırnağın üzerinde özel bir tabaka bulunmasından dolayı sorunlarınız artık eskisi kadar kırılmayacaktır.

 • Bazı tırnaklar yapı itibari ile hızlı uzayamaz, uzasa bile çabuk kırıldığı için pek çok kadın uzun tırnaklara sahip olamaz. Protez tırnak sayesinde tırnaklarınızı uzatma gibi bir süreyi beklemeden uzun tırnaklara sahip olabilirsiniz.

 

 

Protez Tırnağın Zararları Nelerdir?

 • Protez tırnaklar tamamen estetik ve bakımlı bir görüntü kazanmak için yapılsa da sürekli kullanılması sonucu kendi orijinal tırnağınıza zarar verecektir. Çünkü protez tırnak uygulamasında kimyasal maddeler kullanıldığı için bu kimyasal maddeler sürekli tırnağınızın üzerinde bulunduğu taktirde doğal tırnağınızın kendi yapısının bozulmasına ve tırnak üzerinde bazı acılı bu problemlerin çıkmasına sebep olabilir.

 • Protez tırnak kullanılırken tırnağın kullanma süresi oldukça önemlidir. Çünkü uzun süre protez tırnak kullanımı ile orijinal tırnak ve tırnak etleri kalıcı zarar görebilir. Eğer orijinal tırnağınızda ve tırnak diplerinizde kaybolmalar ve parçalanmalar söz konusu ise bu durum kalıcı bir sorunun göstergesi olabilir.

 • Protez tırnak uygulamasında tırnağın daha çabuk kuruması için sıcak uygulama yapmak deformelere sebebiyet verebilir. Protez tırnak uygulamasında kimyasal madde kullanımı söz konusu olduğu için yüksek ısı ile beraber kimyasal maddeler zararlı bir hale gelebilir.

 • Protez tırnak uygulaması yaptıracağınız zaman o uygulama yaptırdığınız yerin temiz olmasına dikkat edin. Kullanılan malzemelerin dezenfekte edilmiş olmasına özen gösterin. Aksi takdirde aynı malzeme kullanımı söz konusu ise ve sizden önce bu uygulamayı yaptıran kişilerde bir tırnak problemi var ise ulaşma ihtimali de bulunmaktadır. Özellikle mantar gibi tırnak problemleri bulaşıcılığı kolay olduğu için bu uygulamalarda tırnak mantarı kapmanız da yüksek ihtimal taşımaktadır.

 • Protez tırnağınız bir zarar gördüğünde hasarlı bölgenin içerisinde bakteri ve virüsler oluşumu daha hızlı olacaktır. Bu oluşuma izin vermemek için zarar gören tırnağın değişimini yapmalısınız.

 

 

Ana Hatlarla Protez Tırnak Kullananların Yorumları

Protez tırnaklar artık her yaştan kadının yaptırdığı bir uygulama haline gelmiştir. Protez tırnaklar sayesinde sürekli bir manikür uygulaması yaptırmanıza gerek kalmaksızın bakımlı ve sağlıklı görünümdeki tırnaklara sahip olabilirsiniz. Tırnak bakımı süresini oldukça kısa bir zamana indirgeyen protez tırnaklar kadınların hayatını oldukça kolaylaştırdığı için daha fazla tercih edilir hale gelmiştir.

Protez tırnak kullanan kadınların pek çoğu bu uygulamadan oldukça memnun iken kadınların ortak olarak önerisi ise protez tırnak kullanımı sırasında tırnağınızın hava alması ve kimyasal maddelerden zarar görmemesi için protez tırnak kullanımına zaman zaman ara verilmesi gerektiğidir. Protez tırnak kullanımına ara verdiğiniz takdirde kendi orijinal tırnağınızın da zarar görme ihtimali minimum seviyeye indirgenecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.