Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Propolisin Cilde Faydaları

Propolisin Cilde Faydaları

“Arıdan gelen sağlık” diye bir deyim kullanarak yazımıza başlamamız yerinde olacaktır zira doğanın insanlığa büyük bir lütfu olan arı ne üretirse üretsin sağlığa olan tüm faydalarınına paralel olarak cilde de pek çok faydası var.

Yüze faydaları olan arı ürünlerinden en bilindik olanı balın cilde faydaları dışında bir diğer doğal cilt bakım ürünü ise propolis.

Arı poleni terimiyle sık sık karıştırılsa da aslında içerik olarak çok farklı olan ve arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları oldukça etkili antioksidan ve antibakteriyel niteliklere sahip propolis, arıların yuvaları olan kovandalarındaki mikropları yok etmek, var ise kovandaki delikleri kapatmak , yuvalarını sterile etmek ve harici tehditlere karşı savunma geliştirmek için bu faydaları hayvanlar tarafından üretilen; Yunanca’da Şehrin Savunması manasına gelen bir kelimenin kökeninden üremiş bir terim.

Arılar için hayati önem taşıyan ve bu kadar yararı olan bir ürünün, insan sağlığına ve cildine de nasıl çeşitli faydalar sağlayabileceğini tahmine etmesi de çok zor olmamalı.!

Propolisin Cilde Faydaları Nelerdir?

İçerdiği yoğun B1, B2, C ve E vitaminlerine ek olarak demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi mineraller sayesinde, doğal bir cilt bakım ürünü olarak kullanılabilecek propolisin cilde sayısız faydası var.

  • Antioksidan özelliği sayesinde yaşlanmanın etkilerini geciktirir; yüzünüze propolis ezmesi ya da propolis ile yapacağınız yüz bakım kürlerini düzenli uygulamak sayesinde, cildinizin geçen yıllara karşı sağlam bir savunma mekanizması oluşturmasını sağlayarak, kırışıklıklarınızı, kaz ayaklarınızı azaltabilir, yaşlanmanın istenmeyen etkilerini gözle görülür şekilde yavaşlatabilirsiniz.
  • Antibakteriyel özelliği sayesinde sivilce ile mücadelede etkendir; deri altınızda biriken kirler ve bakteriler, kapanan gözenekler sebebiyle sık sık sorun haline gelen sivilcelerin oluşumunu tamamen engeller. Doğal bir antibakteriyel ve cilt temizleyici, gözenek açıcıdır. Akne sorunu olanların en iyi dostlarındandır.
  • Güneşin ciltte yarattığı tahribatı minimuma indirir; soluduğumuz havadan, yediğimiz besinlere, içtiklerimizden maruz kaldığımız güneşin UV ışınlarına kadar vücudumuzdaki serbest radikallerin salınımının kontrol altına alınmasını sağlayan propolis, güneş ışınlarının cildinizde yarattığı tahribatı en aza indirir ve hem cildin kurumasını, yanmasını, lekelenmesini önler hem de cilt kanseri gibi önemli rahatsızlıkların düşmanıdır.
  • Yaraların iyileşmesine katkı sağlar; vücudunuzda ve yüzünüzde oluşan yaraların daha çabuk kapanmasını ve kapanırken cildinizin iz kalmadan iyileşmesini sağlar.
  • Cildin nem dengesini sağlamasına yardımcı olur; özellikle karma ciltler için son derece faydalı olan propolis, cildi tabaka halinde sararak yağlı bölgelerin kurutulmasına, çok kuru bölgelerin nemlendirilmesine yardımcı olarak cildinizin nem dengesini düzenler
  • Ciltteki fazla sebumun atılmasını sağlar; yüzünüzdeki aşırı yağ salgılanması olarak tanımlayabileceğimiz sebum üretiminin fazlasını durdurur ya da azaltır
  • Anti-viral etkisi ile mantarların yaşamasına olanak sağlamaz; ciltteki mantar oluşumuna yatkın bölgelerde kullanıldığında antiviral etki gören propolis, mantarları geçirmek için yeterli olmasa da önüne geçmek için iyi bir çözümdür.
  • Doğal antibiyotik görevi görür; derinizde oluşan her türlü minik yara, çizik kesik gibi durumlarda, enfekte olmasının önüne geçerek doğal antibiyotik olarak kullanılabilen propolis tek başına mucizeler yaratabilir.
  • Siyah noktaları temizler; deri altına gizlenen ve son derece can sıkıcı olan siyah noktaların baş vermesini, bir pamuk ile kolayca silinerek kurtulunmasını sağlayan propolisin bu muazzam etkisi ise denemeye değer.

 

Propolis Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Propolis; genelde macun kıvamında satıldığı için, ürünü alarak doğrudan cildinize ve yüzünüze uygulayabileceğiniz gibi, cilt sorunlarınızın niteliğine göre, uygun diğer doğal ürünlerle ya da bir takım kimyasal içerikli cilt kremleri ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Propolisi tek başına yüzünüze sürmek bile çok fayda sağlayacaktır ancak daha ciddi boyuttaki deri rahatsızlıklarınız için reçete edilen bazı kuvvetli içerikli ürünlerin yan etkileri azaltmak ve cildinizi yıpratmadan bakım sağlamak için propolisin nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.