Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Pelesenk Yağı Faydaları , Pelesenk Yağı Nasıl Kullanılır ?

Pelesenk Yağı Faydaları , Pelesenk Yağı Nasıl Kullanılır ?

Pelesenk Yağı Faydaları , Pelesenk Yağı Nasıl Kullanılır ?

Pelesenk Yağı Faydaları günden güne kullanım oranı artmaya ve herkes tarafından bilinmeye başlandı. Aromaterapi ve evde kullanılan kokular içerisinde yer almaya başladı. Pelesenk yağı brezilya da yer alan gül ağacından elde edilmektedir. Gül kokusunu sevenler bu kokudan vazgeçemiyor.

Pelesenk yağı hem diğer uçucu yağlarla uyumu hem de güzel kokusu sayesinde bir çok faydası ve kullanım alanı vardır. .Pelesenk yağı, bilimsel adı aniba rosaeaodora olan gül ağacı bitkisinden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen bitkisel bir yağdır. Bu yağın kokusunu şöyle tarif edebiliriz ;  baharatımsı, odunsu, çiçeğe çalan ve canlandırıcı bir aromaya sahiptir.

Pelesenk Yağı Faydaları Nelerdir ? Pelesenk Yağının 10 Faydası

  1. Akneli , sivilceye yatkın ,kuru ve iltihaplı bir cildiniz var ise mutlaka bu pelesenk yağını kullanmalısınız.
  2. Her cilt tipi için uygundur. Sorunlu ciltleri tedavisinde oldukça başarılıdır.
  3. Antiseptiktir.Basit kesik, sıyrık ve böcek ısırıklarında kullanılabilir.
  4. Bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.
  5. Ağrı kesici özelliği mevcuttur.
  6.  Sağlıklı hücrelerin yenilenmesine ve kanserli hücrelerin kontrol edilmesine yardımcı olarak cilt kanserine karşı savaşır.
  7. Migren ağrılarında şakaklara sürülmek suretiyle tedavi sağlanır.
  8. Balgam sökücü özelliği vardır, öksürüğe iyi gelir. Bu sayede akciğerleri temizler.
  9. Gebelik döneminde deride ki çatlakların oluşmasını önler. ayrıca ciltteki kırmızılık ve mikro çatlakları tedavi eder, cilt rengini düzenler.
  10. Peelling özelliği vardır ; ölü hücre temizleme yağıdır ve yüzdeki dokulara doğal ve sağlıklı bir parlaklık verir. Yaşlanmayı geciktirir ve erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.

Pelesenk yağının yan etkileri nelerdir ?

6 yaştan küçük çocuklar ve hamileler pelesenk yağı doktora danışmadan kullanmamalıdır. Göz ile teması halinde ılık suyla yıkayınız. Oda sıcaklığında kapalı ve ışıktan uzak ortamda saklayınız.  Sadece harici kullanımı içindir. Temiz cilde masaj yapılarak uygulanır.

Dikkatinizi çekecek diğer yazılarımızın başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz. Tıklamanız yeterli olacaktır.

Pelesenk yağı nasıl kullanılır ?

Pelesenk yağı sadece harici olarak kullanılmaktadır. Topikal kullanım: Ciltte kullanımında mutlaka taşıyıcı, sabit bir yağa(tatlı badem yağı,jojoba yağı vb)30 gr’a yaklaşık 3-4 gr oranında eklenerek kullanılmalıdır.

Haricen kullanımlar ise masaj yapılarak uygulanır. Baş ağrılarında şakaklara masaj yapılarak uygulanır. Özellikle badem yağı ve zeytin yağı ile seyreltilerek kullanımında daha etkili olmaktadır.

Romatizmal ağrılar için kullanımında ise hardal tohumu tozu ve bal ile karıştırılarak elde edilen karışım ağrılı bölgeye masaj yapılarak uygulanır.

Aromatik kullanım: Buhurdanlıkta veya difüzerde kokulandırmada kullanılabilir.

Uyum Sağladığı Yağlar:  Portakal, Bergamot, Neroli, Limon, Lavanta, Yasemin ve Gül yağı ile çok iyi uyum sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.