Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Narsistik Kişilik Bozukluğu Ve Evlilik

28.02.2023
496
Narsistik Kişilik Bozukluğu Ve Evlilik

Narsistik kişilik bozukluğu ve evlilik görülen kişilerde karşısındakilere karşı empati yoksunluğu görülmekte ve bu kişilerin kendilerinden başka hiç kimseleri önemsememe gibi 1 takım duygu bozuklukları görülmektedir. Kendilerine verdikleri önem oldukça yüksek ve abartılı olmaktadır aşırı derecede dikkat çekmeye yatkın olan bu kişiler karşılarında yer alan kişilerin ne bekledikleri ne önemsedikleri veya ne hissettikleri konusunda herhangi 1 düşünceye girmezler. Sadece önemsenen kişilerin kendileri olması narsistik kişilik bozukluğu ve evlilik konusunda ciddi problemlere yol açmaktadır. Bu kişiler ile evlenmeyi düşünmek veya evli olmak oldukça zordur. Herhangi 1 şekilde eşinin ne hissettiğini önemsemeyen bu kişiler için genellikle kadınların önemsediği bazı durumlar önemsiz gelmekte ve ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Ve Evlilik

Narsistik kişilik bozukluğu olanlar

Narsistik kişilik bozukluğu olanlar kendilerinden başka kimseyi düşünmedikleri yetmezmiş gibi diğer tüm insanların da onları sürekli ölmelerini beklerler karşı tarafta bulunan kimi sever için empati duygusundan uzaklaşarak onların yaşadıkları durumları değil sadece kendisine odaklanmaktadır bundan dolayı çevresinde olan herkesin ilgisini desteğini sevgisini ve onları en çok önemsediğini hissettirmesine beklerler. Bu sorunun altında yatan en temel sebep kişilerde görülen özgüven eksikliğidir ve bu özgüven eksikliği çocukluk yıllarına kadar dayanmaktadır.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Narsistik kişilik bozukluğunun nedenleri incelendiğinde tam olarak 1 nedene bağlanamaz da da genellikle çocukluk dönemlerinden gelen 1 takım ruhsal bozukluklar ve çevresel faktörlerin etki ettiği görülmektedir. Aynı zamanda genetik faktörlerin de büyük oranda bu duruma etki ettiği uzmanlar tarafından savunulmaktadır.

Çocukluk yıllarında ailesi tarafından fazla derecede önemsenen ve yükseltilen çocuklarda görülebildiği gibi tam tersi sürekli olarak aşağılanan ve hor görülen çocuklarda da görülebilmektedir.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Ve Evlilik

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Belirtileri

Narsistik kişilik bozukluğunun belirtileri doğrudan anlaşılamasa da aslında kendilerini oldukça belli ettikleri görülmektedir. Ancak bu insanlar çevremizde değer verdiğimiz kişiler ise genellikle narsistik kişilik bozukluğu olduğunu düşünmek istemekteyiz. Bu kişilerde görülen en belirgin belirtiler şöyledir;

  • Sürekli olarak karşısındaki kişilerden kendilerine karşı ilgi ve hayranlık beklentisi içerisine girmektedirler.
  • Her zaman karşısındaki kişiden üstün olduğunu düşünmektedirler.
  • Çevresinde yer alan tüm insanları kendisine eşit düzeyde seçmeye özen göstermektedirler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.