Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

28.02.2023
1.981
Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Mimar olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Sorusu, özellikle lise eğitimine devam eden ve ileride meslek olarak Mimarlık yapmak isteyen gençler tarafından oldukça merak edilmekte ve çok sık sorulmaktadır. Gençler, hayallerinin gerçeğe dönebilmesi adına özellikle hangi derslerde başarılı olması ve ağırlık vermesi gerektiğini düşünmektedir. Oldukça havalı ve itibarlı bir meslek olan Mimarlık hedefinize ulaşabilmek adına çok çalışmanız gerekmektedir.

Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Mimar olabilmek için Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinin Mimarlık bölümünü kazanmanız gerekmektedir. Bu bölüm sayısal puan türüyle öğrenci aldığı için özellikle tüm sayısal derslerinizin iyi olması, bu hedefe ulaşabilmenizi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle lisenizde sayısal bölümünü tercih etmeniz sizin için en önemli başlangıçlardan biridir. Burada sayısal ağırlıklı dersler göreceğini için sayısal derslerinizde daha başarılı olabilirsiniz. Mimar olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Sorusuna gelirsek, özellikle şu derslerinizin başarılı olması TYT ve AYT sınavlarında yüksek bir puan alarak Mimarlık okuyabilmeniz için çok önemlidir;

  • Matematik
  • Geometri
  • Biyoloji
  • Fizik
  • Kimya
  • Türkçe

Mimar Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Mimar olmak için hangi bölüm okunmalı? Sorusu, özellikle Üniversite seçimlerinde hayal ettiği Mimarlık mesleğini icra edebilmek için hangi bölümde okuması gerektiğini öğrenmek isteyen gençlerin sorduğu en önemli sorulardan biridir. Mimar olabilmek için, Üniversitelerin 4 yıllık eğitim verdiği Mühendislik Fakültesinin Mimarlık Bölümünü okumanız gerekmektedir. Tercihlerinizde Mimarlık bölümünü tercih ederek okulunuzda lisans eğitiminizi tamamlayıp mezun olduktan sonra hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer özel sektörde çalışmak istiyorsanız hemen kendinize bir iş arayabilirsiniz. Eğer devlette Mimar olarak çalışmak ve görev almak istiyorsanız, mezun olduktan sonra KPSS sınavına girerek atanmayı bekleyebilirsiniz.

Mimar Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Mimar Olmak İçin Lisede Hangi Bölüm Okunmalı?

Mimar olmak için lisede hangi bölüm okunmalı? Diye merak ediyorsanız aslında bunun için kesin bir şart bulunmamaktadır. Ancak Mimarlık bölümü sayısal puanla alım yaptığı için Lise eğitiminizde sayısal bölümü tercih etmeniz avantajınıza olacaktır. Bu sayede ağırlıklı olarak sayısal dersler alacağınız için bu derslerde daha başarılı olabilirsiniz. Ancak eşit ağırlık veya sözel olarak okumuş olsanız da TYT ve AYT sınavında sayısal sınava girmiş ve başarılı olduysanız yine Mimarlık okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.