Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Mermerden pas lekesi nasıl çıkarılır ?

28.02.2023
2.570
Mermerden pas lekesi nasıl çıkarılır ?

Mermerden pas lekesi nasıl çıkarılır ?

Mermerden pas lekesi zamanla oluşa bir iz ve lekedir. Mermer aslında oldukça dayanıklı ve kullanımı , temizlemesi kolay bir malzemedir. Tarihin eski dönemlerinden beri kullanılmaktadır. Mermer yüzeyler zamanla maruz kaldıkları asitler sonucu paslanabilir ve kötü görünebilirler. Siz ne kadar titiz ve temiz olsanız da o pas lekesi pek hijyenik durmayacaktır. Bu yüzden mermerden pas lekesi nasıl çıkarılır ? sorusunun tüm detaylarını ayrıntılı bir şekilde yazımızı düzenledik.

Sararan mermer tezgah nasıl temizlenir ?

Özellikle mutfakta ki mermer tezgahlar zamanla kullanılan temizlik malzemeleri ,üzerinde konulan malzemelerden dolayı lekeler oluşabilir. Mermerden pas lekesini çıkarmanın birçok yöntemi vardır. Pas lekesi zamanla artar ve kalın bir tabaka haline gelir. Bunu önlemek için leke oluşumunu fark ettiğiniz anda müdahale etmelisiniz. Zamanla bu lekelerin oluşturduğu tabaka kalınlaşacak ve durum çok daha içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Mermeri temizlemek için asit bazlı kimyasallar kullanmayı tercih ederseniz , mermerinizi aşınabilir . Pas lekesinden kurtulmak isterken mermer tezgah ya da zemininiz den olabilirsiniz. Eğer hazır ürünlerden birini satın almak isterseniz Bunlardan birincisi piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz özellikle mermer yüzeyler için üretilmiş leke çıkarıcılardır.

Bunların yanı sıra doğal yöntemler , evdeki malzemelerle nasıl mermeri temizleriz şimdi bunları sırayla anlatalım.

1- Diş Macunu 

Diş macunu mermeriniz için hiç bir tehdit içermez. Güvenle bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey jel olmayan beyaz diş macunlarından bir adet edinmeniz ve lekeye bu macunu fırça sayesinde uygulamanızdır. Bu sayede özellikle yeni oluşmaya başlayan lekeleri kolayca alt edebilirsiniz. Özellikle ince tabaka halinde pas lekelerini ve yeni oluşmaya başlayan pas lekeleri için kullanmanızı öneririz.

2-Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit en güvenilir ve kolayca temin edebileceğiniz yer eczanelerdir. Mermerden pası kolayca temizleyebilirsiniz. Mermeri aşındırmadan , fazla ovalamadan kolaylıkla lekelerden kurtulabilirsiniz. Eczaneden de nasıl kullanacağınızı sorabilirsiniz ve ya kullanma talimatını kullanmalısınız. Lekenin üzerine direk bu ilacı dökmeyiniz. Bir sprey şişesinde 1/3 oranında seyreltmeniz önerilmektedir.

Mermerden pas lekesi nasıl çıkarılır ?

Bir sprey şişesine hidrojen peroksit ekleyin ve yüzeye direkt püskürtün. Ardından fırça sayesinde fırçalayarak uygulama yapabilirsiniz. En güvenli yöntemlerden kabul edilen bu metot ile kolayca bu lekelere veda edebilirsiniz. Seramik yüzeylerde de güvenle uygulayabileceğiniz bu metot sağlığınızı da tehdit etmez.

3-Amonyak ile pas lekelerinden kurtulun

Amonyak öyle bir madde ki , mermerdeki pas lekelerini çıkartmak için en etkili ve tesirli yöntemdir. Amonyağı direk olarak paslı yüzeye dökmeyin. Aksi takdir de mermerinizi aşındırabilir. Amonyağı önce su ile biraz seyreltin. Daha sonra paslı mermer yüzeye dökün çözeltinin yüzeye zarar vermemesi için 10 dakikada bir duru su ile müdahaleye devam ediniz.

Mermerden pas lekesi nasıl çıkarılır ?

Amonyak hakkında önemli bir not düşelim : Amonyak bu yüzeylere hızlıca etki eder ve çok uzun süre yüzeyde tutulmadığında yüzeye zarar vermez. Bu nedenle  bu maddeyi en fazla on dakika yüzey üzerinde tutun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.