Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Makat Çatlağı Kremi Olarak Kullanılabilecek Merhemler

28.02.2023
4.015
Makat Çatlağı Kremi Olarak Kullanılabilecek Merhemler

makatta çatlak için kremler

Tıp dilinde anal fissür adıyla anılırken, halk arasında makat çatlağı şeklinde bilinen, anüs girişindeki ağrılı yırtıklardan bahsettiğimiz bu can sıkıcı rahatsızlığın tedavisinde, hem yetişkinlerde hem de bebeklerde kullanılan antiseptik Fito krem v.b. makat çatlağı kremi önerilerinde bulunacağımız yazılarımızda, kullanacağınız merhemlerin etki mekanizmaları açısından farklı kategorilere ayrıldığını hatırlatmak isteriz.

Özellikle tuvalete gitme işini son derece acı dolu bir işkence haline getiren makat çatlağının iyileşmesine katkıda bulunan kremlerin yanı sıra, tedavi süresince çatlağın matlak bölgesindeki semptomatik etkilerini ortadan kaldırarak kişinin yaşam kalitesini arttırmaya yönelik kremlerden de bahsedeceğimizi belirtelim.

Makat Çatlağı Tedavisinde Kullanılabilecek Kremler

Makat çatlağını geçirmek için en yaygın olarak bilinen ve kullanılan Fito Krem’in yanı sıra, iyileşmeye ve anal füssür ağrısına en çok katkıda bulunan merhemlere kategorilerine ve etki mekanizmalarına göre gelin birlikte göz atalım.

Kabızlık sorunu yaşamanız durumunda, çatlağınızın daha da derinleşebileceğini, ciddi yırtıklara yol açabileceğinizi de hatırlattıktan sonra, sizin ya da bebeğinizin özel bölgelerinde oluşan çatlağın hızla iyileşmesi için, kullanacağınız kremlere ek olarak beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerektiğini ve bağırsak düzeninizi korumanız gerektiğini de hatırlattıktan sonra krem önerilerimize geçiyoruz.

Lokal antestezi kremleri

Lokal Anestezi kremleri tedavi aşamasında, çatlağın iyileşmesine herhangi bir katkıda bulunmamakla beraber, çatlağın oluşmuş olduğu kısımı soğutarak ve deri üstündeki sinirlerin uyuşmasını sağlayarak, bölgesel anestezi etkisi bulunan kremlerin kullanılması, ağrının geçici olarak da olması giderilmesi ve kişinin fissürden kaynaklı acının hafifleterek yaşam kalitesinin arttırılması açısından sıkça karşımıza çıkan bir uygulamadır.

Özellikle Anestol pomad, makat çatlaklarında en sık kullanılan uyuşturucu krem olmakla beraber, bölgesel uyuşturma özelliği olan Emla kremden tutun diğer benzocaine, tetracaine, lidocaine, diperodon, dibucaine veya pramoksin içerikli kremler sıklıkla bu tedavide yer alır ancak kremlerin makatın dış derisine uygulanması gerekir ve bağırsaklara ulaşarak muhtemel bir toksik etki yaratmasının önüne geçilmeli, mümkünse doktorunuzun önerisi ve talimatları doğrultusunda kullanılmalıdır. Çocuklarda ve bebeklerde görülen makat çatlaklarında bu tip kremlerin kullanımı genelde uygun değildir.

Antiseptik kremler ve Mantar Gidericiler

Makat bölgesindeki mikropları öldürerek ve mantar gibi sorunların önüne geçerek, hem iyileşme sürecini hızlandıran hem de kaşıntı sorununu ortadan kaldıran antiseptik kremler ve mantar gidericiler, makat çatlağı tedavisinde önemli rol oynayan kremlerdendir. Yara iyileşme hızına da katkıda bulunurken, bölgede bakteri oluşumunun önüne geçen ve en sıklıkla kullanılan kremlerden bazılarını;

Fito Krem, Hametan Krem . Ayrıca mantar ve kaşıntının azaltılması için Pruzon krem de sıkça reçete edilen pomadlar arasındadır.

Koruyucu ve Nemlendirici Kremler

Bepanthene krem, vazelin v.b. nemlendirici özellikteki kremler de yırtık olan bölgenin kuruyıp daha fazla çatlamasının önüne geçerek etki eden pomadlar grubunda değerlendirilebilir.

Ödem Giderici Kremler

Hirudoid Forte Jel, Pruzon Krem, Arnica krem, Dolgit krem v.b. ödem giderici etkisi olan merhemler de makat çatlağı tedavisinde rahatlatıcı etkiye sahip kremler olarak karşımıza çıkıyor. Yüzeysel olarak ağrıleri gideren analjezik kremler kategorisindeki ağrı kesici jel isimleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Damar Büzücü Kremler

Makattaki yırtıktan gelen kanamayı durdurması ve dolayısıyla da yaranın daha hızlı kapanmasını da sağlayarak hem iyileşme sürecinde yardımcı olan hem de semptomatik tedavi yapan damar büzücü kremlere örnek olarak at kestanesi kremi adı verilen doğal bir kremi vermek istiyoruz.

Yara Kremleri

Fucicort krem, Hametan krem, Fito krem, Fucidin krem, Travazol Krem, Teramisin deri merhemi gibi kremler ise, makat yırtığındaki yarayı iyileştirmek için doku onarımı sağlayan, hücre yenileyici özellikteki yara kremleri arasında sayılabilir.

Kortizon İçeren Kremler

Eumovate, Hipokort, Advantan, Dermovate, Fucicort, Momecon gibi kremleri de yine steroid içeren ya da aynı etkiyi yaratan enflamasyon indirici grupta, çatlak tedavisinde kullanılan merhemler kategorisinde inceleyebiliriz.

Nitrogliserin İçeren Kremler

Rectoderm, Anrecta, Anuflex isimleri ile pek çok eczanede bulunabilecek bu kremler ise nitrogliserin içerikleri ile makat çatlağının kronikleşmeden önceki dönemlerinde kullanımlarından oldukça fayda görülen merhem markalarındandır.

Özellikle Anuflex isimli krem makat kaslarında ciddi bir gevşeme ve rahatlama sağlayarak, iyileşme sürecini gözle görülür şekilde hızlandırır.

 

Kabızlık gibi durumlardan sonra ve aynı bölgede ortaya çıkması sebebiyle hemoroid rahatsızlığıyla da sıkça karıştırılan makat çatlağında kremlere alternatif olarak, lazerle tedavi yöntemi, ameliyat ya da bazı ev yapımı doğal krem önerilerinden de bahsedilmektedir. Makat çatlağına ne iyi gelir adlı yazımızda, yukarıda bahsi geçen anal fissür merhemlerine ek olarak uygulanabilecek etkili tedavi yöntemlerinden bahsettik.

Ciltteki çatlakları önleyen ve gideren kremler bu bölgenin kullanımı için uygun değildir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.