Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Likör Nasıl İçilir ? Likör Neyle İçilir ?

Likör Nasıl İçilir ? Likör Neyle İçilir ?

Likör Nasıl İçilir ? Likör Neyle İçilir ?

Likör Nasıl İçilir , likör neyle içilir ? , likör nedir detaylıca kısa ve öz şekilde yazımızı sizler için derledik. Likör : Genellikle acı olmayan ; tatlı bir tada sahiptir. İçimi oldukça kolay ve rahattır. Günün her saatinde tüketime uygundur. Diğer içkilere göre hem yapısal hem tat açısından farklıdır. Özellikle birtakım baharatlı likörler hazmı kolaylaştırdığı için yiyeceklerden sonra da içilir. Likörü sadece içecekler ile değil , lokum gibi tatların yanında da birlikte tüketebilirsiniz.

Likör aslında sanıldığı kadar hafif bir içki değildir. Yüksek miktarda şeker bulunmasından ötürü kana hızla karışır ve daha çabuk sarhoş eder. Likör şişeleri ve bardakları özeldir. Barlarda ve kafelerde kokteylli içki hazırlanırken içine istenilmesi halinde likör de eklenir.

Votka Yanında Ne Gider ? Votka Yanında Ne Yenir ? yazımız da dikkatinizi çekebilir.

Likör Neyle İçilir ?

Likör bir çok şekilde tüketilebilen  bir içki türüdür. Türk kahvesinin yanında içilebildiği benzer biçimde sek yada kokteyllerle de kullanılabilir ve içilebilir. Likörü sek içerken içerisine tercihe bakılırsa buz atılırsa güzel bir aroma elde edilir. Likörler çoğu zaman hususi cam şişelerde dışarıda muhafıza edilir. Kendine özgü özel likör bardakları vardır ve sek içimde bu bardaklar kullanılır. Aynı zamanda rom, cin benzer biçimde alkollerle yapılan kokteyllerin içine katılarak da içilebilir.

Likör aslında eski zamanlar da manastırlarda tedavi amacıyla kullanılmaktaydı. Günümüz de ise  sadece tadından dolayı keyif verme amacıyla içilir. Genellikle meyve kabuklarından üretilen likörler bir çok kişi tarafından sevilerek içilmektedir. Likörün alkol oranı genellikle %22 civarındadır. İçimi basit olduğundan alkol payı dikkate alınmasa da likörün dikkatli içilmesi icap eder.

Likör Neyle İçilir ?

Likör Çeşitleri Nelerdir ?

  1. Nane Likörü
  2. Muz Likörü
  3. Nazen Likör
  4. Acıbadem Likörü
  5. Çilek Likörü
  6. Badem Likörü
  7. Altın Likörü
  8. Sakız Likörü

Yukarı da saydığımız likör çeşitleri  en çok tercih edilen ve bilinen çeşitlerdir.  Ama en çok tercih edilen bazı likörlerin kısaca hakkında bilgi verelim.

  • Muz Likörü: Muz esansı, alkol, su ve şekerin damıtılmasıyla elde edilen likör çeşididir. Muz likörü tatlı yapımında kullanıldığı şeklinde öteki likör çeşitleri şeklinde kahvenin yanında da çokça tüketilmektedir. Türkiye’de akdeniz bölgesinde yetiştirilen muzların kullanımıyla üretilir.
  • Nane Likörü: Taze nane yaprakların esansı alınarak alkol, su ve şekereklenir.. Likör çeşitleri içinde farklı bir keyfi vardır. Nane aromasını sevmeyenler nane likörü tüketmeleri önerilmemektedir. Ayrıca renginden ötürü da bir çok kokteylin yapımında kullanılır. Cin, rom gibi alkollerin karışımıyla elde edilen bu kokteyller Dünya’da sıkça tercih edilmektedir.

Likör Çeşitleri Nelerdir ?

Likör Alkol Oranı

Likörlerin ortalama alkol payı %15 ile %40 içinde değişmektedir. Markasına ve cinsine göre alkol payı farklılık gösterebilir. Likörler alkolün damıtılarak içerisine muhtelif baharatların ve meyve özlerinin katılmasıyla bulunmuştur. Dünya’da hemen hemen her bölgede üretilen likörlerin çokça çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilik yapıldığı bölgenin kendine has meyvelerinden kaynaklanmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.