Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Fraksiyonel Lazerle Çatlak Tedavisi İşe Yarıyor Mu?

Fraksiyonel Lazerle Çatlak Tedavisi İşe Yarıyor Mu?

lazerle çatlak tedavisi nedir nasıl yapılır işe yarıyor mu?

Beyaz çatlaklara kesin çözüm sloganıyla tanınan fraksiyonel lazer ile çatlak tedavisi gerçekten işe yarıyor mu diye merak edenler için derlediğimiz yazımızda;  gelişen teknolojiye rağmen ve onlarca kozmetik ürün, piyasada satılan pahalı ve etkili çatlak kremleri kullanımlarına rağmen uzun yıllardır bir türlü kesin çözüm bulunamamış çatlakların tedavisinde, adını sıkça duyduğumuz lazer yönteminin etkinliği hakkında topladığımız bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Lazerle Çatlak Tedavisi Nedir?

Lazerle çatlak tedavisi aslında uzun zamandır uygulanan bir yöntem olmakla beraber, son teknoloji CO2 Fraksiyonel Lazer uygulaması geliştirilene kadar uygulanan tedaviler özellikle rengi beyaza ya da griye dönmüş çatlakların tedavisinde kesin çözüm sağlamıyordu ancak bugün farklı bir işleyiş mekanizması ve teknoloji ile lazerli tedavilere yeni bir soluk getiren Fraksiyonel lazer, çatlak tedavisinde hatrı sayılır bir konum almış durumda.

Peki bu lazerle çatlak tedavisi tam olarak nedir? Nasıl yapılır?

Lazerle çatlak tedavisi için uygulanan başlıca yöntemler arasında; ECO2 Karbondioksit fraksiyonel lazerErbium Yag fraksiyonel lazerler, Altın İğneli Radyofrekans tedavilerini sayabiliriz ancak son yıllarda en etkili ve kesin çözüm sağlayan yöntemin Fraksiyonel lazer olduğu düşünülmektedir ve hastalar tarafından da en sık talep edilen yöntemdir.

Fraksiyonel lazer uygulaması; lazer ışığının cilde ince sütunlar halinde gönderilmesi ve bu sayede deri altındaki kollajen üretiminin tetiklenmesi mantığına dayandırılan bir yöntemdir. Fraksiyonel lazer ile çatlakların tedavi edilmeye çalışılmasının en iyi yanı ise, ufak kontrollü hasar bölgelerinin çevresinde sağlam cilt dokularının bırakılması dolayısıyla ciltteki hasarın minimum olmasıdır.. Böylece lazer sonrası yan etkiler neredeyse hiç görülmez ve iyileşme süresi de hatrı sayılır şekilde kısar.

En çok tercih edilen dalga; üst deride soyulma ile birlikte alt deride yenilenme yapması ve dolayısıyla çatlaklarda ciddi azalma sağlaması sebebiyle 10600 nm CO2 lazerdir.

Kaç Seans Yapılır?

Her biri 5 ila 10 dakika arasında süren 4-6 seans pek çok hastanın çatlak tedavisinde gözle görülür bir başarı elde edilmesinde yeterli olacaktır. Seans aralarında en az 4 ila 8 hafta yani 1-2 ay verilerek uygulanması gerekir. Daha ciddi durumlarda, derin cilt yırtıkları ve grileşmiş çatlakların tedavisinde cildin tolere edebilme durumu ile doğru orantılı olarak, araları açılmak kaydıyla uygulanacak seans sayısı 10’a kadar çıkarılabilir.

Ağrı Hissedilir mi?

Fraksiyonel lazer tedavisi tamamen ağrısız ve acısız bir yöntemdir demek gerçekten uzak bir bilgilendirme olur ancak uzman bir doktor ya da işinin ehli bir kişi tarafından, uygun ve son teknoloji bir makine ile doğru şekilde uygulandığında kişinin acı hissi minimumda olacaktır.

Lazerle çatlak tedavisi sırasında duyulan ağrı aynı zamanda uygulanan hastanın ağrı eşiği ile de doğru orantılıdır. İLaveten bazı uzmanlar uygulama öncesi çatlakların üstüne anestol krem v.b. bölgesel uyuşturucu kremler sürebilir ya da buz ile lokal anestezi etkisi yaratmayı tercih edebilirler.

Lazer Sonrası Etkiler Nelerdir?

Cildi onarma ve hücreleri yenileme mekanizması ile işleyiş gösterdiği için, lazer tedavisi sonrasında çatlak bölgelerindeki deride kızarmalar ve ço fazla olmamak kaydıyla soyulmalar görülebilir. Cilt tahrişinizi gidermek için doktorunuzdan hametan pomad v.b. bir krem reçete etmesini talep edebilirsiniz.

İşe Yarıyor mu?

Çatlak tedavisi için, lazer yöntemi dahil olmak üzere %100 sonuç sağlanabilen, çatlakların sayısını azaltan bir yöntem bugünkü teknoloji ile deri graftı gibi agresif cerrahi girişimler dışında mümkün değil ancak fraksiyonel lazerle çatlak tedavisi, elimizdeki imkanlar dahilinde en yüksek etkiye sahip, çatlakların görünümünde %90’lara varacak derecelerde azalma sağlayabilen, en sık tercih edilen ve en iyi non-invasif yöntemdir.

Peki ya Fiyatları?

Fraksiyonel lazer tedavileri ve çatlakların giderilmesi için uygulanan diğer dermokozmetik uygulamaların fiyatları merkezden merkeze, uzmandan uzmana değişkenlik gösteriyor olmakla beraber, ortalama olarak 2019 yılı itibariyle bir seansının 300 TL ila 1000 TL arasında değişiklik gösterdiğini söylememiz çok yanlış olmaz. Kesin bir fiyat almak için, uzman bir cildiyeci ile görüşüp, çatlaklarınızın durumunu değerlendirmelisiniz ve cilt yapınıza, derinizdeki hasara uygun olarak doktorunuzun önereceği lazer tedavisi ile ilgili kişiselleştirilmiş fiyat almalısınız.

 

Uzman dermatolog Aslı Eralp lazerle çatlak tedavisini aşağıdaki videoda genel hatlarıyla anlatıyor;

 

Fraksiyonel lazer, sadece çatlak tedavisinde değil, aynı zamanda iz tedavisinde de son derece etkili kullanılan bir yöntem.

Fraksiyonel Lazerle Yara Sivilce Leke İzi Tedavisi Yaptıranlar

 

Yorumlar
  1. mavioje dedi ki:

    bilgi için teşekkür ederim.