Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

La feta illa ali la seyfe illa zülfikar ne demek

28.02.2023
4.384
La feta illa ali la seyfe illa zülfikar ne demek

La feta illa ali la seyfe illa zülfikar; ““Zülfikar’dan başka kılıç, Ali’den başka da yiğit yoktur.” demektir.  Zülfikar, cümleden de anlaşılabileceği gibi Hz. Ali’nin kılıcına verilen addır.

Hz. Ali, alemlerin nebisi, cihan peygamberi Hz. Muhammed Efendimiz’in emmi oğlu aynı zamanda da damadı ve dört büyük halifeden biridir. Ucu çatal şeklindeki çift başlı ünlü kılıcına Zülfikar denmektedir.

La feta; Arapça’da yiğit, kahraman manasına, la seyfe de kılıç manasına gelmekte, illa ise yoktur anlamındaki olumsuzluk kelimesidir.

La feta illa Ali: Ali’den başka kahraman yoktur;  la seyfe illa zülfikar: Zülfikar adlı kılıçtan başka kılıç yoktur manasına gelen, Hz.Ali’yi onurlandırmak için söylenmiş bir sözdür.

Kesin olarak bilinmemekle birlikte rivayetlere göre, Uhud Savaşı’ndan sonra gökten peygamber efendimiz Hz. Muhammed’e indirilen Zülfikar kılıcı, Ali’ye Muhammed S.A.V. tarafından armağan edilmiştir.

la feta illa ali la seyfe illa zülfikar ne demek

La Feta İlla Ali La Seyfe İlla Zülfikar Sözünü Kim Söylemiştir?

Kuvvetle muhtemeldir ki Hayber Kalesi’nin fethinin ardından, peygamber efendimiz Hz. Muhammed sav. tarafından söylenmiş bir hadis-i şeriftir. Ancak rivayet yine şöyle söylemektedir ki; savaşta karşısına çıkan 9 kişiyi bu kılıçla öldürürken, vücudunun onlarca tarafından yara alarak, kanının son damlasına değin Muhammed’i savunurken kullandığı Zülfikar münahasebetiyle, savaş ardından Peygamber Efendimiz bu güzel sözü söyleyerek, Ali’yi onurlandırmış, minnetlerini sunmuştur. Fetaların fetası Ali, en mübarek seyfesi ile, peygamberimizi savunmuş, savaşta pek çok düşmanı kahretmiştir.

Züülfikar kılıcı; iki sivri uçlu, özel bir kılıçtır. Uçlardan bir tanesinin adaleti, diğerinin ise ilim, irfanı temsil ettiği düşünülmektedir. Günümüzde de hala okullarda dahi okutulan Bektaşi Edebiyatı’nda önemli yer tutan Zülfikarname eseri ise, başlı başına Zülfikar seyfesi üstüne yazılmış yazı ve şiirlerden oluşmuş bir eserdir.

Peygamber efendimizin dudaklarından dökülmüş bu hadis-i şerifin aslında kendi sözleri değil de Allahu Teala’nın sözleri olarak Cebrail’in söylediği ancak Cebrail ile konuşabilecek tek şahıs Muhammed Hazretleri olduğundan, onun aracılığıyla Zülfikay ve Hz. Ali’nin övüldüğü de rivayetler arasındadır.

Yaygın inanç Uhud harbi sırasında söylendiği olsa da, Hendek Savaşı sırasından / sonrasında edilmiş olması da olasılıklar arasındadır. Kesin olarak bildiğimiz tek şey, bu güzel sözün sahibinin efendimiz Muhammed sav olduğudur.

Ali bu kılıç sayesinde pek büyük işler başardığından feta, kılıç ise başlı başına bir efsane olduğundan seyfe olarak anılmıştır.

İki başlılığının yukarıda belirtilen dışında bazı farklı şeyleri temsil ettiğine de inanılır, en azından öyle yorumlanır; büyük olan ucun kafirlerle savaşmayı, küçük olan ise en büyük düşman nefsimizle savaşmayı temsil eder. Ya da uzun uç iyilik ve imanı temsil ederken, kısa uç kötülük ve gavurluğu temsil eder.

Alevilerin ibadethanelerinden olan cemevlerinde, yine Hz. Ali’yi övmek amacıyla sık sık “la feta illa ali la seyfe illa zülfikar” sözü tekrarlanmaktadır. Aleviler için adeta bir dua haline gelmiştir. Ne demek olduğunu bilmeyen dostlarımıza anlatmaya çalıştık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.