Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendirici Ev Yapımı Maske

07.05.2020
1.399
Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendirici Ev Yapımı Maske

Cilt yapıları birbirinden farklı türdedirler. Yağlı ciltler, kuru ciltler, hassas ciltler, karma ciltler, akneli ciltler gibi türlere ayrılmışlardır. Her cilt tipinin kendine göre olumlu ya da olumsuz özellikleri vardır. Kullanılan ürünleri cilt tipine göre belirlemek gerekmektedir.  Bugüne kadar cilt için kozmetik ürünler mi yoksa doğal ürünler mi kullanılmalı konusu sık sık gündeme geldi. En doğal yöntemin ise doğal ürünler ile yapılan bakımlar olduğu da bilinmektedir. Son yıllarda doğal ürünler ile yapılan bakımlar kozmetik bakım ürünlerine göre daha çok revaçtadır. Kozmetik sektörü de daha doğal ürünleri piyasaya sürmek konusunda çalışmalar yürütüyor. Bu ürünler maske, cilt nemlendirme ve yüz derisi için yenileme gibi pek çok ürün çeşidi bunların arasında yer almaktadır.

 

Cilt Kuruluğunu Gideren Doğal Nemlendirici Maske Tarifleri

Kuru ciltler en çok bakım isteyen cilt tipleri arasında yer almaktadır. Nem dengesi sağlanmadığı takdirde olumsuz sonuçlar ile karşılaşmak kaçınılmaz bir durumdur. Bu nedenle kuru ciltlerin bakımı aksatılmadan yapılmalıdır. Cilt nemlendirme günümüz teknolojisinde artık pek çok teknolojik cihaz yöntemi ile yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra ev ortamında da çok pratik yöntemler ile kuru ciltler için hem nemlendirme hem de arındırıcı tonikler yapabilirsiniz. Hem pratik hem de daha az bütçe gerektiren bu yöntemlerin en önemli özelliği ise doğal olması ve katkı maddesi içermemesidir. Ancak alerjik bir bünyeye sahipseniz hazırladığınız nemlendiriciden küçük bir bölümünü elinizde deneyerek kullanmanız  da ayrıca önemlidir.

Evde uygulanabilecek bu yöntemler hem cilt bakımınız için son derece etkili olacak hem de size zamandan kazandıracaktır. Bahsetmiş olduğumuz bu tarifler cilt nemlendirme yöntemleri arasında son derece etkili uygulamalardır.

 

1) Zeytinyağı Ve Limon Maskesi

Limon, içerisinde barındırdığı pek çok vitamin özellikleri bakımından cilt için önemli bir besin kaynağıdır. Bu durumun gücünü arttırmak için zeytin yağı ile limonu karıştırmak bu değeri 2 kat daha arttırmaktadır. Zeytinyağı tek başına da kuru ciltler için nemlendirici özelliğe sahiptir. Zeytinyağı C, E Ve D vitaminleri bakımından son derece zengindir. Ayrıca yoğun bir biçimde de antioksidan özelliğine sahiptir. Ancak limon ile birlikte kullanıldığında her cilt tipine uygun olarak kullanılması da mümkün olmaktadır. Güzel bir nemlendirici maske uygulaması için aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yarım taze limon
  • 1 yumurta beyazı

Hazırlanışı:

1 yemek kaşığı zeytinyağını yarım taze limon ile karıştırıp, üzerine de bir yumurta beyazını kıvamı tamamen krem olana kadar karıştırmaya devam edin. Yüz ve boyun bölgenize yedirerek sürün ve 15 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın. Cildinizin pırıl – pırıl ve yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Cilt nemlendirme uygulaması son derece önemli olduğundan bu yöntemi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

 

 

2) Jojoba Yağı Kürü

Jojoba yağı vücudumuzun pek çok bölgelerinde kullanılan önemli yağlardan biridir. Jojoba yağı, içerisinde bolca protein bulunduran bir içeriğe sahiptir. Bu yağın en önemli özelliği de cilt üzerinde oluşan lekelerde son derece faydalı olmasıdır. Diğer bir cilt sorunu da hızlı kilo alıp vermelerde ve hamilelikte ortaya çıkan çatlamalarda ortaya çıkan çatlaklardır. Jojoba yağı çatlak tedavisinde de son derece etkilidir.

Vücuttaki çatlaklar nasıl geçer adlı yazımızla da ilgilenebilirsiniz

Malzemeler:

  • 3 bardak sıcak su
  • 1 çay kaşığı jojoba yağı

Hazırlanışı:

1 çay kaşığı jojoba yağını 3 bardak sıcak su ile karıştırarak cildinize bir pamuk ya da yumuşak uçlu bir fırça ile uygulayabilirsiniz. Hem cildinizin gözeneklerine iyi gelecektir hem de cildinizi nemlendirecektir. 10 dakika cildinizde beklettikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu kürü hafta bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

 

 

3) Hindistan  Cevizi ve Muz Maskesi Kürü

Muz cilt için en önemli besinlerden biridir. Doğal olması ve içerisinde bolca vitamin barındırması nedeni ile çok faydalıdır. Magnezyum, fosfor, B6 vitaminleri bakımından son derece zengin olan muz cilt için kullanıldığında da çok faydalı sonuçlar doğurmaktadır. Muz ve Hindistan cevizi ile yapılan karışım da cildinize son derece iyi gelecektir. Kuru olan cildinizi nemlendirecek ve ince çizgilerinizde düzenli bir kullanım sonucunda önemli oranda iyileşmeye katkıda bulunacaktır.

Malzemeler:

  • 1 büyük muz
  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi

Hazırlanışı:

Bir adet olgun muzu bir çorba kaşığı Hindistan cevizi ile karıştırın. Tam kıvama geldikten sonra yüzünüze nazik hareketler ile uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra soğuk ile yıkayın. Cildinizin parladığını ve yumuşacık bir görünüme kavuştuğunu hemen fark edeceksiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  Cilt Kuruluğu Neden Oluşur ve Nasıl Geçer

 

 

4) Arındırıcı Yoğurt Maskesi

Yoğurt hem bünyemiz için hem de cildimiz için en sağlıklı besin kaynaklarından biridir. Cilde olan faydaları saymakla bitmez. Yaşlanmayı geciktirici özelliği yanında pek çok özelliği ile de son dönemlerin en çok kullanılan doğal cilt bakım ürünlerinden biri haline gelmiştir.

Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı limon
  • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

2 yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı limon ve balı bir cam kasede tahta kaşık yardımı ile kıvamı oluşana kadar iyice karıştırın. Daha sonra temiz olan cildinize maskeyi uygulayın. Maskeyi cildinizde yarım saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu karışımı hafta da bir yapmamız cildinizdeki pürüzlerin kaybolmasında etkili olacaktır ve cildiniz ışıl ışıl olacaktır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  Kuru Cilde Bakım Yapmak İçin 8 Doğal Yöntem

 

 

5) Gül Yağı Maskesi

Gül bitkisi tarihten bu yana pek çok hastalığın tedavisinde de kullanılmış en özel bitkilerden biridir. Gül bitkisinin faydaları tıbbi olarak da kanıtlanmıştır. Gül suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Gül suyu doğal bir toniktir. En iyi nem dengesini koruyan bir içeriğe sahiptir. Sıkılaştırıcı bir özelliğe sahiptir. Ve cildi en güzel arındıran özelliğe sahip içeriklerden biridir. Gül yağı kullanımı da cilt için son derece faydalıdır. Ancak gül yağı kullanmak için öncelikle küçük bir miktar alıp cildiniz üzerinde denemelisiniz. Alerjik bir reaksiyon gösterebilme ihtimaline karşı bu önemli bir test olacaktır. Gül yağı cilt lekeleri, ciltte oluşan izler, bakteri ve mikroplara karşı son derece etkilidir.

Gül yağını nazikçe cildinize uygulayın. Eğer yoğun olarak kullanmayı istemiyorsanız bir bardak suya 10 damla gül yağını damlatarak cildiniz için kullanabilirsiniz. Haftada 2 kez bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Cilt nemlendirme, cilt lekelerine karşı tedavi etme gibi önemli cilt sorunlarında etkili olacak bir yöntemdir. Cildinizdeki güzelliği hemen fark edeceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.