Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Kükürt Cilde Nasıl Uygulanır Faydaları Nelerdir Egzamaya İyi Gelir mi?

28.02.2023
4.398
Kükürt Cilde Nasıl Uygulanır Faydaları Nelerdir Egzamaya İyi Gelir mi?

Kükürt, çok eski çağlardan beridir pek çok cilt hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere, lokman hekimler tarafından yapılan ilaçların  – özellikle de uyuz, egzama ve sedef hastalığı için – etken maddesi olarak görev görmüş bir madde olduğundan, günümüzde de doğal yollarla cilt bakımı yapmak, akne sorunu, ergenlik sivilcesi v.b. sorunlarla savaşmak isteyenlerin sıklıkla başvurdukları bir element ancak kükürtü alıp suratımıza, elimize kolumuza serpiştirerek fayda göremeyeceğimiz ise kesin. Peki o zaman nasıl yapacağız?

Kükürt Cilde Nasıl Uygulanır?

Eski dönemlerde maden sularında bulunması sebebiyle kaplıcalardan faydalanılırken günümüzde kükürtün cildimize direkt olarak cilt bakım ürünü olarak kullanılabilmesini mümkün kılan daha pratik yöntemlerimiz mevcut. Bunlardan en yaygın olanları ise şunlar

Kükürt Tozu ve Sıvı Kükürt

Aktarların pek çoğundan rahatlıkla temin edilebilecek toz ya da sıvı kükürtü, hangi cilt sorununa karşı kullanacağınıza göre değişmek üzer,e çeşitli doğal yağlar ya da diğer organik maddelerle karıştırarak elde edilebilecek ev yapımı kükürt maskeleri şeklinde cildinize uygulayabilirsiniz ancak daha çok tarımda kullanıldığı için alacağınız toz kükürtün güvenilirliği tartışmaya açık olduğundan belki de diğer yöntemleri kullanmak daha akıllıca olabilir.

Kükürtlü Cilt Bakım Kremleri

Sivilceler üstündeki muazzam etkisinin yanı sıra siyah nokta ve cilt lekelerine de iyi gelen kükürtü ana maddesi olarak kullanan kozmetik kremler, çeşitli firmalar tarafından piyasaya sürülmüş durumda. Güvenli bir alternatif arayanlar için, maliyeti belki biraz daha yüksek ama kükürtün cilde uygulanabilecek formu açısından iyi bir seçenek olabilir. Kükürt kremlerinden fayda görülüp görülmediği ile ilgili olarak kükürt kremi kullanıcı yorumları adlı yazımızdan fikir alabilirsiniz.

Kükürt Sabunları ile

Uyuzdan saboreik dermatite, sivilceden yaş bezesi tedavisine kadar geniş bir kullanım alanı olan kükürt sabunu ise kükürtün cilde sürülmesindeki bir diğer güvenli alternatif. Kükürt sabununu yüzüne ve vücuduna uygulayanların konu hakkındaki görüşleri için buraya bakabilirsiniz.

 

Kükürtün Cilde Faydaları Nelerdir?

Kükürtün cilde ve saça olan faydaları saymakla bitmez ama herhalde tarik boyunca en sık kullanıldığı alan egzama tedavisi olmuştur. Başlıca faydalarını sayacak olursak

Kükürtün Egzama Tedavisindeki Yeri

Özellikle saç diplerinde gözlemlenen kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı şeklinde kendini gösterebilen ve tedavilere zor cevap veren egzama hastalığı çok eski zamanlardna beridir, diğer ismiyle sülfür olarak bilinen kükürt ile tedavi ediliyor bu bağlamda da kükürtlü cilt bakım kremleri ve diğer ürünlerin egzama kaşıntısını ve döküntüsünü gidermekte faydalı olduğu kesin.

Kükürt ile Sivilce Tedavisi

Özellikle ergenlik sivilcelerinin tedavisinde kükürt önemli bir yer işgal ediyor. Etki mekanizması tam olarak anlaşılamamış olmakla beraber, deri altında biriken yaş ve kirden kaynaklı meydana gelen sivilce sorunundan ziyade, hormonel etkilerle ortaya çıkan ergenlik dönemi akne sorunununda kükürt mucizeler yaratabiliyor.

Anti-Aging Etkisi

Gözenekleri sıkılaştırarak, cildin kaybettiği elastikiyetini geri kazandırmaya yardımcı olan kükürtlü cilt bakım ürünleri, yaşlanmanın istenmeyen cilt üstündeki etkilerini hızlıca geriye döndürebildiği için sıklıkla doğal anti-aging ürünü olarak kullanılır

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.