Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Kreval Öksürük Şurubu Ne İşe Yarar ?

28.02.2023
4.483
Kreval Öksürük Şurubu Ne İşe Yarar ?

Kreval Öksürük Şurubu Ne İşe Yarar ?

Kreval Öksürük Şurubu kuru öksürük için kullanılmaktadır. Kullanımı oldukça yaygındır. Bu şurup içerisinde bulunan yardımcı maddeler şunlardır ; Kayısı aroması, Sorbitol, Sodyum sakkarin, Gliserin, Karboksimetilselüloz sodyum, Benzoik asit ve Deiyonize su’dur. Şurubun etkin maddesi butamirat sitrat’tır. Akut ve  Kuru öksürüğü baskılamaya yardımcı olan bir ilaçtır.  3 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinlerde kullanılmaktadır.

Kreval Öksürük Şurubu Fiyatı Nedir ?

Bu şurubu eczanelerden temin edebilirsiniz. Reçetesiz olarak da satın almak mümkündür. Şurubun 2021 güncel fiyatı 15,88 TL ‘dir. Reçeteli olarak ilacı temin ederseniz , ücret ödemeden ilacı alabilirsiniz . Reçete olduğu zaman devlet karşılamaktadır.

Kreval Şurup kullanımı nasıl olmalıdır?

Bu ilacı farklı yaş grupları ve gün içerisinde kaç kere tüketeceğinizi detaylı bir şekilde maddeler halinde listeliyoruz.

 1. Yetişkin bireyler gün içerisinde 4 defa ve 3 ölçek (15 ml ) olarak ilacı tüketebilir. Doğru ölçek oranını ayarlamak için ilacın içinden çıkan ölçek kabını kullanmalısınız.
 2. 3-6 yaş arası çocuklarda Şurup günde 3 kere ve 1 ölçek (5 ml) şeklinde kullanılmalıdır.
 3. 6-12 yaş arası çocuklarda Şurup günde3 kere ve 2 ölçek (10 ml) şeklinde kullanılmalıdır.
 4. 12 yaş üstü çocuklarda Kreval Şurup günde 3 kere 3 ölçek (15 ml) şeklinde kullanılmalıdır.
 5. Kreval Öksürük Şurubu aç ya da tok kullanılabilmektedir.
 6. Bu ilaç etkisini 4-5 günde etkisini göstermeye başlar ve öksürüğü keser yada oldukça fazla azaltır. Eğer 4-5 güne rağmen etki görmediyseniz doktora danışmalısınız.
 7. Bu şurup 1 haftadan fazla tüketilmesi önerilmemektir.

Kreval Şurup Muadili

Kreval Şurubun muadili olan şuruplar; Butamcod, Butirol, Cutmirat, Kaf, Notuss, Sinecod, Tamiral, Tusamol, Butamcod, Codactiv, Butamcod Fort, Butamcod Ford Plus, Butirol Fort’tur.

Kreval Öksürük Şurubun Yan Etkileri;

Her ilaçta olduğu gibi bu şurupta nadir de olsa  yan etkiler görülebilmektedir. İlacı kullanan kişinin sağlığına , alerjik reaksiyonlarına bağlıdır. Genellikle yan etkisi pek görülmeyen bir ilaçtır.

 • İshal,
 • Baş dönmesi,
 • Baş ağrısı,
 • Kurdeşen,
 • Mide bulantısı ya da kusma,
 • Karın ağrısı,
 • Deri döküntüsü gibi durumlardır.

Eğer yukarıda saydığımız yan etkilerden birini şurubu içtikten sonra yaşarsanız , ilaç kullanımını bırakmalısınız. Doktorunuza danışmanız gerekir. Şurup kullanımı sonrası ciltte döküntü görülmesi çok ciddi bir yan etkidir. Böyle durumlarda Kreval Şurup kullanımı derhal bırakılmalıdır.

Kreval Şurup Hamilelikte Kullanılır mı?

Emzirme yada hamilelik sürecinde bu ilacı kullanıp kullanmayacağınızı eczacınızdan ya da doktorunuzdan öğrenmeniz gerekmektedir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında bu şurubun  kullanımı kesinlikle yapılmamalıdır. Gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterin de kullanımı ile alakalı uzman görüşü almalısınız. İlacı kullanımı sırasında hamile olduğunuzu öğrenirseniz mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.