Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Koltuk Silme Deterjanı , Koltuklar Hangi Deterjanla Silinmeli ?

28.02.2023
998
Koltuk Silme Deterjanı , Koltuklar Hangi Deterjanla Silinmeli ?

Koltuk Silme Deterjanı , Koltuklar Hangi Deterjanla Silinmeli ?

Koltuk Silme Deterjanı , yatak , halı , oturma grubu fark etmez temizlemenin en iyi sonucu elde silmekten geçer. Bazı kılıflar ya da parçalar fermuarlı olup makinede yıkanabiliyor fakat fermuarsız olan kısımları nasıl temizleyeceğiz ? ne ile sileceğiz ? işte tüm bu soruların cevaplarını sizler için bir yazı derledik. Zaman içerisinde ne kadar dikkat edersek edelim ya da kılıflar ile , örtüler ile korumaya çalışsak da yatak , koltuk , kanepe , sandalye gibi bir çok ev eşyamız kirleniyor elbette. 

Koltuklar büyüklüğünden ve sürekli temas halinde olunduğu için en dikkat eşyalardan biridir. Yanlış kullanacağınız bir malzeme ile kanepenizi ve ya koltuk takımınızı maf edebilirsiniz. Oldukça pahalı olan bu kanepeler ve kanepe takımları nasıl temizlenir ?  Koltuk Silme Deterjanı nasıl seçilir ve ya nasıl yapılır ? İşte pratik yöntemleri adım adım sizler paylaşıyoruz.

 Koltuk Silme Tüyoları v, Evde Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır ?

1 – Elektrik Süpürgesi Kullanın

Koltukları silmeden evvel kırıntı, kıl ve öteki döküntüleri arınmak için elektrik süpürgesini kullanın. Minderlerin üzerini süpürün ve ardından minderleri kaldırın. Koltuğun tüm kısımlarını elektrik süpürgesiyle vakumlayarak çekin. Ardından ahşap ve metal kısımları silin. Ahşap ve metal yüzeylerdeki kirler kumaşlardaki kadar inatçı değildir. Bu nedenle, hangi deterjanla sildiğinizin pek bir ehemmiyeti yok. Deterjanlı nemli bir bez işinizi görecektir.

2 –Koltuk Silme Deterjanı Hazırlayın

Koltukların ve ya kanepelerin yüzeyini silmek için çamaşır yıkamakta kullandığınız tüm deterjanları, sabunları ve bulaşık deterjanlarını kullanabilirsiniz Çamaşır suyu gibi ağır bileşenler kapsayanlar hariç. Tüm bunlarla beraber, temizlik  mevzusunda natürel bir ev çözümü olan beyaz sirke ve karbonatı da kullanma fırsatınız var. Ayrıca, koltuklarınız deriden  ise arap sabununun ideal bir alternatif olduğunu da belirtelim.

Silebileceğiniz deterjan ve temizlik maddelerini nasıl eşleyeceğinizi sizlere detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

  • Beyaz sirke ve Bulaşık deterjanı : Natürel ev temizliği denince son dönemde kıymeti daha da fazla anlaşılan ürünlerden  biridir beyaz sirke. Koltuk temizliğinde sirkeyi kullanmak için 1 ölçüye 1 ölçü olacak biçimde kaynar olmayan sıcak su ile karıştırın. Ardından içine bir ölçü bulaşık deterjanı ilave edin ve karıştırın. Bu karışım, özellikle kumaş döşemeli koltuklarda harika netice verir. Farkı silince sizde göreceksiniz.
  • Beyaz kalıp sabun , Karbonat ve  Lavanta yağı : Koltuklarınızdaki tüm lekeleri gidermek, hijyen sağlamak ve temizlik sonrası evinizin güzel gibi kokması için bu doğal tarifi deneyebilirsiniz. Eğer deterjan kokusu sizi rahatsız ediyorsa ya da alerjiniz var ise bu diyeceklerimiz size en iyi alternatif olacaktır. 1 adet beyaz kalıp sabunu rendeleyin. Ardından içine 1 çay bardağı karbonat ve 1 tatlı kaşığı lavanta esansiyel yağı ekleyin. Üçünü sıcak su dolu leğene dökün ve karıştırın. Bu suya temiz bir bezi batırıp nemli kalacak şekilde sıkarak koltuklarınızı silin. Bu arada, lavanta yağının koltuklara yağ bulaştıracağını düşünmeyin. Esansiyel yağlar, sıradan yağlar gibi değildir. Koltuklarınızda yalnızca mis gibi aromatik bir lavanta kokusu bırakacaktır.
  • Deri Koltuklar için : Beyaz sirke ve zeytinyağı  : Deri koltuk bakımı diğer kanepelere göre biraz daha  özen ve dikkat ister sadece temizlemek yetmez. Deriyi zeytinyağı ile beslemek ve parlatmak için bu karışımı kullanabilirsiniz. Fısfıs yapabileceğiniz bir şişeye arım çay bardağı beyaz sirke ve yarım çay bardağı zeytinyağı ekleyin. Kirli ve lekeli bölgelere püskürtüp bir bez ile ovalayın. Son olarak farklı bir kuru bez ile kurulayın.Eğer deri koltuklar üzerinde zeytinyağı kullanma fikri size cazip gelmediyse o halde arap sabunu kullanabilirsiniz. . Arap sabunu, beyaz sirke ve sıcak su karışımını kullanabileceğiniz gibi yalnızca arap sabunu ve sıcak su kullanarak deri koltuklarınızı temizleyebilirsiniz.

Koltuk Silme Deterjanı , Koltuklar Hangi Deterjanla Silinmeli ?

Koltuk Silmenin Püf Noktaları

  1. Sildiğiniz bezin çok fazla ıslak olmadığından ve fazla suyunu sıktığınızdan emin olun. Aksi halde, koltukların sünger kısımları suyu sürüklerse zamanla küf kokusu dağılabilir.
  2. Deterjanlı su ile sildiğiniz koltukları daha sonra sadece su ile ıslatılmış bir bez ile silerek deterjan viranelerinden temizletin. Bu esnada da koltukları silerken çok fazla nemlendirmediğinizden emin olun.
  3. Kimyasal deterjanların uzun süre kumaş üzerinde kalması, kumaşın renginin solmasına neden olabilir. Bu sebeple, deterjanların yarım saatten daha uzun süre kumaş üzerinde kalmasına izin vermeyin.
  4. Temizlik işinin bitmesinin ardından mümkünse odanın pencerelerini açın ve sildiğiniz koltukların tamamının kurumasını bekleyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.