Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır ?Klomen Tedavisi Nedir?

Klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır ?Klomen Tedavisi Nedir?

Klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır ? Klomen Tedavisi Nedir ?

Klomen ilaç tedavisi , doğal yöntemlerle hamile kalamadığı durumlarda uygulanan tedavi yöntemidir. Öncelikle bu ilacı sizler için biraz tanıtalım . Yumurtlama tedavisini kesinlikle doktor tanısı konularak yapılmalıdır. Çünkü hekiminiz kısırlığa neden olan sebepler belirlenerek doğru tedaviler uygulanacaktır. Teknolojinin sağlık alanında da hızla gelişmesi, kısırlığa karşı birçok tedavi imkanı sunmaktadır. Bunlardan biri de Klomen ya da Klomifen tedavisidir.

Klomen tedavisi kadınlar için yumurtlama tedavisi denilen işlem- için kullanılır. Yumurtlama bozukluğu  ve ya nedeni bilinmeyen kısırlık , polikistik over sendromu gibi olan hastaların kullanması için uygundur. Bu ilaç yaklaşık 50 yıldır piyasadadır. Bu ilaç halk arasında  yumurtlama iğnesi ismi ile de bilinir.

Klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır ?

Bu ilaç doktorunuzun belirttiği süre boyunca kullanılmalıdır. Bu ilaç tedavisi sayesinde hamile kalma şansınız elbette ki artıyor. İlaç kullanımı bittikten sonra doktor tarafından kontrole gitmeniz gerekir. Daha sonra bunun net bir zamanını söylemenin kesin bir yolu yoktur. İlaç tedavisi ,kişiye göre değişmektedir. Yumurtlama düzeni ve vücudun salgıladığı hormonlara göre sürecin ilaçla  ne kadar sürede hamile kalınır hakkında değişim göstermesi muhtemeldir. İlk aydan hamilelik yaşayabileceğiniz gibi aylarca kullanım da gerekebilir. Bu sebeple bu sorunun cevabını kimse kesin olarak bilemez.

Klomen kullanırken ilişkiye girilir mi ?

Bu ilaçla  hamile kalanlar için meydana getirilen incelemelerde, genel olarak deva kullanımıyla birlikte bununla birlikte ilişkilerini devam ettirmişlerdir. Bu durumda spermlerin yumurtaları döllemesi olasılığı artar. Bu ilaç tedavisi sürecinde , doktorların söyledikleri açıklamada cinsel ilişki yaşamanın hiç bir sakıncası yoktur.

Klomen Nasıl Kullanılır?

Yumurtanın oluşması ve çatlaması için bu ilacın hangi dozda kullanılacağı bir hekim tarafınca belirlenmelidir. Bu ilacı ilk defa deneyecek olan kişilerin, genellikle 5 gün süresince 50 ml  alması öneri edilir. İlacı kullanımına başladıktan hemen sonra regl kanaması görülürse, deva alımı durdurulur. Kanama tamamen durduktan 6 gün sonrasında tekrar ilaç kullanımına başlanır.

Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonrasında regl kanaması görülmesi, fazlaca nadir karşılaşılan bir durumdur. Ancak regl periyotları gayri muntazam olan kişilerde bu vaziyet ortaya çıkabilir. Regl düzensizliği olmayan kişiler, ilaca herhangi bir zamanda başlayabilir. 5. Günde yumurta çatlaması gerçekleşirse ilacın dozunu yükseltmeye gerek duyulmaz. Fakat 5 günlük düzenli kullanımın arkasından yumurta hala çatlamamışsa, hekim onayı ile ilaç dozu arttırılmalıdır. Bu ilacı kullanırken alabileceğiniz maksimum doz, 250 mg gibi belirlenmiştir. Çoğunlukla ilacı almaya başladıktan kısa zaman sonra yumurta doğar. Ancak kesin netice almak için, uzun bir süreç olsa da yumurta oluşana kadar tedaviye düzenli halde idame etmek icap eder.

Klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır ?Klomen Tedavisi Nedir?

Klomen Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi elbette ki bu ilacında az görülse yan etkileri mevcuttur. İlacı kullanırken doz artışı yapıldığı zaman da aşağıda sıralayacağımız yan etkiler meydana çıkabilir. Kişiye göre değişen yan etkilerin şiddeti değişir. Yan etkileri sizler için sıralıyoruz :

  1. Aşırı iştahsızlık
  2. Mide bulantıları
  3. Yüksek tansiyon
  4. Çarpıntı
  5. Şişkinlik
  6. Gaz birikmesi
  7. Yüzde sivilcelenme
  8. Bel ağrısı

Ayrıca bu yan etkileri yaşayacaksınız diye bir kural yok. İlacı kullanan bir çok kişiye yan etki yapmamıştır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.