Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Kıl Tekniği (Microblading) ile Kaş Kontürü Sonrası Kabuklanma ve Banyo

25.01.2023
11.465
Kıl Tekniği (Microblading) ile Kaş Kontürü Sonrası Kabuklanma ve Banyo

Kaş kontürü ya da kalıcı kaş makyajı uygulamaları yaptırmak isteyenlerin aklında ilk oluşan soru ve sorunlar genelde; işlem sonrasında oluşan kabuklanma, kabukların dökülürken kaştaki makyajda oluşacak eşitsizlikler ve microblading sonrası ne zaman banyo yapabilecekleri, kaş bölgelerine ne zaman su değdirebilecekleri ile ilgili oluyor. Klasik uygulamadan ziyade, kıl tekniği ile kaş kontürü uygulaması ise doğal görünümünün yanı sıra kabuklanma ve su ile temas, duş alma gibi konularda danışana üstün konfor sağlaması ve hızlı iyileşme süreci sebebiyle de sıklıkla tercih edilen bir yöntem.

Kıl Tekniği ile Kaş Kontürü Sonrası Kabuklanma Olur mu?

Kıl tekniği adıyla Türkçe’ye geçmiş ve teknik ismi Microblading olan kalıcı kaş makyajı tekniği, klasik blok kalıcı kaş makyajındaki cihazın ucundaki iğnenin cilde batması prensibi ile işlemediği için, kıl tekniği sonrasında ciltteki zedelenme çok daha az olmaktadır.

Deri yüzeyine ince çizikler atarak ve o çiziklerden renk pigmentlerinin içeri itilerek yapıldığı uygulama, invazif olmayan bir işlem olduğundan, kabuklanma neredeyse yok denecek kadar azdır. Çizikler gereğinden fazla derin ya da kalın atıldığında işlem sonrası kabuklanma görülebilir ancak doğru teknik ile uzman eller tarafından yapılmış microblading sonrası bu tamamen sorun olmaktan çıkmıştır ancak işlem bölgesinin, erken dönemde temiz ve nemli tutulması, kabuklanmanın önüne geçmek için en birincil şarttır.

Microblading sonrası kaşlarınızı ıslak mendil gibi kimyasallar içeren ürünler yerine, temiz bir pamuk parçasını ıslatarak silmeniz ve uygulayıcının önereceği bir kremi ya da tercihen vazelini kullanmanız bölgenin temiz ve nemli kalması, kabuklanma oluşmaması için yeterlidir.

Microblading Sonrası Banyo Yapılır mı?

Pek çok uygulayıcı kıl tekniği sonrasında da banyo yapmamanızı önerse de, uzman uygulayıcılar, uygulama bittikten 1 ya da en fazla 2 saat sonra kaş bölgesi ile su temasında hiç bir sakınca olmadığını düşünürler. Kıl tekniği dediğimiz şey, kalemle kıl çizmek değil, deride kontrollü kesiler oluşturarak, renklerin pigment altına itilmesine verdiğimiz isimdir. Dolayısıyla su ile akıp gitmesi gibi bir durum söz konusu değildir ancak boyalar tam yerlerine oturmadığı için bölgenin erken dönemde ovuşturularak yıkanması dağılmaya sebebiyet verebileceğinden tavsiye edilmez ancak enfeksiyon riskine karşı bir ürün, sabun ya da duj jeli kullanmamak şartıyla ve bölgeye fazla temas etmeden, microblading sonrasında rahatlıkla banyo yapabilirsiniz.

Banyodan çıktıktan sonra kaş bölgenizi temiz bir pamukla kuruladıktan sonra, nemlendirmeyi ihmal etmezseniz muhtemel kabuklanma riskini de neredeyse sıfıra indirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.