Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Kaçış Sendromu Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

28.02.2023
484
Kaçış Sendromu Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Kaçış Sendromu Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Kaçış sendromu hastalığının psikolojik bir rahatsızlık olup fizyolojik bir takım belirtilerle birlikte atak ve kriz geçirme gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığa yol açan etmen kılcal damarlardaki sıvı ve bazı elementlerin damar dışına doğru difüzyonudur.

Yaşanan bu fizyolojik olay hızlı ve ani bir şekilde geliştiği için hastanın vücudunun belirli kısımlarında şişlik, ani tansiyon düşmesi gibi belirtiler yaşanır. Vücuttaki sıvı damar dışına sızdığı için kalp, akciğer, karın zarı gibi vücudun iç kısmında olan boşluklar içinde ve ayrıca kaslar içinde sıvılar birikir. Biriken sıvı ile birlikte damar içlerindeki kan basıncı düşmeye başlar ve sonucunda şokla karşı karşıya kalınır.

Kaçış Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

Kaçış sendromu hastalığının belirtileri olarak şunları söyleyebiliriz; Kaçış sendromu tanısı konulduktan sonra hastalığın uzun bir dönem belirtileri görülmeyebilir. Ataklar sonucu belirtiler yaşanmaya başlayabilir. Şoklarla birlikte kaçış sendromu yaşanmadan 1 gün önce hastada grip gibi enfeksiyon, yorgunluk durumu eklem ve kas ağrıları gibi durumlar oluşabilir.

Bunlar dışında genel olarak yaşanan belirtiler içinde kanın yoğunlaşması, baş dönmesi durumu, tansiyon düşüklüğü, karın ağrısı, şok durumu, bağırsaklarda ödem oluşumu gibi durumlar gözlemlenebilir. Aynı zamanda bu hastalıkta damar dışına sıvı difüzyonu yaşandığı için kalp ve akciğer zarında sıvı birikimi oluştuğundan kalp ve akciğer yetmezliği gibi durumlar görülebilir. İlerleyen durumlarda yaşamınızı ciddi anlamda tehdit edebilir.

Kaçış Sendromu Öldürür mü?

Kaçış sendromu öldürür mü diye bir soru ister istemez aklımıza takılabilir. Hastalık belirtileri ortaya çıkmadan önce bile tanı konulduğunda hastalığın tedavisi için sürecin başlatılması önemlidir. Hastalıkta en önemli belirti ve sorun ataktır. Bunun için atakları önleyici tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Atak öncesi gribal enfeksiyon yaşandığı için bronşit ve astım tedavisinde kullanılan ilaçlar burada da kullanılabilir. Krizleri ortadan kaldırmak için tansiyon devamlı ölçülmeli, tansiyonu normal seviyeye getirmek için ilaç tedavisinin uygulanması gerekebilir.

Bu hastalığa yakalanan kişilerin atak durumlarını tetikleyici alerjen ilaçlardan da ayrıca kaçınması gerekir. Kaçış sendromu için zamanında gerekli tedavilerin yapılması önemlidir. Aksi takdirde ilerleyen durumlarda ölüm riski bile yaşanabilir. Bu amaçla hastalığın yeni seyrinde tedaviye önem vermelidir.

Kaçış Sendromu Hastalığı Mehmet Ali Erbil

Ne yazık ki çok nadir görülen bir hastalık olan kaçış sendromu ülkemizde Mehmet Ali Erbil’de görülmüş olup hala tedavisi devam etmektedir. Ünlümüze çok geçmiş olsun diyor Allah tan acil şifalar diliyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.