Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Itır Yağının Faydaları Nelerdir ? Sardunya Yağı Nedir ?

Itır Yağının Faydaları Nelerdir ? Sardunya Yağı Nedir ?

Itır Yağının Faydaları Nelerdir ? Sardunya Yağı Nedir ?

Itır Yağının Faydaları Nelerdir ? Sardunya Yağı Nedir ? sorusunun en net ve öz bilgi içeren bir yazı derledik . Son dönemlerde oldukça popüler olan ; özellikle aroma terapi alanında fazlaca kullanılmaya başlamıştır. Itır yağının diğer bir adı sardunya yağı diye geçmektedir. Bitkinin botanik ismi pelargonium graveolens diye bilinir. Itır bitkisinin temeli , kökleri Güney Afrika’ya 17. yüzyıla dayanmaktadır. Afrika dışında bir yer de ilk başta sadece sinek kovucu bitki gibi düşünülmüştür. Çünkü bu bitkinin yetiştiği ülkeye bağlı olarak ıtır bitkisinin farklı türleri bulunur. Bu, ıtırdan elde edilen yağın, türüne göre farklı kokabileceği anlamına gelir.

Itır yağının faydaları keşfedildikten sonra , uçucu yağ özelliğine sahip olduğundan dolayı  ; aromaterapi, kozmetik ve güzellik alanlarında kullanılmaya başlandı . Orta Amerika, Avrupa, Kongo, Mısır, Rusya ve Japonya gibi dünyanın pek çok noktasın da yetiştirilen bir tür haline gelmiştir. Sardunya yağı hoş kokuya sahiptir. Güle benzer bir aroması vardır. Antibakteriyel, antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri olduğu malum ıtır yağı, cilt, saç ve genel sağlığa katkıları olabilecek harika bir aromatik esansiyel yağdır.

Itır Yağının Diğer Adı Nedir ?

Itır yağının diğer bir adı sardunya yağı diye geçmektedir. Bitkinin botanik ismi pelargonium graveolens diye bilinir. Yumuşak yapılı dokuya ve taze enerjiye sahip olan ıtır, “gül damlası otu” olarak da bilinir. Itır yağı; gül, limon ve amber kokularının birlikteliğiyle çok hoş bir kokuya sahiptir.

Bu bitki tıp , ilaç , eczane sektöründen temizlik sektörüne kadar kullanılabilen oldukça kullanım yelpazesi geniş bir bitkidir.Itır esansiyel yağının ana bileşenleri, linaloolgeranyl formatecitronellol ve geranioldür.

sardunya Yağı Nedir ?

Itır Yağının Faydaları Nelerdir ?

 1. Doğal parfüm ve ya deodarant yerine geçmektedir.
 2. Ödemden dolayı vücutta oluşan şişliklerin giderilmesinde kullanılır. Yağı Şu şekilde kullanabilirsiniz : Itır yağıyla şiş bölgelere masaj yapmak veya banyo suyuna az miktarda karıştırmak ayak veya bacak şişmenize çare olabilir.
 3. Yaşlanma karşıtı bir yağdır. Sağlıklı cilt hücrelerini destekler. Ölü hücreleri etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve cildin daha yeni, daha sağlıklı bir şekilde yenilenmesine yardımcı olur.
 4. Stres ve depresyon giderme de yardımcı olur. Üzüntü, yorgunluk , uykusuzluk ve anksiyete gibi ruhsal sorunları azaltır.
 5. Alerji kaynaklı kaşıntıları giderir. Sardunya yağının anti-enflamatuar etkisi herhangi bir alerji nedeniyle ortaya çıkan ciltteki kaşıntıların giderilmesini sağlar. Diğer yandan, kan damarlarının kasılması ve kanın pıhtılaşmasını sağlayarak, küçük yara ve sıyrıklar nedeniyle oluşan kanamayı durdurur.
 6. Saçlardaki fazla yağı dengeler, kafa derisindeki kaşıntıyı giderir.
 7. Regl ağrılarını yatıştırır. İdrar söktürücüdür.
 8. Yanık ve morarmaları tedavi eder.
 9. Solunum yolu enfeksiyonlarını, bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, sinüzit, öksürük ve zatürre gibi hastalıkların belirtilerini azaltmak için kullanılır.
 10. Hormonları ve duyguları dengeler.
 11. Aromaterapide birçok rahatsızlığın tedavi edilmesinde kullanılır.

Yukarıda saydığımız 10 maddeyi lütfen dikkatlice okuyunuz. Sardunya yağının faydaları oldukça fazladır. Hoş kokusunun yanı sıra bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Itır Yağının Diğer Adı Nedir ?

Itır Yağı Nasıl Kullanılır ?

Sardunya yağ oldukça etkili ve keskin , etkili bir yapıya sahiptir. Kullanmadan önce mutlaka diğer yağlar ile seyreltilerek cilde veya saça sürülmelidir. Seyreltme oranı kullanım amacına göre değişse de genel olarak, 6 çay kaşığı taşıyıcı yağa, 15 damla ıtır (sardunya) yağı eklemektir.

Çocukların kullanımı için ; 6 çay kaşığı taşıyıcı yağa, 4 veya 5 damla ıtır yağı karıştırmak yeterli olacaktır.  Kullanabileceğiniz diğer taşıyıcı yağlar ; hindistan cevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı, zeytinyağı, argan yağıkuşburnu yağı ve kayısı yağıdır. Bu yağlar sayesinde aroması daha hoş , yumuşak ve rahatlatıcı olacaktır.

Cilt sıkılaştırmak için ; 2 damla ıtır yağı ekleyin ve görünür sonuçlar elde edilene kadar günde 2 kez uygulayın. Daha geniş bir cilt alanında kullanacak iseniz  1 yemek kaşığı taşıyıcı yağa 5 damla ıtır yağı ekleyip masaj yağı oluştura bilirsiniz.

Cilt sorunları için ; sivilce ve benzer cilt sorunları kullanacağı zaman yüz temizleme jelinize birkaç damla ıtır yağı ekleyebilirsiniz .Başka bir alternatif de 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağına 5 damla ıtır yağı karıştırarak günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

Odanıza , bulunduğunuz ortama kokusunu yaymak ve bu kokuyu teneffüs etmek için bir kumaş ya da peçete ye damlatarak yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.