Ana Sayfa / İlaçlar / Hidrokinon Nedir Ne İşe Yarar Cilde Etkisi Nedir?
hidrokinon ve ciltte kullanımı

Hidrokinon Nedir Ne İşe Yarar Cilde Etkisi Nedir?

Cilt beyazlatma etkisi olan Hidrokinon maddesi; popüler bir leke giderici ve ten rengi açıcı merhem olan Expigment krem içeriğinde %2 ve %4 yoğunluklarda bulunan bir ana madde olduğu için, pek çok kişi tarafından da merak edilen bir terim.

Advertisements

Bu yazımızda sizlere Hidrokinon nedir, ne işe yarar, cilt üzerindeki etkisi nelerdir gibi konulardan bahsettikten sonra, hidrokinon içeren kremlerden de bahsedeceğiz.

Hidrokinon Nedir?

Hidrokinon; aynen kojik asit, arbutin, azelaik asit, glikolik asit, retinol – retinoik asit – gibi, cilt lekesi giderici ve beyazlatıcı etkili kremlerin ve serumların ana maddesi olarak kullanılan kimyasal bir ajandır.

Ne işe Yarar?

Hidrokinon cilde renk veren melamin üretimini durdurarak hiperpigmentasyon sorununu ortadan kaldırma suretiyle etki eder. Özellikle koyu ten rengine sahip kişilerde daha sık ortaya çıkan cilt tonu dengesizlikleri ve lekelenme sorunları hidrokinon ve aynı etkiye sahip bir takım kimyasal renk açıcı nitelikli ajanla tedavi edilebilir. Dermatologlar tarafından da tavsiye edilen ve etkinliği kabul görmüş ancak hidrokinon içeren kremlerin sadece ve sadece hekim kontrolü ile kullanılması gerektiği bir kimyasaldır.

Melanin hormonunun aşırı üretilmesine bağlı  malezma gibi durumlarda da etkili olarak kullanılan bir maddedir.

Hidrokinon Dışında Kremlerde Kullanılan Renk Açılar Nelerdir?

Cilt rengini açma özelliğine sahip hidrokinon ile benzer işlevlere sahip diğer ajanları sıralayacak olursak,;hidrokinon manometil eter, arbutin, askorbik asit, kojik asit ve azelaik asit, meyve asitleri (alfa ve beta hidroksi asitler-AHA, BHA), arbutin ve kojik asiti de sayabiliriz.

Bunlara da bakabilirsin!

Kalın Tırnak Nasıl Yumuşatılır?

Sertleşen ve kalınlaşan ayak tırnaklarını yumuşacık ve kolay kesilebilecek hale getiren en etkili formülleri sizler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir