Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Hamilelikte çatlak önleyici bitkisel yağlar nelerdir ?

Hamilelikte çatlak önleyici bitkisel yağlar nelerdir ?

Hamilelikte çatlak önleyici bitkisel yağlar nelerdir ?

Hamilelikte çatlak önleyici bitkisel yağlar ; anne adaylarının en çok tercih ettiği ürünlerdir. Kimyasal , ilaçlı , katılı jeller ve ya kremler kullanmak istemeyen anne adayları bitkisel içerikli organik yağlar kullanır. Gebelik döneminde ciltte , vücudun çeşitli kısımlarında çatlakların oluşması oldukça normal bir süreçtir. Çatlak oluşumu kişiden kişiye ve cilt tipine göre  ve en önemlisi bebeğin büyüdükçe göbeğin aldığı şekil sayesinde ortaya çıkabilir.

Bu konuda size fikir verebilecek , ışık tutabilecek diğer yazılarımızı aşağıda başlıklarını paylaşıyorum. Başlıklara tıklamanız yeterli olacaktır.

Her gebelik döneminde çatlak oluşur. Kimi insanın bedeni doğumdan sonra çatlakları kendiliğinden geçer. kimisi tek bir yağ ve ya krem kullandığında geçer. Önelmli olan bir husus sizin kendi cildinizi tanımanız ve ona göre cilt tipinize uygun Hamilelikte çatlak önleyici bitkisel yağlar seçmelisiniz. Çatlak sadece göbek bölgesinde meydana gelmez. Ayrıca uyluk ve göğüs bölgesinde de çatlaklar oluşabilmektedirler. Bu olaylar bireyden bireye değişiklik göstermektedir. Çatlaklar hasarlı değildir ve rastgele bir tıbbi meseleye neden olmazlar.

Hamilelikte çatlaklar ne zaman oluşur ?

Çatlaklar derinizin yüzeyinde gelişebilen dar, çizgi benzeri genişliklerdir. Ten renginize bağlı olarak pembe, kırmızı, mor veya kahverengi olabilirler. Mide, göğüs veya kalça çevresindeki bu pembemsi çizgiler, hamilelik sırasında hızlı kilo alınması sebebiyle kolajen ve elastin (cildinizi gergin tutan lifler) gerildiğinde ve koptuğunda ortaya çıkmaktadır. Gebelikte çatlak alana geldiği yarıyıllarda, cildin inceldiği bölgelerde kaşınmalar alana gelmektedir. Bebeğiniz doğduktan sonra, izler yavaş yavaş soluk yara izlerine dönüşebilir ve daha az fark edilebilir bir hale kazanç. Ancak tamamen ortadan kaybolmayacaklardır.

Ciltte çatlak sadece kadınlarda ve gebelik döneminde olmaz , oluşmaz. Çatlak oluşmasının ana nedeni kilo alıp verildikçe cildin uğradığı gerilme sonucu oluşmaktadır.

İlk 3 ay ; Gebelik testi pozitif çıktıktan sonra, karın, bel, göğüsler ve kalçalar gibi gebelikte çatlakların oluşma ihtimalinin azami olduğu alanları ıslatmaya başlamalısınız. Gebelikte çatlaklar, süratli kilo alımı nedeniyle cilt yüzeyinin hemen altındaki lifler ufalandığında oluşur. Sabahları kalıcı ıslatma sağlayan zengin içerikli kremler kullanmaya özen gösterin. Hindistancevizi yağı, karite yağı ve E vitamini kapsayan ıslatıcı kremlerden veya yağlardan yararlanabilirsiniz. Geceleri uyumadan evvel cildi besleyen yağlardan birkaç damla banyo suyunuza ilave edebilirsiniz. Böylece tüm bedeninizi gevşetecek ve aynı zamanda ıslatmış olacaksınız.

Beslenme mevzusunda noksanlığınız varsa gebelikte çatlak oluşma tehlikeyi çoğalabilmektedir. Cilt sıhhatini artırabilecek gıdaları harcamak çatlakları ihtiyata mevzusunda sizlere dayanakçı olabilir. Yediğiniz yiyeceklerin içerisinde bulunması gerekenler şunlardır;

 • C vitamini
 • D vitamin
 • E vitamini
 • Çinko
 • Protein

Hamilelikte çatlak önleyici bitkisel yağlar nelerdir ?

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Önleyen Bitkisel Yağlar

Gebelik döneminde en etkili 3 tane bitkisel yağ vardır. Bunların ne olduğunu özelliklerini sizlere detaylıca paylaşacağız. Daha önceki yazılarımızda bu yağların faydasını ve ne işe yaradığını detaylıca anlatmıştık. Aşağıdaki sıralamadan tıklayarak detaylıca okuyabilirsiniz.

 1. Jajoba Yağı
  • Cildin daha esnek yapıda olmasına katkı sağlar.
  • Cildin çok daha esnek bir yapı kazanmasına katkı sağlamaktadır.
  • Gebelikte meydana gelen çatlakların giderilmesinde etkilidir.
  • Cildi yüksek oranda nemlendirilmesini yardımcı olur.
 2. Hindistan Cevizi Yağı :Hindistan cevizi yağı içerisindeki oleik asit sayesinde hücre yenilenmesini süratlendirmektedir. Cildin nem oranını dengeleyerek gebelikte çatlak yaradılışını iyileştirmektedir.
 3. Badem Yağı : Tatlı badem yağı cildinizi yumuşatarak gerilme olan bölgelerin çatlamasına engel olur. Yoğun bir yağ olan badem yağı gebelik dönemlerinde sorunsuz şekilde kullanılan geleneksel bir yağdır. Badem yağı ile uyum sağlayan başka bir bitkisel ya ise ıtır yağıdır. Karışım yapmak isterseniz ıtır yağı bir miktar katıp kullanabilirsiniz. Hem kokusu hem nem oranı oldukça iyi olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.