Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Güzellik Merkezinde Neler Yapılır?

28.02.2023
2.189
Güzellik Merkezinde Neler Yapılır?

Güzellik merkezleri sadece tek bir alanda uzmanlaşmış mini merkezler olabileceği gibi, çok çeşitli güzellik, kozmetik ve bakım alanında hizmet veren daha kapsamlı klinikler de olabilirler.

Güzellik merkezlerinde başlıca verilen hizmetler ise, saçtan ayağa çeşitli bakımları içeriyor olabilir. Bunlar nelerdir gelin birlikte bakalım;

Güzellik Merkezinde Neler Yapılır?

  • Saç Bakımı ve Tasarımı

Saç kesimi, boya işlemleri, yanmış ve yıpranmış saç bakımı, kaynak ile saç uzatmadan tutun aklınıza gelebilecek pek çok saç bakım ve tasarım hizmeti güzellik merkezlerinin hizmet alanları içerisinde sayılabilir.

  • Cilt Bakımı

Yağlı ciltler, kuru ciltler, sivilceli ciltler ya da hassas ciltler farketmeksizin, cildinizin ihtiyacı olan bakıma yönelik birbirinden farklı yüzlerce değişi uygulama da güzellik salonlarının verdiği servislere dahildir.

  • Dolgu Botox Gibi Medikal Kozmetik İşlemleri

Konusunda uzman çalışanları barındıran güzellik merkezleri, medikal estetik ya da kozmetik işlemleri denilen geçici dolgu ile yüz güzelleştirme, dudak dolgusu, yanak dolgusu ve botox gibi işlemlerin yanı sıra, göz altı morlukları tedavisi için ışık dolgusu gibi işlemleri de yapabilmektedir.

  • Kalıcı Makyaj Uygulamaları

Kaşlarının şeklinden memnun olmayanlardan, dudak hattını kaybetmişlere, bakışlarını derinleştirmek isteyenlerden, yara izlerini kapatmak isteyenlere kadar pek kişinin imdadına yetişen geçici dövme ile yapılan kalıcı makyaj işlemleri güzellik merkezlerinde sıklıkla uygulanır.

  • Epilasyon ve Ağda Uygulamaları

İğneli ya da lazer epilasyon gibi, istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesi ya da azaltılmasına yönelik işlemler de genelde sık tercih edilen güzellik salonu uygulamalarından

  • Tırnak Bakımı, Manikür Pedikür Uygulamaları

Takma jel tırnak uygulamalarından standart manikür pediküre kadar pek çok el ve ayak bakımı hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

 

Tercih Ediceğiniz Güzellik Salonunda Olması Gereken Nitelikler

1) Çalışanlar Alanında Uzman Kişiler Olmalı

İlk dikkat etmeniz gereken alanında uzman kişilerin çalışıyor olmasıdır. İster saçınız için, ister cildiniz için, isterseniz de başka bir işlem yaptırın… Mühim olan sizinle ilgilenen kişilerin mutlaka ama mutlaka sertifika sahibi olmasıdır. Aksi takdirde daha iyi gözükmek için gittiğiniz bu merkezler başınıza olmayacak belalar açabilir. Şöyle düşünün; cilt bakımı yaptırmak için bir merkeze gidiyorsunuz ve iyi bir ücret karşılığında bakımınızı yaptırıyorsunuz. Eğer size cilt bakımı yapan kişi uzman değil ve bir sertifikası yoksa cildinizde çeşitli arazlar meydana gelme olasılığı yüksektir. Ciltte ciddi tahrişler, kızarıklar ve uzun sürede geçmeyecek olan lekeler meydana gelebilir. Üstelik ciltte oluşan bu tip tahribatların geriye dönüşü de oldukça zordur.

 

 

2) Kullanılan Aletler Kaliteli Olmalı

Belli bir alet kullanılarak yapılan işlemlerden birini tercih edecekseniz, kullanılan makinelerin iyi olmasına dikkat edin. Örneğin; eğer lazer epilasyon işlemi yaptıracaksanız, bu işlemde hangi makinanın kullanıldığına dikkat edin. Bazı merkezler bu işlemi çok uygun fiyatlı yaptıklarını söylerler ama eski teknolojiye sahip olan epilasyon makinelerini tercih ederler. Bu tip durumda başınıza gelmesi yüksek iki olasılık vardır.

Birincisi cildiniz ciddi bir biçimde tahriş olabilir. İkincisi ise aylarca bu merkeze bir sürü para vermenize rağmen tüylerinizde hiçbir azalma olmadığını fark edersiniz. İyi bir epilasyon makinesiyle 6 ile 8 arasında çözüme ulaşacak işlem, bu tip bir makineyle en az 10 ile 12 seans arasında çözülebilir. Hatta bazen tüylerde ciddi bir azalma görülmez bile!

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  Evde Uygulanan Doğal Güzellik Sırları Nelerdir?

 

 

3) Hijyenik Olmalı

Güzellik salonlarında kuşkusuz en çok dikkat etmeniz gereken nokta hijyen olmalıdır. Eğer hijyenik bir yerde işlem yaptırmazsanız, ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar ufak bir mantardan, Aids’e kadar uzanan hastalıkları içerir. Gittiğiniz güzellik merkezlerinde mutlaka kullan at tarzında ürünler kullanıldığına dikkat edin. Örneğin; manikür yaptırırken mutlaka hijyenik aletler kullanıldığına emin olun. Özellikle kanama ihtimalinin olduğu işlemlerde ciddi hastalıkların bulaşma riski çok fazladır. Yine ağda vs. gibi işlemler yaptırıyorsanız, hem kullanılan malzemelerin hem de işlemi uygulayan kişinin ellerinin hijyenik olduğundan emin olun. Aksi takdirde çeşitli mantar sorunları yaşayabilir ve uzun süre uğraşmanız gereken bulaşıcı bir hastalıkla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gittiğiniz güzellik salonu çekici bir hale getirecek unsurlardan biri de kolaylıkla rezervasyon yapılabilmesidir. Artık pek çok kişiye telefonla rezervasyon yaptırmak bile uzun bir iş gibi gelmektedir. Bu yüzden internet üzerinden tek tıkla randevu alınan yerler revaçtadır.

Yukarıda bahsettiklerimiz gittiğiniz güzellik merkezinde olmazsa olmaz biçimde aramanız gereken özelliklerdir. Bunların dışında da çeşitli tercihlerinize göre gideceğiniz güzellik salonunu kendiniz belirleyebilirsiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi gideceğinizin güzellik salonunun merkezi olması tercih etme nedenleriniz arasında olabilir.

Bunun dışında güzellik salonunun sunduğu hizmetlerin ayrıntılı bir listesinin olduğu merkezleri tercih edebilirsiniz. Hem ihtiyacınızın ne olduğunu daha net kestirebilirsiniz, hem de ödeme yaparken bir sürpriz yaşamazsınız. Çünkü güzellik için yapılan işlemler çok da ucuz değildir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.